Dobroczynny wpływ nauki języków dla mózgu

Udostępnij

Dobra znajomość języka obcego jest niezwykle przydatną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że już sam proces przyswajania nowych wyrażeń i zagadnień gramatycznych przynosi wiele korzyści. Krótko omawiamy dobroczynny wpływ nauki języków dla mózgu!

Jak nauka języków obcych wpływa na mózg?

Nauka czegokolwiek, ale według badań w szczególności języka obcego, stymuluje neurony do tworzenia nowych połączeń z innymi synapsami. Co więcej, wzmacnia już te istniejące. Oznacza to, że przyczynia się do rozwoju i pozwala poprawić sprawność intelektualną, a także stanowi niejako „trening” mózgu. Do tego ma korzystny wpływ na pamięć, uważność, zdolność skupienia się oraz umiejętność podejmowania decyzji. Zwiększa również kreatywność i myślenie abstrakcyjne.

Co ciekawe, nauka języków obcych daje wiele korzyści także pod względem psychiki i samopoczucia. Podnosi pewność siebie, rozwija zdolności interpersonalne, a także ogólnie poprawia nastrój. Osiąganie postępów daje poczucie satysfakcji oraz motywuje do działania, co przekłada się również na inne sfery życia. Ludzie dobrze posługujący się językiem obcym są postrzegani jako interesujący, ambitni czy nawet bardziej atrakcyjni, dlatego zdobycie tej umiejętności podświadomie dobrze wpływa na poczucie własnej wartości.

Nauka języków obcych od najmłodszych lat – jak wspiera rozwój dziecka?

Specjaliści zalecają, by w przypadku dzieci zacząć naukę języka obcego nawet od pierwszego roku życia, np. poprzez zabawę. Najlepszym okresem jest bowiem przedział wiekowy 2-7 lat, kiedy to mózg najintensywniej się rozwija. W ten sposób można dodatkowo stymulować wytwarzanie się połączeń neuronowych, zwiększając potencjał intelektualny pociechy.

Badania wykazują, że maluchy które szybko zaczęły mieć kontakt z językiem obcym są inteligentniejsze, mają mniej problemów z nauką, mają większą pewność siebie, są bardziej pomysłowe i śmiałe, bez problemu nawiązują relacje z innymi itp. Dbając o edukację swojego dziecka można zapewnić mu dobrą przyszłość – będzie lepiej radzić sobie w szkole, znajdzie dobrą pracę, zyska więcej możliwości (np. emigracji za granicę) itp.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych w każdym wieku?

Z czasem zdolność do nauki się zmniejsza – według naukowców stabilizuje się około trzydziestki, a po czterdziestce zaczyna gwałtownie spadać. Nie oznacza to jednak, że nie warto już zapisać się na kurs, gdy przekroczyło się już którąś z tych granic. Co więcej, lekarze wręcz zalecają naukę języków obcych osobom starszym. Znacznie spowalnia proces starzenia się mózgu, poprawiając jego efektywność oraz wzmacniając pamięć. Dzięki temu można np. uchronić się przed demencją (lub znacznie opóźnić moment jej wystąpienia) oraz na dłużej zachować sprawność intelektualną.

Dobroczynny wpływ nauki języków dla mózgu zachęcił Cię do zapisania się na kurs? Szkoła języków obcych Lincoln oferuje szeroki wybór zajęć stacjonarnych oraz online. Wybierz coś dla siebie i zainwestuj w swój rozwój!

​Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz