Tomografia komputerowa zatok - co to za badanie i kiedy jest konieczne?

Udostępnij

Zatoki przynosowe to przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki, które mają połączenie z jamą nosową. Rola zatok nosowych jest cały czas obiektem intensywnych badań. Są bardzo pożyteczne, jednak ich pełne znaczenie nie jest do końca poznane. Niestety, mogą też stać się powodem bólu i cierpienia - stąd czasami konieczna jest diagnostyka chorób zatok. Jest ona dość ograniczona i przy ewentualnych problemach konieczne jest wykonywanie tomografii komputerowej zatok. Jak dokładnie wygląda to badanie? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania?

Problemy z zatokami

Zatoki usytuowane są w twarzoczaszce - pod oczodołami, nad nimi, między oczami a nosem, jak też u ujścia kości nosowej. Zatoki pełnią w organizmie człowieka bardzo istotne funkcje - między innymi ogrzewają i nawilżają powietrze, które jest wdychane przez nos. Sporo osób ma jednak różnorakie problemy z zatokami. Ból głowy, ból nosa, katar - mogą to być objawy chorych zatok. Jeśli często nawracają i nie są właściwie leczone, mogą doprowadzić do poważniejszych chorób, jak przewlekłe zapalenie zatok. Bardzo ważne jest więc przeprowadzenie fachowych badań, które pozwolą lepiej poznać przyczynę problemu i rozpocząć profesjonalne leczenie. 

Tomografia komputerowa zatok

Tomografia komputerowa zatok przynosowych to badanie, które pozwala ocenić stan kości oraz tkanek miękkich. Badanie wykonywane jest przy udziale promieniowania jonizującego. Uzyskiwany obraz wskazuje zaś zmienione chorobowo miejsca. Badanie jest dość dokładne - dokładniejsze niż badanie radiologiczne.Jakie są wskazania do wykonania zabiegu? Zwykle są to nawracające stany zapalne zatok, ale również objawy, których wiele osób nie łączy z zatokami - jak ból głowy. Ból, który pojawia się przy pochylaniu czy przechodzeniu z zimnej przestrzeni do wnętrza ciepłego może wskazywać właśnie na problemy z zatokami. Tego rodzaju badanie powinno zostać wykonane także w sytuacji, gdy nastąpił jakiś wypadek i doszło do uszkodzenia twarzoczaszki. Wówczas sprawdza się czy zatoki również nie zostały uszkodzone, a jeśli tak, jak duże jest to uszkodzenie i jak jest poważne. W zatokach może się również niestety umiejscowić nowotwór. Wówczas badanie ocenia jak jest duży i czy tworzą się nacieki. Tomografia komputerowa zatok wykonywana jest także i po to, by sprawdzić jak postępuje leczenie. Zleca się jej wykonanie także i wtedy, gdy ma mieć miejsce poważniejsze leczenie stomatologiczne czy ortodontyczne. Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej zatok? Jest to co prawda badanie nieinwazyjne, ale wydzielane w trakcie jego przeprowadzania promieniowanie nie jest obojętne dla zdrowia. Co za tym idzie, nie należy przeprowadzać badania, gdy nie jest ono konieczne. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest także okres ciąży - zwłaszcza jej pierwsze tygodnie. Promieniowanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia płodu. Jeśli konieczne byłoby podanie kontrastu, przeciwwskazaniem do badania może być również uczulenie na jakiś jego składnik.

Masz problem z zatokami i chcesz wykonać tomografię? Skorzystaj z najnowocześniejszego tomografu w Krakowie i odwiedź CDC Stomatologia. Więcej na https://cdcstomatologia.pl >> 

https://cdcstomatologia.pl/tomografia.html

Komentarze (0)

Zostaw komentarz