Nowoczesne soczewki stosowane podczas zabiegu usunięcia zaćmy – czym się różnią?

Udostępnij

​Jedną z chorób narządu wzroku, które diagnozuje się w przypadku wielu Polaków, jest zaćma. Najczęściej mamy do czynienia z jej starczą odmianą, pojawiającą się po 50 roku życia. Szacuje się, że na świecie na zaćmę choruje 65 milionów osób, z czego w Polsce – niecały milion. To wystarczająco dużo, by zatrzymać się na chwilę i sprawdzić, czym jest zaćma, jak ją wyleczyć oraz czym różnią się poszczególne soczewki wieloogniskowe stosowane podczas zabiegu.

Co to jest zaćma?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą to schorzenie, wywołujące stopniowe, powolne mętnienie i twardnienie soczewki oka, bez odczuwania bólu ze strony pacjenta. Może ona doprowadzić do utraty przejrzystości soczewki, a tym samym całkowitej utraty wzroku – jeśli nie będzie w odpowiedni sposób leczona. W większości przypadków mamy do czynienia z zaćmą starczą, która wynika ze zmian inwolucyjnych organizmu, choroba ta może jednak dotknąć także młode osoby.

Do standardowych objawów zaćmy należą pogorszenie widzenia, przymglony wzrok, wywołujący uczucie, jakbyśmy oglądali świat przez brudną szybę, czy też zmęczenie oczu i problemy w ocenie odległości. W przypadku wystąpienia tego typu objawów warto jak najszybciej udać się do lekarza, by zdiagnozować chorobę i podjąć się jej leczenia. Korekcja nie poprawia wówczas wzroku a jedynym rozwiązaniem jest zabieg usunięcia zaćmy.

Czym są soczewki wieloogniskowe?

Do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy, konieczne jest dobranie odpowiednich soczewek wewnątrzgałkowych, które nie tylko pozwolą we właściwy sposób postrzegać świat i odległości, ale zarazem zapewnią komfort związany z brakiem okularów. Rozwiązaniem, które łączy w sobie te zalety, są soczewki wieloogniskowe, które wspomagają ostre widzenie zarówno blisko, jak i daleko, a także w pośrednich odległościach. Dzięki nim takie trywialne czynności, jak prowadzenie samochodu czy też czytanie książki przebiegają bez żadnych trudności i potrzeby wspomagania się dodatkową parą szkieł.

W przypadku soczewek jednoogniskowych bowiem standardem jest poprawne widzenie na dalekie odległości oraz filtr UV. Wybrane modele, takie jak np. soczewka jednoogniskowa asferyczna AcrySof IQ czy też Clareon, oferują ponadto filtr światła niebieskiego, natomiast soczewka jednoogniskowa asferyczna Tecnis Eyhance umożliwia także ostre widzenie na pośrednie odległości. To w wielu przypadkach nie wystarcza, by zrezygnować całkowicie z okularów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta są soczewki wieloogniskowe – warto mieć jednak świadomość, że i one różnią się od siebie parametrami.

Soczewka wieloogniskowa AcrySof IQ Panoptix zapewnia ostrość widzenia blisko, pośrednio i daleko, a także posiada filtry UV i światła niebieskiego. Soczewka wieloogniskowa Acrysoft IQ Panoptix Toric dodatkowo poprawia widzenie w przypadku astygmatyzmu, z kolei soczewka wieloogniskowa z technologią EDoF (o wydłużonej ogniskowej, zapewniającej poszerzenie zakresu ostrości) Tecnis Synergy i Tecnis Synergy Toric umożliwia widzenia na każdą odległość, posiada filtr UV oraz filtr światła fioletowego. Dodatkowo wyposażona jest w technologię ChromAlign, która koryguje aberrację chromatyczną i optymalizuje kontrast widzenia.

Gdzie można wyleczyć zaćmę?

Zaćma, podobnie jak inne choroby wzroku, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, może być leczona w odpowiednio wyposażonych centrach okulistycznych (na przykład tutaj: https://swiatoka.pl/uslugi/zacma/). Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest poddanie się kwalifikacji – na tydzień przed jej terminem należy zrezygnować z noszenia dotychczas używanych soczewek kontaktowych. Sama kwalifikacja trwa około jednej -dwóch godzin i obejmuje nie tylko wywiad lekarski, ale i niezbędne badania – takie jak USG gałki ocznej, pomiary refrakcji, grubości rogówki i ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także kolorowe zdjęcie dna oka. Czynności te są konieczne do przeprowadzenia zabiegu we właściwy sposób.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz