Żywność ekologiczna – czy naprawdę lepsza?

Udostępnij

Moda na żywność ekologiczną jest już faktem, ale nie każdy jest jeszcze przekonany do jej wyższości nad tak zwaną żywnością konwencjonalną. Warto jednak pamiętać, że produkty ekologiczne nie zawierają żadnych substancji chemicznych, co jest ich ogromnym walorem. Oczywiście zanim zaczniemy spożywać konkretne produkty należy zwrócić uwagę na to czy posiadają one odpowiednie certyfikaty, które dają nam pewność, iż są bezpieczne i faktycznie w pełni naturalne. Pamiętajmy, że dobrej jakości żywność, to gwarancja lepszego zdrowia oraz samopoczucia.

Co trzeba wiedzieć o rolnictwie przemysłowym?

Cel osób zajmujących się rolnictwem przemysłowym jest jasny – w jak najkrótszym czasie trzeba osiągnąć bardzo wysokie plony, zaspokajające masowe potrzeby. Niestety, aby było to możliwe w uprawach stosowanych jest całe mnóstwo substancji chemicznych, które mają wpływ zarówno na nasz organizm, jak i na środowisko. Chodzi tutaj przede wszystkim o sztuczne nawozy, pestycydy, hormony, antybiotyki, środki, które przyśpieszają wzrost plonów oraz pasze modyfikowane genetycznie.

Żywność ekologiczna – tak czy nie?

Nie ma wątpliwości, że spożywanie żywności ekologicznej ma swoich wielkich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Każda ze stron ma także swoje argumenty. Zwolennicy podkreślają przede wszystkim fakt, iż tego typu produkty żywnościowe są po prostu zdrowsze i lepsze dla naszego ciała. Przeciwnicy twierdzą z kolei, że rolnicy sprzedający żywność ekologiczną tak naprawdę nas oszukują i za produkty uprawiane tak samo jak te konwencjonalne żądają dwukrotnie więcej pieniędzy.

produkty ekologiczne

Garść faktów na temat żywności ekologicznej

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie każdy może sprzedawać żywność nazywaną ekologiczną. Prawo do tego mają jedynie gospodarstwa rolne posiadające odpowiednie certyfikaty, które są stale kontrolowane, podczas wszystkich etapów produkcji takiej żywności.

W uprawie warzyw oraz owoców możliwe jest używanie wyłącznie naturalnych nawozów – nie ma w nich zatem żadnych substancji chemicznych. Co więcej, w hodowli zwierząt w gospodarstwie ekologicznym zabronione jest stosowanie pasz modyfikowanych genetycznie czy tych pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że zwierzęta karmi się tylko paszami, które zostaną wyprodukowane w konkretnym gospodarstwie.

Konieczność spełnienia właśnie tych rygorystycznych wymogów, które wpływają na dłuższy czas i większy koszt takiej produkcji, powodują, że żywność ekologiczna jest droższa od tej konwencjonalnej.

kura

Dlaczego ekologiczne znaczy lepsze?

Szereg badań, których celem było porównanie żywności ekologicznej z tą konwencjonalną wskazują jednoznacznie, iż zawiera ona znacznie więcej ważnych dla naszego organizmu składników. Chodzi tutaj chociażby o witaminy, żelazo, potas, wapń, magnez czy fosfor oraz antyoksydanty. W żywności ekologicznej znajdziemy również znacznie mniej szkodliwych substancji oraz barwników, tłuszczów trans czy dodatków słodzących. Oprócz tego, według samych konsumentów, produkty ekologiczne po prostu smakują lepiej.

organiczne owoce

Podróbki żywności ekologicznej

Decydując się na zakup żywności ekologicznej musimy być ostrożni, gdyż producenci często próbują nas oszukać opisując swoje produkty takimi słowami jak „tradycyjny” czy „zupełnie naturalny”. Aby mieć pewność, że konkretna żywność jest faktycznie ekologiczna powinniśmy jednak szukać na jej opakowaniu określeń eko, organic czy bio oraz unijnego znaku EKO, wraz z nazwą i numerem jednostki przyznającej taki certyfikat. Warto przy tym wspomnieć, że taki certyfikat jest przyznawany na rok, w związku z czym mamy gwarancję, iż proces produkcji żywności jest ciągle kontrolowany.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz