Zdarza się, że przed wizytą u stomatologa czujemy poddenerwowanie. Aby zminimalizować stres, warto dowiedzieć się więcej o sposobach leczenia. Merytoryczne informacje pozwalają nieco oswoić lęk przed nieznanym i pewniej czuć się na fotelu stomatologicznym. Oto garść wskazówek dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia kanałowego.
Zęby - nie tylko estetyka
Na pewno należy powiedzieć na początku, że unikanie gabinetów stomatologicznych jest bardzo zgubne w skutkach. Próchnica to powszechny problem dotyczący większości Polaków, a przecież uśmiech to jedna z głównych kwestii, na jaką zwracamy uwagę u innych ludzi.
Na zębach opierają się tkanki miękkie twarzy tworzące jej proporcje oraz symetrię. Braki w uzębieniu potrafią zmienić nasze rysy - oczywiście na niekorzyść, jak również uniemożliwić prawidłową i zrozumiałą wymowę. Warto więc priorytetowo potraktować troskę o jamę ustną i uczynić szczoteczkę sojusznikiem, a regularne przeglądy u dentysty sprzymierzeńcem.
Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?
Endodoncja to leczenie kanałowe, które część osób zna z doświadczenia. Polega na mechanicznym usunięciu z zęba tkanek znajdujących się w stanie zapalnym lub martwiczym z powodu nagromadzonych bakterii. Najczęstszą przyczyną endodoncji jest nieleczona próchnica. Choć leczenie jest kosztowne i nie zawsze ogranicza się do jednej wizyty, warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pozwala uniknąć ekstrakcji zęba.
Miazga zęba znajduje się pod szkliwem i zębiną. Jest intensywnie unerwiona i unaczyniona. Tylko prawidłowo zmineralizowana i zdrowa zębina oraz nieodwapnione szkliwo są w stanie ochronić miazgę przed bodźcami zewnętrznymi takimi jak bakterie.
Chore zęby to poważne ognisko infekcji, co może stać się zagrożeniem dla całego organizmu. Leczenie endodontyczne dla wielu pacjentów jest najlepszą metodą na uratowanie chorego zęba.
Leczenie kanałowe w Warszawie jest stosunkowo łatwo dostepne ze względu na ilość profesjonalnych gabinetów i specjalistów, którym warto zaufać. Tak naprawdę, nie ma czego się obawiać, ponieważ endodoncja nie jest uciążliwa dla pacjenta dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dostępne są skuteczne znieczulenia oraz wysokiej jakości mikroskopy, które pozwalają specjaliście wykonać zabieg precyzyjnie, dokładnie i skutecznie.
Jak przebiega leczenie endodontyczne
Nieodzownym elementem leczenia jest kontrola radiologiczna wykonana przy pomocy aparatu RTG. Zdjęcie pozwoli uzyskać cenne informacje diagnostyczne. Cechą charakterystyczną rentgena punktowego zęba jest wysoka rozdzielczość zdjęcia. Badanie to nie jest szkodliwe, ponieważ dawki promieniowania są minimalne i nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia prześwietlanego pacjenta.
Wiele osób obawia się bólu podczas wizyty. Trzeba więc powiedzieć, że w leczeniu kanałowym stosuje się znieczulenie miejscowe, co redukuje dyskomfort praktycznie do minimum. Znieczulenie to często aplikowane jest komputerowo, dzięki temu możliwe jest usunięcie miazgi zębowej bez wcześniejszego jej trucia, co skraca proces leczenia. Stomatolog podaje znieczulenie i za pomocą wiertła stomatologicznego odkrywa wnętrze zęba, następnie przy użyciu miniaturowych narzędzi penetrująco-piłujących wybiera miazgę i poszerza kanały. Konieczne jest oczywiście odkażenie i dokładne wypełnienie kanałów tzw. gutaperką. To używana w stomatologii twardniejąca masa. Ostatni krok to założenie plomby na wyleczony ząb.
Precyzyjny zabieg pod mikroskopem
Zastosowanie mikroskopu umożliwia dentyście pracę z najwyższą precyzją. Możliwe jest nawet 25-krotne powiększenie, co znacznie ułatwia dostrzeżenie budowy kanałów razem z ich odgałęzieniami oraz rozpoznanie ewentualnych uszkodzeń. Mikroskop szczególnie dobrze sprawdza się w miejscach wąskich i nietypowych, a w połączeniu z endometrem pozwala na pomiar głębokości kanałów. Dotarcie do ich zakończeń decyduje o skuteczności zabiegu.
Wskazaniem do leczenia kanałowego są określone stany chorobowe, w tym przede wszystkim zgorzel miazgi. To rozkład miazgi spowodowany przez beztlenowe bakterie gnilne. Rezultatem jest stan zapalny i martwiczy oraz wydzielanie gazów o przykrym zapachu, pojawia się też gorzki smak w ustach. Zgorzeli nie należy lekceważyć, ponieważ powoduje zapalenie tkanki okołowierzchołkowej, co sprawia, że leczenie staje się dłuższe i bardziej skomplikowane. To zmiany próchnicze prowadzą do takich przykrych konsekwencji, dlatego należy dbać o dietę i regularne szczotkowanie. Powodem mogą być również uszkodzenia mechaniczne zęba np. złamania, skruszenia, a także niewłaściwie wcześniej przeprowadzone leczenie kanałowe.
Dobry specjalista w Warszawie
Jeśli interesuje cię dobry endodonta, Warszawa jest miastem, gdzie możesz liczyć na fachowy zabieg. Rozsądnie jest chodzić na regularne kontrole. Podczas przeglądu, dentysta może ocenić, jakie zęby wymagają interwencji. Takie profilaktyczne działanie daje szereg korzyści. Kiedy pojawia się już ból zęba nie należy zwlekać. Czas odgrywa ogromną rolę i często decyduje o tym, jakie środki musi podjąć dentysta. Jeśli reagujemy odpowiednio wcześnie możemy uniknąć komplikacji i związanych z tym kosztów. Właściwie wykonana endodoncja w Warszawie pozwoli nam cieszyć się ładnym uśmiechem. Oczywiście ząb po leczeniu kanałowym staje się martwy, ale jego obecność jest wciąż lepsza niż ekstrakcja, która jest raczej ostatecznością.
Skuteczne leczenie na lata
Ząb wyleczony kanałowo może funkcjonować jeszcze przez wiele lat spełniając swoją podstawową rolę żującą i estetyczną. Rezygnacja z potrzebnej endodoncji prowadzi prędzej czy później do utraty chorego zęba. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że braki w uzębieniu sprawiają, że cały zgryz zmienia swoją pierwotną formę, pojawiają się nieestetyczne luki.
Należy więc działać na czas, aby nie dopuszczać do groźnych stanów zapalnych, a jeśli już się pojawią, nie warto się ociągać. Byłoby to działanie na własną szkodę. Bolące zęby zawsze wymagają konsultacji z lekarzem stomatologiem, a nawet jeśli nie czujemy bólu, trzeba poświęcić trochę czasu na systematyczne przeglądy.
Partnerem artykułu jest ochotanausmiech.pl
Artykuł partnera
Komentarze (0)