Kodeina - lek czy narkotyk?

Udostępnij

Kodeina jest jednym ze składników leków, jednak przez wiele osób traktowana jest niemal jak narkotyk, który można dostać w aptece bez recepty. Kodeina charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbólowym (o mocy zbliżonej do morfiny) oraz przeciwkaszlowym, dzięki czemu znaleźć ją można w różnego rodzaju syropach na przeziębienie. Zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala znacznie ograniczyć uciążliwe objawy związane z chorobą, lecz długotrwałe stosowanie oraz nieprzestrzeganie dozwolonych dawek może być drogą prowadzącą do uzależnienia.

Kodeina

Kodeina (fosdoran kodeiny) jest substancją często spotykaną w różnego rodzaju lekach na przeziębienie oraz kaszel. Jej duża dostępność oraz fakt, że jest ona możliwa do kupienia bez recepty sprawia, że jest niezwykle popularna wśród pacjentów, którzy szukają szybkiego i skutecznego sposobu na poradzenie sobie z nieprzyjemnymi objawami choroby. niektóre osoby jednak traktują kodeinę jak narkotyk.

Kodeina - działanie

Kodeina jest pochodną morfiny, należy do grupy opioidów. Silne działanie przeciwbólowe tego składnika jest związane bezpośrednio z jego przemianą w morfinę. Przykładowo, organizm niektórych pacjentów powoduje niezwykle szybkie przetwarzanie kodeiny w morfinę, co może spowodować wysokie stężenie morfiny w organizmie oraz szybki jej wzrost. Kodeina nie tylko zmniejsza ból, lecz również często jest w stanie znieść go całkowicie, więc jej działanie jest bardzo zbliżone do morfiny.

kodeina

Z tego właśnie powodu kodeina jest składnikiem wielu leków na różne schorzenia, jest łączona na przykład z paracetamolem, ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym, kofeiną czy sulfogwajakolem. W Polsce istnieje wiele leków, które charakteryzują się wysoką zawartością kodeiny oraz są dostępne bez recepty, na przykład Nurofen Plus, Solpadeine czy Antidol 15. Jedna tabletka Nurofenu posiada w swoim składzie 200 mg ibuprofenu oraz 12,8 mg półwodnego fosforanu kodeiny. Leki te są przeznaczone do stosowania przy wystąpieniu bólu o umiarkowanym nasileniu, który nie może być zwalczony lekiem, który w swoim składzie zawiera jedynie jedną substancję czynną. 

Poznaj najskuteczniejsze leki, oraz domowe sposoby na zwalczanie bólu migrenowego - Dowiedz się więcej na migrenaporadnik.pl >> 

 

Oprócz działania przeciwbólowego, kodeina wykazuje również działanie przeciwkaszlowe. Polega to na tym, ze hamuje ona ośrodek kaszlu, który znajduje się w układzie nerwowym. W tym przypadku leki przeciwkaszlowe stosują mniejszą dawkę kodeiny. Najczęściej są to syropy, które wskazane są przy występowaniu suchego, męczącego kaszlu o różnej przyczynie (która nie jest związana z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych). Przykładowym syropem o zawartości kodeiny, który jest dostępny bez recepty jest na przykład Thiocodin. Dawkowanie syropu zakłada 10 mililitrów syropu (czyli 1 miarka) do 3 razy na dobę, lecz nie częściej niż co 4-6 godzin. Kaszel trwający przez więcej niż 3 dni pomimo stosowania syropu lub wystąpienie objawów niepożądanych wymaga przestania stosowania syropu oraz zasięgnięcia porady lekarza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz