Za co odpowiada kwas DHA i dlaczego jest tak istotny dla kobiet w ciąży?

Udostępnij

​Ciąża to niesamowity i wyjątkowy czas w życiu kobiety, gdy zdecydowanie zwiększa się zapotrzebowanie na różne mikroelementy i makroelementy. Warto wiedzieć o tym, że ludzki organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak DHA.

Czym jest kwas DHA?

Kwas DHA, czyli dokonaheksaenowy, to wielonienasycony kwas tłuszczowy, który należy do grupy kwasów omega-3. Takie kwasy są nazywane popularnie „dobrymi tłuszczami". Organizm ludzki nie produkuje samodzielnie kwasu DHA, dlatego konieczne jest dostarczanie go w formie pożywienia lub suplementów diety. Warto zaznaczyć, że kwas DHA jest potrzebny każdemu człowiekowi, natomiast szczególną rolę odgrywa w czasie życia płodowego oraz pierwszych lat dziecka. 

Dlaczego kwas DHA jest ważny w ciąży?

Kwas DHA przede wszystkim zapobiega prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu, a więc porodu przed 34 tygodniem ciąży. Właśnie dlatego kupując różne środki pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży, warto zaopatrzyć się w środek mama DHA. Wyniki dotychczasowych badań wykazały, że kwas DHA może obniżyć ryzyko przedwczesnego porodu o około 40%, a nawet więcej, w zależności od wyjściowego poziomu tego kwasu w organizmie. Co ciekawe, kwas DHA może także pozytywnie wpływać na możliwość kobiety na zajście w ciąże ze swoim partnerem lub mężem. Kwas DHA poprawia żywotność i ruchliwość plemników, a więc polepsza jakość spermy u mężczyzn i zwiększa ich płodność. 

Kwas DHA ważny dla dziecka

Warto także zaznaczyć, że kwas DHA wspiera rozwój mózgu oraz oczu u dziecka w trakcie jego rozwoju płodowego. Mózg i oczy rosną najbardziej w trakcie trzeciego trymestru ciąży, a później w pierwszych latach życia dziecka. Właśnie dlatego tak ważne jest spożywanie przez przyszłą mamę suplementów diety z kwasem DHA lub też posiłków bogatych w tę substancję. Okazuje się także, że kwas ten zmniejsza ryzyko astmy u dzieci i to o około 50%. 

Suplementacja kwasu DHA u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży powinny spożywać od 200 mg do 1000 mg kwasu DHA. Dawka zależy od tego, jaka jest dieta kobiety. Przykładowo pani, która je sporo ryb i owoców morza, może dostarczać dodatkowo do organizmu 200 mg kwasu DHA dziennie w formie suplementu. Kobiety, których dieta jest uboga w ryby i owoce morza, powinny dostarczać około 600 mg DHA dziennie, natomiast te panie w ciąży, u których występuje ryzyko przedwczesnego porodu powinny suplementować dodatkowo 1000 mg kwasu DHA. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz