Czym jest THC?

Udostępnij

THC to inaczej tetrahydrokannabinol - główna substancja psychoaktywna konopi, której stosowanie w Polsce jest zakazane. Jednak ile o niej wiemy i jak działa? Jeśli chodzi o wpływ THC na człowieka, to współcześnie wiemy, że wszystko zależy od warunków zażywania, odmiany i przyjmowanej dawki. Dlatego może mieć działanie zarówno uspokajające, jak i rozdrażniające. Ciekawostką jest, że pobudza apetyt, rozkurcza mięśnie i rozszerza oskrzela. Niestety tylko nieliczni wiedzą o jej szerokich zastosowaniach medycznych, które zaczynają być dopuszczalne w wielu państwach. Czy roślina wykorzystywana od dziesięcioleci przez chińskich imperatorów i lekarzy może być przydatna współcześnie?

Do czego wykorzystywano konopie i jakie sławne postaci zażywały THC?

Warto znać historię marihuany i jej zastosowanie. Konopie siewne uprawiano już ponad 10 tys. lat temu. Obecnie mają ponad 25 tysięcy odkrytych zastosowań, a badania nad ich właściwościami nadal trwają. Santa Maria, na której znany wszystkim Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, posiadała olinowanie z włókna konopnego, które jest wyjątkowo wytrzymałe. Jeansy zaprojektowane przez Lévi-Straussa mające stanowić odzież roboczą wykonano z tkaniny konopnej. Resztki substancji znaleziono w fajkach Szekspira, a Jerzy Waszyngton miał własną działkę uprawną. Przechodząc do współczesności, możemy wymienić takie nazwiska jak Bill Gates, twórca firmy Microsoft, czy Steven Jobs będący założycielem Apple.

Czy THC naprawdę jest niebezpieczne?

THC postrzegany jest przez społeczeństwo jako narkotyk i wspominanie o nim budzi ogólny niepokój, ale czy wiemy już wszystko? Co prawda jest najważniejszym czynnikiem marihuany, przez który postrzegamy ją jako używkę, ponieważ ma działanie psychoaktywne. Istotne jest, że naukowcy odkryli również pozytywne skutki jego działania. Profesor Raphael Mechoulam w 1963 roku zsyntetyzował THC. Warto wiedzieć, że działanie psychoaktywne tego związku organicznego jest wynikiem przenikania substancji z krwi do mózgu. Jednak warto wiedzieć więcej o zaletach tej substancji. Badacze odkryli, że THC przywraca proces apoptozy komórki nowotworowej. Apoptoza w procesie naturalnym polega na obumieraniu starych komórek, by zrobić miejsce nowym. W momencie zaburzenia tego cyklu następuje rozrost komórek nowotworowych. Niestety same z siebie nie obumierają, a substancja THC przywraca proces, dzięki czemu komórki nowotworowe ponownie zaczynają obumierać, efektem tego jest np. redukcja guzów nowotworowych. Ponadto THC ma działanie przeciwbólowe, dlatego jest wysoko cenione w medycynie. Co prawda morfina stanowi rozwiązanie w trakcie bólów neuropatycznych czy nowotworowych, jednak jest ona o wiele bardziej niebezpieczna, jeśli chodzi o kwestie uzależnienia. Dlatego warto stosować THC w terapiach onkologicznych. Inną zaletą może być działanie przeciwzapalnie.

W jakich krajach europejskich THC jest dozwolone?

Przyjmowanie marihuany w różnych postaciach (a w tym palenie), jest dozwolone w 13 państwach kontynentu europejskiego. W większości krajów zażywanie THC dozwolono w medycynie, natomiast z Holandii marihuanę można posiadać i palić, ponieważ jest całkowicie legalna. Jedyny zakaz dotyczy sprzedaży w pobliżu szkół. W celach medycznych wykorzystuje się ją np. we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii czy Czechach. Jednak najciekawsza jest sytuacja w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech czy Portugalii, gdzie lekarze przepisują marihuanę, mimo iż nie jest ona legalna. Przyłapani na posiadaniu muszą udowodnić, że środek służy celom medycznym, w rzeczywistości sądy rozpatrują każdy przypadek indywidualnie. Posiadanie małych ilości kończy się zazwyczaj wyrokiem uniewinniającym.

Więcej na ganjafarmer.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz