Terapia uzależnień – wygraj z nałogiem

Udostępnij

Z roku na rok rośnie liczba osób uzależnionych od rożnych substancji. Co zrobić z niepokojącymi statystykami i jak zaradzić problemowi? Niestety wśród uzależnionych coraz częściej znajduje się młodzież. Niestety im wcześniej zaczynamy zażywać szkodliwe substancje, tym bardziej jesteśmy podatni na różne nałogi w przyszłości. Z nałogami wiążą się jeszcze inne choroby, takie jak depresja, nowotwory. Należy jak najszybciej zidentyfikować problem i szukać ratunku u specjalistów, zanim pozwolimy nałogowi zniszczyć nasz organizm.

Terapia uzależnień – na czym polega?

Niestety takie nałogi jak nikotynizm, alkoholizm, narkomania, hazard czy pornografia są bardzo ciężkie do leczenia. Niestety sama chęć poprawy i wyjścia z nałogu nie wystarczy. Nawet wsparcie rodziny okazuje się niewystarczające. Często potrzebna jest pomoc specjalisty i uczestniczenie w spotkaniach grup wsparcia - wyjaśnia terapeuta z Prywatne centrum terapii uzależnień "Koninki".

Pierwszym krokiem do poprawy jest uświadomienie sobie przez uzależnionego wagi problemu. Jeśli człowiek uważa, że nic mu nie dolega i jest sobie sam w stanie pomóc, to nie wyjdzie z nałogu, tylko będzie się w niego zagłębiał. Jeśli zdaje sobie sprawę, że jest uzależniony, wtedy mogą zacząć działać bliscy i osoby trzecie i próbować przekonać chorego do leczenia.

Uzależnienie – definicja i rodzaje

Mówi się, że uzależnienie jest chorobą zarówno duszy, jak i ciała. Dlatego terapia powinna mieć na uwadze wszystkie aspekty – i duchowe i fizyczne. Należy wiedzieć, że nałóg niszczy całego człowieka, a także nie pozostaje bez wpływu na jego otoczenie. Uzależnienie możemy podzielić na: psychiczne, fizyczne oraz społeczne. Najcięższe do wyleczenia są uzależnienia psychiczne i społeczne, ponieważ pacjent musi nauczyć się żyć wśród ludzi, zdobyć umiejętności interpersonalne oraz być asertywnym. Dzięki temu, człowiek uzależniony czuje większy komfort w kontaktach międzyludzkich, a przede wszystkim zaczyna rozumieć samego siebie. Dzięki temu może on wyjść szybciej z nałogu.

nalóg

Jak leczyć uzależnienie?

Można zastosować leki, takie jak: metadon, antabus czy naltrekson, niestety ich skuteczność jest znikoma. Vivitrol czy campral to leki, które mają dłuższy czas działania, pomagają leczyć uszkodzenia mózgu i hamują uczucie emocjonalnej sinusoidy.

Oprócz lekarstw nie możemy zapominać o psychoterapii – warto się zapisać na indywidualne leczenie lub dołączyć do grupy wsparcia. Uczestnicząc w takich zajęciach uczymy się z dnia na dzień normalnie funkcjonować bez nałogu i możemy spotkać ludzi podobnych do siebie, którzy mają podobne doświadczenia oraz problemy. Z tymi problemami łatwiej jest później wspólnie walczyć. Oprócz tego w pozbyciu się nałogu pomoże prawidłowa dieta, relaks i unikanie stresujących sytuacji.

W niektórych przypadkach uzależniony powinien podjąć się całkowitej detoksykacji oraz nie przyjmować żadnych środków psychotropowych. Bez poświęcenia i silnej motywacji ze strony pacjenta, terapia nie ma szans na powodzenie. Tak samo musi on czuć wsparcie rodziny oraz najbliższych mu osób.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz