Mosty zębowe. Co warto wiedzieć o porcelanowych mostach protetycznych?

Udostępnij

Mosty zębowe: co to?

Mosty zębowe służą do uzupełnienia braków w zębach. Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów uzupełniania ubytków zębowych, który doskonale zastępuje naturalne zęby. Można wykorzystać je do uzupełnienia pojedynczych zębów, bądź do naprawy kilku luk w danym łuku zębowym. To rozwiązanie jest stałe, a więc nie ma możliwości wyjmowania zamontowanych mostów zębowych. Dzięki temu pacjenci czują większy komfort. Cechuje je nie tylko trwałość oraz wytrzymałość, lecz także doskonały efekt kosmetyczny. Stosowane są w przypadku braku możliwości skorzystania z implantów. Zabieg zakładania mostów zębowych jest całkowicie bezbolesny dla pacjentów. 

Budowa mostów protetycznych składa się z dwóch elementów, a mianowicie z filarów oraz przęsła. Filary to nic innego jak dwie lub więcej korony zębowe. Ten element jest mocowany za prawidłowo oszlifowanych zębach naturalnych pacjenta. Przęsła są koronami zębowymi, które są połączone z filarami i zostają wstawione w miejsce brakujących zębów pacjenta. 

Mosty protetyczne różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane i dzielą się zasadniczo na mosty metalowo-porcelanowe, pełnoceramiczne, kompozytowa a także tymczasowe (wykonane z materiału PMMA). 

Mosty protetyczne: w jakich przypadkach się sprawdzają

Mosty protetyczne są wykonywane przede wszystkim u pacjentów, którzy borykają się z brakami w uzębieniu. Jest to dobre i komfortowe rozwiązanie, a sam zabieg nie jest czasochłonny. Mimo tego, wiąże się z oszlifowaniem zębów. Warto jednak wskazać, że jest to dużo lepsze rozwiązanie niż długoletnia przerwa w uzupełnianiu braków zębowych. Brak zęba doprowadza bowiem do licznych zmian w jamie ustnej pacjenta, jak chociażby przechylanie się zębów sąsiadujących, a co za tym idzie - utrata kości. Zanik kości uniemożliwia z kolei szybkie założenie implantu. Dlatego też uzupełnienie braków zębowych jest istotne zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i zdrowia pacjenta. W miejscach braku uzębienia zbierają się resztki jedzenia, co w konsekwencji może powodować choroby dziąseł, a także próchnicę zdrowych zębów. 

Podkreślić należy, że założenie mostów protetycznych jest możliwe jedynie wtedy, gdy lukę w zębie pacjenta otaczają jego własne zęby. Pełnią one role filarów dla mostów protetycznych. Jeśli więc własne zęby pacjenta kończą się na trójce, nie ma możliwości założenia mostów protetycznych dla trzech kolejnych luk w uzębieniu, a więc dla czwórki, piątki oraz szóstki. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem są implanty bądź protezy ruchome. 

Ile kosztują porcelanowe mosty zębowe?

Porcelanowe mosty zębowe cechuje przede wszystkim trwałość, a ich wytrzymałość w jamie ustnej szacuje się na kilka lat. Mosty porcelanowe również dzieli się na różne rodzaje. Wśród nich wyróżnia się most porcelanowy na podbudowie metalowej, most porcelanowy na cyrkonie, a także post porcelanowy na implantach. 

Cena porcelanowych mostów zębowych jest uzależniona od materiału, z którego zostanie wykonany, a ponadto od ilości brakujących ubytków zębowych. Koszt wykonania obliczany jest na podstawie zsumowania wszelkich braków zębowych. Tak więc, w przypadku, gdy pacjent boryka się z brakiem dwóch zębów, należy nie tylko odbudować te dwa ubytki, lecz także oszlifować minimum dwa kolejne zęby, które sąsiadują z luką. 

Zasadniczo koszt każdego elementu przy porcelanowym moście zębowej, który oparty jest na podbudowie metalowej zaczyna się od około 700 zł. W przypadku zakładania mostu porcelanowego na cyrkonie, cena zaczyna się od około 1500 zł. Najdroższym ze wszystkich jest most na implantach, gdyż należy doliczyć koszt założenia implantu. 

Most porcelanowy na podbudowie metalowej

Jest to jeden z najczęściej wykonywanych mostów porcelanowych. Podbudowa metalowa wytworzona jest z nieszlachetnej stali, najczęściej stopu niklu i kobaltu. Podbudowa zapewnia niezwykłą wytrzymałość całej konstrukcji mostu zębowego. Ten rodzaj mostu porcelanowego zalecany jest w przypadku pacjentów, którzy posiadają bardzo zniszczone zęby w bocznych odcinkach łuku zębowego. Jest to połączenie nie tylko wytrzymałości, lecz także subtelnej estetyki i naturalnego wyglądu. 

W celu wykonania zabiegu, niezbędne będą co najmniej trzy wizyty u dentysty. Pierwsza wizyta służy do wykonania zdjęcia rentgenowskiego, a także oceny, czy zęby rzeczywiście nadają się jako filar protetyczny. Następnie, stomatolog dokonuje oszlifowania zębów specjalnym wiertłem oraz wkłada nitkę retrakcyjną pomiędzy ząb, a dziąsło. Umożliwia to wykonanie wycisku zębów. Druga wizyta przeznaczona jest do przymierzenia mostu, zaś trzecia polega na założeniu stałego mostka na zęby pacjenta. 

Mosty porcelanowe na podbudowie metalowej są polecane przez stomatologów, a także pacjentów. Są bardzo estetyczne, trwałe, a także komfortowe, gdyż nie ma ryzyka wypadnięcia mostu zębowego podczas jedzenia, czy innych czynności. Dzięki temu pacjenci mają możliwość cieszenia się uśmiechem przez długi czas. WIęcej o koronach zębowych i mostach protetycznych przeczytasz na https://cdcstomatologia.pl/protetyka/korony-zebowe-i-mosty-protetyczne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz