Jedzenie przyczyną problemów ze snem

Udostępnij

Nasz sen może być zaburzony na wiele różnych sposobów. Możemy mieć problemy z zaśnięciem, pozostawaniem we śnie przez całą noc, jak i z długością oraz jakością naszego odpoczynku. Najczęściej mamy jednak do czynienia z bezsennością oraz zbyt dużą sennością w ciągu dnia. W każdym z tych przypadków warto pochylić się nad swoją dietą, która również może wpływać na nasze kłopoty związane ze zdrowym snem.

Zaburzenia snu - przyczyny i objawy

Wśród przyczyn występowania zaburzeń snu wyróżniamy te organiczne (np. ból) oraz psychologiczne (np. depresja, stres, niepokój). Problemy ze snem mogą być też związane ze zmianą strefy czasowej, stosowaniem różnorodnych leków, czy z generalnym zaniedbaniami w sferze higieny snu.

Do objawów zaburzeń snu można zaliczyć obniżoną sprawność fizyczną i umysłową będącą pokłosiem braku odpowiedniego odpoczynku nocą. Stajemy się wówczas również drażliwi i osowiali. Z kolei w nocy tracimy mnóstwo czasu i energii na to, aby w ogóle zasnąć lub nasz sen jest wciąż przerywany. Niektóre osoby budzą się także zbyt wcześnie.

Zaburzenia snu - jak im zapobiegać?

Często rozwiązaniem problemu są zmiany w stylu naszego życia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę snu, ale również o właściwe rozplanowanie naszego dnia. Czas pracy nie powinien być zbyt długi, a do tego należy robić sobie regularne przerwy. Warto też odstawić wszelkie używki, takie jak kawa, napoje energetyczne, nikotyna i alkohol.

Nasz organizm potrzebuje też ruchu, dlatego postarajmy się regularnie wykonywać ćwiczenia aerobowe. Konieczne są też zmiany w sposobie odżywiania się. Zrezygnujmy z produktów wysokoprzetworzonych i zaplanujmy sobie spożycie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast dwóch dużych. Upewnijmy się też, iż są one bogate w wartościowe składniki odżywcze. Kolację zjedzmy na ok. 2-3 godziny przed snem. Dobrze jest też wybrać się wieczorem nawet na krótki spacer lub przynajmniej przewietrzyć sypialnię. Pamiętajmy również o tym, że bardzo duże znaczenie ma wygodny materac i poduszka oraz stłumione światło. Na lepszy sen mogą także pomóc ziołowe preparaty albo melatonina, ale warto też suplementować magnez, witaminę B i tryptofan.

Dieta na lepszy sen

W przypadku zaburzeń snu jednym z najważniejszych posiłków jest kolacja. Niestety wiele osób przejada się tuż przed pójściem do łóżka, przez co organizm nie jest w stanie strawić pokarmu zanim zaśniemy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc spożywanie ostatniego posiłku na co najmniej 2 godziny przed snem. Oczywiście dobrze jeśli będzie się on składał z produktów lekkostrawnych, które nie będą zawierały też zbyt dużej ilości soli.

Nasza kolacja nie powinna być również smażona, pieczona, grillowana lub marynowana. Czerwone mięso, kiełbasy czy sery podpuszczkowe zawierają duże ilości tłuszczu, który obciąża żołądek, wydłuża proces trawienia i tym samym przeszkadza w zaśnięciu. Warto też dodać, że produkty obficie solone, marynowane i wędzone mają w sobie tyraminy, które pobudzają produkcję adrenaliny - hormonu stresu, który powoduje problemy z zasypianiem i nie pozwala naszemu organizmowi dobrze odpocząć.

Kolację warto przygotować na ciepło, gotując produkty w wodzie lub na parze. Należy włączyć w ten posiłek odpowiednią ilość węglowodanów, np. w postaci produktów mącznych. Najlepiej jest też jeść chude mięso, przetwory mleczne lub tłuste ryby, jak łosoś lub tuńczyk. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu na przygotowywanie odpowiednich posiłków polepszających sen to z pomocą przychodzi portal Cateromarket.pl, gdzie znajdziesz szeroką ofertę cateringu dietetycznego, a wszystko to i wiele więcej pod adresem https://cateromarket.pl/catering-dietetyczny/wroclaw.

Niektórym osobom w zaśnięciu pomaga wypicie ciepłego mleka, ale jeśli go nie lubimy warto postawić na zieloną herbatę lub herbatki ziołowe, które pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zioła, które mogą ułatwić nam zasypianie to między innymi:

  • mięta (na trawienie);
  • rumianek (na uspokojenie);
  • melisa (wyciszająca organizm);
  • lawenda (działająca uspokajająco);
  • szyszki chmielu (pozwalają złagodzić napięcie nerwowe);
  • owoc głogu (działa wyciszająco i uspokajająco);
  • ziele owsa (pomaga wzmocnić system nerwowy).

Przed snem koniecznie odstawmy również napoje zawierające kofeinę (kawa, czarna herbata, czekolada, słodkie napoje gazowane, energetyki).

 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz