Zapalenie dróg moczowych, co robić?

Udostępnij

Infekcje dróg moczowych zdarzają się bardzo często i to głównie u kobiet, co ma wytłumaczenie przede wszystkim w budowie anatomicznej. Położenie cewki moczowej sprzyja przedostawaniu się bakterii do pęcherza - w sąsiedztwie znajduje się odbyt oraz pochwa, skąd mogą pochodzić groźne bakterie dla kobiecych dróg moczowych. Jak sobie pomóc w tych sytuacjach?

Przyczyny zapalenia dróg moczowych 

Oczywiście infekcje dróg moczowych zdarzają się także mężczyznom, a bardzo często także dzieciom, szczególnie tym najmniejszym. Bezpośrednią przyczyną są zawsze różnego rodzaju bakterie, a także grzyby - możliwe jest także występowanie jednego i drugiego czynnika równocześnie - wtedy należy zastosować różne leki na zapalenie dróg moczowych. Najczęstszą bakterią, która stoi za zapaleniem dróg moczowych, jest  Escherichia coli, która przedostaje się z odbytu. Przy powikłaniach mogą pojawić jeszcze inne groźne bakterie.

Główną przyczyną zapalenia dróg moczowych są więc bakterie, ale istnieją również czynniki, które także pośrednio przyczyniają się do zapalenia dróg moczowych. Wiadomo między innymi, że brak właściwej higieny ma wpływ na tego rodzaju infekcje, także kobiety czynne seksualnie są bardziej narażone na zapalenia pęcherza oraz te, które stosują żele plemnikobójcze. Ponadto także gwałtowny spadek naszej odporności sprawia, że o zapalenie pęcherza łatwiej, więc należy unikać sytuacji, kiedy łatwo można wyziębić organizm. Dobra wiadomość jest taka, że we wczesnej fazie infekcji pomocne są leki na zapalenie dróg moczowych dostępne bez recepty. 

Objawy towarzyszące zapaleniu dróg moczowych

Zdarza się, że początki infekcji przebiegają bezobjawowo, ale zazwyczaj towarzyszą temu takie dolegliwości jak pieczenie, a nawet ból przy oddawaniu moczu. Zazwyczaj także pojawia się częstomocz, nadmierne parcie na pęcherz oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Przy zapaleniach dróg moczowych może także pojawić się gorączka, a nawet krwiomocz. Najlepiej więc nie bagatelizować pierwszych symptomów i zapobiegawczo przyjąć leki na zapalenie dróg moczowych, które uniemożliwią rozwinięcie się infekcji lub groźnych powikłań. Pomocne są zarówno preparaty dostępne bez recepty, jak i domowe sposoby. W bardziej zaawansowanym stadium choroby konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. 

Jakie leki na zapalenie dróg moczowych?

Przy pierwszych objawach można bez obaw stosować leki na zapalenie dróg moczowych gemini.pl/kategoria/zdrowie/drogi-moczowo-plciowe dostępne bez recepty. Są to preparaty, które zawierają w swoim składzie furaginę. Ponadto w zapaleniach dróg moczowych stosuje się także różnego rodzaju preparaty na bazie ziół. Mają one łagodne działanie moczopędne i zawierają takie składniki jak korzeń pietruszki, kłącze perzu czy liść brzozy. Dzięki temu, że ziołowe leki na zapalenie dróg moczowych działają moczopędnie, to przyczyniają się do usunięcia niebezpiecznych bakterii z dróg moczowych. W zaawansowanej chorobie stosuje się antybiotykoterapię.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz