Wegetarianizm – czy wiesz jakie suplementy powinieneś przyjmować?

Udostępnij

W Polsce z każdym rokiem przybywa osób, które decydują się na wegetarianizm. Powody takich zmian są różnorodne, jednak sam trend całkowitej rezygnacji ze spożywania mięsa jest widoczny gołym okiem. Oczywiście, jest też wiele osób stara się je po prostu ograniczyć do minimum w posiłkach spożywanych codziennie.  Przesłanek jest niezliczona ilość, czy to względy etyczne czy zrzucenie kilku kilogramów. Niezależenie od tego, świadomie decydując się na taką dietę, musimy równie świadomie liczyć się z tym, że przestajemy dostarczać do naszego organizmu odpowiednie ilości niezbędnych składników. Z tego powodu regularna, codzienna suplementacja jest niezwykle ważna. Dieta bezmięsna, w sposób szczególny, skutkuje pojawieniem się braków niektórych witamin i minerałów. Suplementacja jest więc czymś obowiązkowym, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Decydując się na nią, nie chcemy przecież doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów. Jakie więc suplementy przyjmować? Natural Pharmaceuticals, lider rynku w tej kwestii, zwraca szczególna uwagę na trzy z nich.

Witamina D

Duża część społeczeństwa zapomina o przyjmowaniu witaminy D, której niedobór zauważymy nie tylko w przypadku wegetarian, a właściwie w odniesieniu do większej ilości osób. Jakie są objawy jej niedoboru? Pierwszym sygnałem jest ciągłe uczucie zmęczenia i szybkie przemęczanie się, pojawiają się również częste infekcje czy bóle mięśni. Lokalizacja, w jakiej znajduje się Polska, sprawia, że występuje tu przez większość roku zbyt mały kąt padania promieni słonecznych. Nie bez powodu witamina D została nazwana „witaminą słońca”, a jego brak powoduje niedobory. Jeżeli chodzi o sam wegetarianizm, rezygnacja ze spożycia ryb, które są alternatywnym źródłem witaminy D, jej poziom w naszym organizmie drastycznie spada. Z tego powodu uzupełnianie niedoborów jest bardzo ważne, dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości suplementy firmy Natural Pharmaceuticals

Witamina B12

Witamina B12 to jedna z tych witamin, które przez wegetarian powinny być bezwzględnie uzupełniane w postaci suplementów. Jest to związek chemiczny, który w naszym organizmie odpowiada za produkcję czerwonych krwinek. Głównymi produktami, w których możemy ją spotkać, jest mięso oraz wyroby mleczne. Oczywiście znajdziemy ją również w wielu pokarmach roślinnych, jednak jej zawartość nie jest na tyle wysoka, aby utrzymać jej odpowiedni poziom w naszym organizmie. Z kolei niedobór jest niezwykle groźny dla prawidłowego funkcjonowania i ostatecznie prowadzi do niedokrwistości, czyli anemii. Z powodu zaburzonej produkcji serotoniny wpływa również negatywnie na nasz stan psychiczny. W efekcie końcowym czujemy duże zmęczenie i znużenie, stąd suplementacja witaminy B12 jest bardzo ważna.

Żelazo 

Żelazo to kolejny bardzo istotny mikroelement. Niezależnie od stosowanej diety, nie może go zabraknąć, ponieważ niedobór jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. W przypadku osób, które nie wprowadziły w swoim życiu żadnej restrykcyjnej diety, są w stanie łatwo uzupełniać jego niedobory. Problem pojawia się w przypadku wegetarian, którzy często nieświadomie myśląc, że spożywają produkty z żelazem, przyjmują produkty, które zawierają w rzeczywistości żelazo niehemowe. Nasz organizm znacznie gorzej je przyswaja, stąd w prosty sposób możemy doprowadzić do powstania niedoborów. W celu uniknięcia jakichkolwiek pomyłek, warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się czy jego poziom jest odpowiedni w celu prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz