Zachowanie alkoholiczki - choroba alkoholowa u kobiet

Udostępnij

Tajemnicą nie jest, że alkohol stanowi poważną w skutkach używkę. Niestety, z wielu badań wynika, że duża część grupy chorych nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji uzależnienia, a także z tego, jak trudno z niego wyjść. Alkoholizm dotyka nie tylko mężczyzn, ale także wysokiego odsetka kobiet. Na czym polega kobiecy alkoholizm?

Czym się różni kobiecy od męskiego alkoholizmu?

Dawniej alkoholizm dotyczył przede wszystkim mężczyzn, dziś coraz więcej kobiet zmaga się z nałogiem. Panowie rzadziej ukrywają picie w porównaniu do pań. Mogłoby się wydawać, że po alkohol sięgają przede wszystkim osoby słabo wykształcone, niemajętne, ale w praktyce wygląda to już nieco inaczej. Zgodnie ze statystykami to właśnie kobiety z wyższym wykształceniem i statusem społecznym są skłonniejsze do picia – przede wszystkim wina i piwa, rzadziej sięgają po wódkę. Natomiast różnice dotyczące wzorca picia pomiędzy obiema płciami zacierają się coraz bardziej. Panowie i panie lubią pić dla towarzystwa, podczas imprez, domówek. Alkohol służy też jako antydepresant, sposób na zredukowanie napięcia po pracy. Coraz popularniejsze, szczególnie wśród singielek, jest wspólne imprezowanie zakropione alkoholem. Po trunki sięgają też bizneswoman, kobiety zajmujące wysokie stanowiska. Alkohol pojawia się na spotkaniach służbowych i wyjazdach firmowych. Niektóre panie piją w samotności, chcąc wypełnić uczucie pustki. Kolejną grupą kobiet pijających są emerytki, co nierzadko wynika z zaburzeń hormonalnych pojawiających się w okresie menopauzy. Warto też wymienić tak zwany zespół opuszczonego gniazda, czemu towarzyszy poczucie osamotnienia i bycia niepotrzebnym.

Wzrastający odsetek alkoholiczek wynika też w dużym stopniu ze zmian kulturowych i równouprawnienia. Minęły już czasy, gdy mówiło się, że kobietom nie przystoi spożywać alkoholu. Mężczyźni piją przede wszystkim dla towarzystwa i w celu odstresowania się, z powodu poniesionej porażki lub obawy przed nią, chcąc dodać sobie więcej odwagi. Obserwuje się, że panowie piją przede wszystkim w grupie, natomiast panie w samotności, dobrze ukrywając to przed innymi. Alkoholizm jest dotkliwszy w skutkach u uzależnionych kobiet, dochodzi do szybszego uszkodzenia i wyniszczenia organizmu. U alkoholiczek szybciej rozwijają się też zaburzenia psychiczne, skraca się długość życia o kilkanaście lat. Do nadużywania alkoholu w przypadku kobiet dochodzi zwykle z powodu problemów emocjonalnych, sfrustrowania, przytłoczenia obowiązkami. Panom trudniej jest odmówić picia i wykazać się asertywnością. U mężczyzn obserwuje się też szybsze porzucanie obowiązków domowych, są bardziej skłonni do podporządkowania swojego życia nałogowi.

Jakie zachowania wskazują na kobiecy alkoholizm?

Oznaki alkoholizmu u kobiet i mężczyzn są bardzo podobne, to samo można powiedzieć o stylu picia. Panie szukają w alkoholu sposobu na rozwiązanie problemów, zredukowanie stresu. Może stać się on także odpowiedzią na traumę przeżytą w przeszłości. Początkowo nie ma problemu z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu, ale sporadyczne popijanie z czasem staje się już nawykiem, a następnie uzależniona kobieta nie jest w stanie normalnie funkcjonować bez procentów we krwi. Problem w przypadku pań jest taki, że wstydzą się one swojego uzależnienia, boją negatywnej opinii społeczeństwa, co tylko potęguje depresję i powstrzymuje przed opowiedzeniem o swoim problemie i poproszeniem o pomoc. Kobiety potrafią doskonale ukrywać oznaki alkoholizmu, ale z czasem stają się one coraz widoczniejsze. Jednym z symptomów jest chroniczne zmęczenie, pogorszenie wyglądu, pojawienie się cieni pod oczami i poszarzałej skóry. Do kobiecych oznak uzależnienia zalicza się także obrzęk, przekrwione/zażółcone oczy, pękające naczynka krwionośne. Alkoholiczka jest ciągle przygnębiona, a nastrój poprawia jej dopiero zaspokojenie głodu alkoholowego. Bez alkoholu kobieta ma złe samopoczucie, czego nie da się przeoczyć. W przypadku alkoholiczek pijących w ukryciu charakterystyczne jest unikanie przyjęć i udawanie rygorystycznych abstynentek w towarzystwie.

____________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości ośrodka leczenia alkoholizmu - Terapie Tu i Teraz

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz