Czym zajmuje się optometrysta i kiedy należy się do niego udać?

Udostępnij

Wzrok jest głównym ludzkim zmysłem i to właśnie za jego pomocą odbieramy większość bodźców. W celu jego zbadania można udać się do okulisty, optyka oraz optometrysty. Wszyscy ci specjaliści mają na celu zadbanie o prawidłowe funkcjonowania narządu wzroku i właściwą jakość widzenia. Różnią się oni jednak zakresem i stopniem swoich działań. Coraz więcej osób udaje się na wizyty do optometrystów.

Optometrysta, optyk, okulista: czym się różnią?

Okulista jest to lekarz pracujący w szpitalach, przychodniach zdrowia, gabinetach prywatnych, a także pozostałych placówkach medycznych. Specjalista ten musi posiadać ukończone studia medyczne z właściwą specjalizacją, a także dyplom potwierdzający uzyskania tytułu lekarza medycyny. Jego zadaniem jest przede wszystkim diagnozowanie oraz leczenie przeróżnych schorzeń oczu. Na początku przeprowadza on wywiad lekarski ze swoim pacjentem, aby otrzymać informację co do występujących dolegliwości oczu, ale także schorzeń i chorób ogólnych na jakie cierpi dana osoba. Ponadto przeprowadza on badania okulistyczne, czyli przede wszystkim sprawdza on ostrość wzroku przy użyciu foroptera i specjalnych tablic, na których umieszczone są różnej wielkości cyfry i litery. W trakcie takiej wizyty, okulista decyduje się często również na pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i dokładne badanie oka, przy użyciu tak zwanej lampy szczelinowej. Dzięki uzyskanym wynikom badań, jest on w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę czy też wadę wzroku. Po czym, określa on w jaki sposób można dokonać korekty wady albo wdrąża odpowiednią terapię schorzenia. Może on skierować pacjenta na zabieg albo jedynie przepisać środki farmakologiczne. Do obowiązków okulistów można również zaliczyć przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych przy chorobach oczu.

Optometrysta Kraków jest to natomiast specjalista, który zajmuje się przede wszystkim badaniami refrakcji i wyborem sposobu korekty wad wzroku. Osoba wykonywująca ten zawód musi najpierw ukończyć studia podyplomowe w kierunku optometria albo studia wyższe w kierunku fizyka o specjalności optometria. Tacy specjaliści są zatrudniani przede wszystkim w salonach optycznych, gdzie pomagają osobom z wadami wzroku dopasować okulary albo soczewki kontaktowe o właściwościach dostosowanych do wykrytej wady. Optometrysta Kraków pomaga osobom u których zdiagnozowana została dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm albo zmiany starcze oka. Jest on w stanie również pomóc wybrać gadżety niezbędne przy noszeniu soczewek, czyli przede wszystkim pojemniki do ich przechowywania, płyny do czyszczenia i wiele więcej. Ponadto okaże się pomocą w doborze uszlachetnień szkieł okularowych czy filtrów barwnych, które znacząco wpłyną na uzyskanie lepszej jakości widzenia. Taki specjalista posiada również ogromną wiedzę na temat chorób oczu, z tego względu jest on w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w trakcie badania refrakcji, a także może poradzić takiej osobie udanie się do gabinetu okulistycznego.

Optyk jest to specjalista zajmujący się wykonywaniem okularów na podstawie recepty okularowej, która została wydana przez okulistę albo na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez optometrystę. Jest on w stanie także pomóc w dobraniu oprawek okularowych, czy okularów przeciwsłonecznych. Optycy zajmują się również naprawą i konserwacją okularów. Niekiedy posiadają również uprawnienia do wykonywania badań, która pomogą w wyborze właściwej korekcji okularowej.

Kiedy warto wybrać się do optometrysty?

W wielu krajach Unii Europejskiej to właśnie optometrysta Kraków jest lekarzem pierwszego kontaktu, a w Polsce także zyskuje on coraz większą popularność. Specjalista ten jest w stanie wybrać korekcję okularową, prowadzić rehabilitację widzenia oraz przepisać soczewki kontaktowe. Do jego obowiązków należy również sprawdzenie, czy w układzie wzrokowym nie pojawiły się jakieś zmiany chorobowe, jeśli to potwierdzi wówczas kieruje pacjenta najczęściej do okulisty. Do optometrysty warto udać się w przypadku zmęczenia oczu, zeza, niewyraźnego widzenia, zamazywania się obrazu, ale również wtedy, kiedy zamierzamy zacząć nosić soczewki kontaktowe. Jeśli mamy dolegliwości chorobowe, a więc występuje u nas stan zapalny, boli nas oko i jest widocznie zaczerwienione, wówczas powinniśmy zgłosić się od razu do okulisty. Tak samo należy postąpić w przypadków urazów mechanicznych oka.

Sprawdzony optometrysta w Krakowie

Wybór specjalisty jest niezwykle ważny. Optometrysta Kraków powinien posiadać odpowiednią wiedzę, ponadto musi mieć ukończone studia wyższe z zakresu optometrii. Tylko wtedy możemy mieć pewność jego profesjonalizmu i fachowej pomocy. Sprawdzony optometrysta w Krakowie powinien posiadać również pozytywne opinie swoich pacjentów, ponadto dobrze jest sprawdzić czy posiada Numer Optometrysty (NO). Specjalista powinien również mieć odpowiednie podejście do pacjenta, przeprowadzić z nim dokładny wywiad i być życzliwym, dzięki czemu wizyta przebiegnie dla takiej osoby przyjemnie. Dowiedz się więcej na https://salonsuperoptyk.pl/baza-wiedzy/optyk-a-optometrysta-krakow/mva_yrwv.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz