Z serii wyniki badań: Leukocyty

Udostępnij

Zwiększona liczba leukocytów w moczu może oznaczać leukocyturię. Zanim jednak zdiagnozuje się takie schorzenie, należy upewnić się, czy obecność białych krwinek w moczu nie oznacza zapalenia układu moczowego.

Leukocyty w moczu

Leukocyty, gdy wydalane są prawidłowo wraz z moczem, u zdrowego człowieka wynoszą tylko 1-3 (leukocytonuria). Gdy w badaniu moczu nieodwirowanego widoczne jest więcej niż 5, diagnozuje się leukocyturię. Wynik taki spowodowany bywa zazwyczaj stanem zapalnym, ponieważ organizm niszczy za pomocą leukocytów groźne patogeny (bakterie, wirusy, grzyby). Niekoniecznie jednak taki wynik musi wskazywać tę jedną dolegliwość, diagnoza może wskazać także inne przyczyny.

Leukocyturia także bywa utożsamiana z ropomoczem, jednak to występuje wówczas, gdy ilość leukocytów w moczu zmienia jego barwę i zapach oraz wyraźnie zmętnia. Zwykle też towarzyszy temu bakteriomocz, ale bez tzw. bakteriurii, mowa będzie o ropomoczu jałowym.

Leukocyty w moczu: schorzenia nerek

Ze śródmiąższowym zapaleniem nerek mamy do czynienia przy krwiomoczu z gorączką, tępymi bólami w okolicy lędźwiowej, wysypką na skórze oraz bólami stawów. Natomiast zwiększenie objętości krwiomoczu przeradza się w:

- kłębuszkowe zapalenie nerek, w typie przewlekłym objawia się osłabieniem, niedokrwistością, zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej, a nawet objawami choroby niedokrwiennej serca, a w ostrym, pojawiają się objawy zespołu nefrytycznego (krwiomocz, białkomocz, nadciśnienie tętnicze) i bywa, że niewydolność nerek. Charakterystyczna cecha to pieniący się, różowy, czerwonawy lub brunatny mocz;

- odmiedniczkowe zapalenie nerek to ból w okolicy lędźwiowej. Może on być jedno lub obustronny i promieniować do pachwiny. Zwykle występuje także gorączka lub stan podgorączkowy, powodujący złe samopoczucie. Wystąpić także mogą bóle brzucha, nudności i wymioty, a także tzw. objawy dyzuryczne;

- kamica nerkowa ma charakter kolkowych ukłuć w okolicy lędźwiowej, czasem promieniującym do pachwiny, warg sromowych lub jąder, a także dyskomfortem w jamie brzusznej, powodującym wymioty, krwiomoczem i objawami dyzurycznymi. Mają także miejsce objawy ogólne, takie jak podwyższona temperatura ciała i osłabienie;

Leukocyty w moczu: nowotwór pęcherza moczowego

Ta choroba objawia się bolesnym oddawaniem moczu z obecnością krwi, któremu towarzyszy pieczenie w cewce moczowej oraz ból w okolicy nadłonowej i lędźwiowej. Choroba raczej osób starszych.

Leukocyty w moczu: zapalenie przydatków

Zapalenie jajników i jajowodów to nagły skurczowy ból po obu stronach podbrzusza nasilający się podczas stosunku. Bywa promieniujący do pachwin i ud i mają miejsce: osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy. Wskutek podrażnienia otrzewnej, także nudności, wymioty oraz biegunka.

leukocyty

WAŻNE! Przy ocenianiu leukocyturii u kobiet, istnieje możliwość zanieczyszczenia moczu ropną wydzieliną z pochwy, szczególnie przy upławach!

Leukocyty w moczu: zapalenie wyrostka robaczkowego

Zaczyna się bólem przy pępku, w towarzystwie nudności i (rzadko) wymiotów. Ból ten przechodzi w okolicę prawej pachwiny i nasila podczas ruchów i kaszlu. Ulgę przynosi pozycja embrionalna. Wzrasta temperatura, ale nie przekracza 37,5-38 stopni C. Przy nietypowym wyrostku, pojawiają się inne dolegliwości, np. częste oddawanie moczu.

Leukocyty w moczu: wynik reakcji na leki

Inhibitory konwertazy angiotensyny, aminoglikozydy, cefalosporyny i sulfonamidy, tuberkulostatyki, leki diuretyczne, cyklofosfamid, niesterydowe leki przeciwzapalne, fenacetyna, sole litu- mogą wywołać wzrost leukocytów we krwi.

Leukocyty w moczu: pozostałe przyczyny

• duży wysiłek fizyczny;
• stany gorączkowe;
• odwodnienie;
• obecność ciał obcych, np. cewnika założonego do pęcherza moczowego;
• przewlekła niewydolność krążenia;
• wszelkie zmiany zapalne narządów sąsiadujących z układem moczowym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz