Grzybica paznocki

Udostępnij

Grzybica paznokci należy do chorób, którymi jest się bardzo łatwo zarazić, a zdecydowanie ciężej wyleczyć. Trzeba mieć świadomość, że grzybica paznokci sama nie zniknie, nie pomogą na nią również żadne domowe metody. Skutecznie można wyleczyć się z grzybicy paznokci tylko i wyłącznie pod okiem dermatologa, leczenie wymaga nie tylko cierpliwości, ale przede wszystkim bardzo troskliwej pielęgnacji stóp.

W jaki sposób można zatem rozpoznać i wyleczyć grzybicę stóp?

Grzybica paznokci - przyczyny

Zdecydowanie częściej przez grzybice paznokci atakowane są paznokcie u stóp niż dłoni. Grzybica może ograniczyć się tylko do jednej płytki, albo przenieść także na sąsiednie płytki. Przeważnie grzybica atakuje pierwszy oraz piąty palec u stopy. 

Bardzo często grzybica paznokci jest następstwem choroby, którą ma około 42% ludzi, czyli grzybicy stóp. Część osób nie dostrzega grzybicy paznokci, albo ją po prostu lekceważy. Ludzi nie przekonują do udania się do lekarza nawet piekące stopy. Według lekarzy na grzybicę paznokci cierpi nawet 21% ludzi. W klimacie umiarkowanym przyczyną tej choroby są przede wszystkim baseny, a także łaźnie czy sauny. Można się nią zarazić nawet przez używanie czyiś butów, czy skarpet. 

Warto zdawać sobie sprawę, że do infekcji grzybiczych predestynują takie choroby ogólnoustrojowe jak: zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu odpornościowego i krążenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, otyłość, cukrzyca, niedokrwistość oraz dłuższa terapia antybiotykami, czy przyjmowanie sterydów. Rozwojowi tej choroby sprzyjać będą również wilgoć, ciepło, a także niestarannie wycierane stopy po myciu, czy chodzenie w nieprzewiewnych butach. 

Grzybica przeważnie wywoływana jest przez dermatofity. Paznokieć, który został przez nie zaatakowany systematycznie zaczyna zmieniać swój wygląd, zaczynają pojawiać się przebarwienia, białe, następnie żółtawe, a w końcu brązowe. Później płytka będzie się łuszczyła oraz rozwarstwiała, w pewnym momencie stanie się grubsza i będzie ciężko ją przyciąć. Stopy będą bardzo brzydko pachnieć, a pod paznokciami zalęgną się  grzybicze złogi.

grzybica paznokci badanie

Lekarz zaraz po obejrzeniu stopy wie czy ma do czynienia z grzybicą paznokci czy nie. W niektórych przypadkach, gdy nie ma pewności zlecane są również badania laboratoryjne. Skrawki płytki, a także próbki pobrane spod paznokcia są oglądane pod mikroskopem, co umożliwia na stwierdzenie czy choroba była wywołana przez grzyby. Czasami w laboratorium hodowane są grzyby wyizolowane z danej próbki, by stwierdzić ich gatunek, a także dobrać odpowiednie leki. Warto pamiętać, że przed pobraniem próbek nie powinno się nie tylko malować paznokci, ale również smarować stóp kremami czy stosować zasypek.

Grzybica paznokci - leczenie

Należy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze walka z grzybicą kończy się sukcesem. Pacjenci bardzo często zniechęcają się stosować kurację już po kilku tygodniach. Niektórzy próbują leczyć się nieskutecznymi, domowymi sposobami. Trzeba mieć świadomość, że rodzaj, a także czas leczenia grzybicy paznokci zależą od zaawansowania tej choroby w poszczególnych przypadkach. Rekomenduje się złożyć wizytę lekarzowi, gdy tylko zostaną zauważone zmiany w wyglądzie paznokcia, wtedy wystarczyć mogą smarowania specjalnym lakierem albo naklejanie miniplastrów, które zawierają  substancje grzybobójcze. Warto nawet w takim przypadku być cierpliwym, ponieważ kuracja może trwać nawet do trzech miesięcy. 

Zobacz także: Paznokcie french - ponadczasowy manicure na każdą okazję >>

W sytuacji, gdy występują rozległe zmiany i płytka jest już bardzo zniszczona, należy przyjmować leki doustne. Dzięki nim substancje lecznicze dotrą do środka paznokcia, a następnie zgromadzą się u  nasady płytki, wtedy zostanie zablokowany rozwój grzybów. Preparaty należy stosować od trzech miesięcy do jednego roku.

grzybica paznokci

Grzybica paznokci - profilaktyka

Przede wszystkim nie można dopuścić do nawrotów infekcji grzybicy paznokci. Rekomenduje się również wyrzucić buty, do których były wkładane stopy zarażone grzybicą. Można być pewnym, że będą się w nich znajdowały zarodniki grzybów, które doprowadzą do powrotu infekcji. Nie zawsze można sobie jednak pozwolić na wyrzucenie butów. 

Osoby, które nie chcą wyrzucać butów powinny:

- włożyć je wraz z pojemnikiem z 10% roztworem formaliny do foliowego worka. Worek należy szczelnie zamknąć oraz trzymać w ciepłym miejscu. Dopiero po 48 godzinach buty należy wietrzyć przez dobę na wolnym powietrzu.

- 1 tabletkę chinoksyzolu kupioną w aptece trzeba rozpuścić w szklance wody, do każdego z butów należy włożyć namoczoną w roztworze watę albo lnianą szmatkę. Warto pamiętać, aby zamknąć buty w oddzielnych torebkach foliowych oraz bardzo szczelnie zawiązać. Po 24 godzinach można wyjąć buty, a następnie wietrzyć przez dobę na powietrzu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz