Dlaczego lubimy być w kleszczach lęku, czyli o popularności thrillerów medycznych

Udostępnij

Thriller medyczny to nie kryminał – jest bardziej realistyczny, ponieważ najczęściej zawiera mocne i naturalistyczne opisy ciała chorego lub uszkodzonego zarówno poprzez pewną przypadłość, jak i działanie człowieka. To nieprzeciętny dreszczowiec, mrożący krew w żyłach i uzależniający od adrenaliny, która w czytelniku utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie. Co tak pociąga miłośników tego specyficznego gatunku literackiego?

Thrillery medyczne – co prezentują?

Fabuła takiej kategorii książek skupia się głównie na zagrożeniach dla ludzkiego zdrowia i życia. Dobry thriller medyczny prezentuje często zgubny w skutkach rezultat błędów lekarskich, rozwoju inżynierii genetycznej lub biologii medycznej. Wszystko zawsze podąża w jak najbardziej niepożądanym kierunku i często jest wynikiem chorych ambicji człowieka. Akcja rozgrywa się zwykle w środowisku powiązanym z medycyną, np. w szpitalu, klinice, kostnicy czy koncernie farmaceutycznym i zawsze autor wpisuje w obsadę postać lekarza, pielęgniarki, patologa czy też antropologa klinicznego. Czytelnik zapoznaje się ze szczegółową terminologią medyczną oraz jest mu serwowany dokładny, drastyczny opis anatomii ludzkiego ciała.

Kto najczęściej sięga po thrillery medyczne?

To brutalna tematyka, która ciągle fascynuje ludzi. Fani medycznych thrillerów lubią się bać, ponieważ kochają silne emocje. Zachwyca ich i jednocześnie przeraża wyraźna sprzeczność – medycyna przecież kojarzy się z ratowaniem ludzkiego życia, a thriller medyczny to skrajne przeciwieństwo takiej postawy. Lekarz bestialsko morduje, zamiast chronić za wszelką cenę byt, nawet ten chory. Motywy takich zachowań są tak różne, jak różne fabuły mają thrillery medyczne – w tle może kryć się chęć wzbogacenia poprzez handel organami czy też psychologiczna patologia sprawcy. Ludzi pociąga złożoność postaci, różnorodność ludzkich charakterów oraz zło. Czytelnicy kochają napięcie, ponieważ wtedy odrywają się od swojej rzeczywistości, która nie zawsze jest łatwa. Poza tym lubią puzzle i zagadki – ekscytuje ich nieprzewidywalność i tajemniczość.

Thrillery medyczne, które warto przeczytać

Dużą karierę w tym gatunku robi Klaudia Muniak – pisarka od lat mieszka w Londynie, pracując w zawodzie biotechnologa. Twórczość traktuje jako możliwość wyrażenia swojej kreatywnej natury. Jest autorką kilku thrillerów medycznych, m.in. „Psychopaty”, „Substancji” i „Terapii”. Warto też sprawdzić literaturę autorstwa Jacka Caby i Błażeja Przygodzkiego. Do najsłynniejszych pisarzy thrillerów medycznych na świecie zalicza się takich twórców jak Robin Cook, Tess Gerritsen, Michael Palmer czy Peter Clement. Za pierwszy thriller medyczny uznaje się wydaną w 1977 roku powieść Coma autorstwa Robina Cooka. Na jej podstawie powstał wyreżyserowany przez Michaela Crichtona film pt. „Śpiączka” – od tego momentu wzrost popularności tego gatunku cały czas rośnie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz