Jakie soczewki wybrać na lato?

Udostępnij

Lato to dość trudna pora roku dla użytkowników soczewek kontaktowych. Z jednej strony są oni narażeni na fale upałów, suche powietrze i fruwające wszędzie pyłki roślin, a z drugiej na chłodną klimatyzację, słońce odbijające się od biurka i kurz. Na dyskomfort mogą się skarżyć zwłaszcza osoby o bardzo wrażliwych oczach i alergicy, ale również ci, którzy na co dzień nie mają żadnego problemu z korzystaniem z soczewek. Jak zadbać o higienę oczu latem? Jakie soczewki są najlepsze podczas wysokich temperatur?

Zadbaj o swoje oczy latem

Oprócz wspomnianych już upałów i klimatyzacji kolejnym wyzwaniem dla zwolenników soczewek w letnie miesiące są różnego rodzaju wyjazdy, kąpiele w morzu lub jeziorach i ostre promienie słoneczne. Dlatego też latem należy postawić na staranną i regularną pielęgnację oczu i soczewek. Przede wszystkim należy rozważyć zakup soczewek o krótszym czasie noszenia, nawet jeśli na co dzień sukcesywnie używane są np. soczewki całodobowe. Soczewki miesięczne sprawdzą się raczej do pracy i zwykłych aktywności, ale już na wyjazdy, fale upałów i na kontakt z wodą – niekoniecznie. Dlatego planując intensywne wakacje, łatwym sposobem na lepsze zadbanie o oczy i nienarażanie się na ich choroby będzie zainwestowanie w kilka par soczewek jednodniowych lub dwutygodniowych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu takie rozwiązanie się nie sprawdzi, dobrze jest kupić soczewki o dobrym poziomie nawilżenia, najlepiej silikonowo-hydrożelowe, np. Air Optix HydraGlyde, soczewki miesięczne o przedłużonym trybie noszenia (do 6 dni i nocy bez zdejmowania), w których zastosowano formułę HydraGlyde Moisture Matrix, wpływającą na lepsze nawilżenie powierzchni soczewki. Warto tu pamiętać, że podczas upałów i wyjazdów należy codziennie wieczorem zdejmować soczewki i wkładać je do pojemniczka ze świeżym płynem, a oczom dać odpocząć. Natomiast do pływania w morzu, jeziorze czy basenie – albo postawić na soczewki jednodniowe, albo w ogóle z nich zrezygnować.

Niezbędne akcesoria

Podczas upałów sprzymierzeńcem użytkowników soczewek będą wszelkiego rodzaju krople nawilżające, najlepiej z zawartością kwasu hialuronowego lub wyciągiem z aloesu, rumianku albo świetlika. Na zmęczone i suche oczy można też stosować domowe sposoby, np. położyć na kilka minut plastry z ogórka lub waciki nasączone schłodzonym wywarem ze świetlika.

Nie można zapomnieć o codziennej pielęgnacji soczewek. Według zasady, każdego dnia należy wymieniać płyn w pojemnikach, a same pojemniki zmieniać z każdą nową parą soczewek. Latem warto zainwestować w płyny z dodatkowymi właściwościami, np. te z dodatkiem substancji nawilżających, jak wspomniany wyżej kwas hialuronowy. Sprawdzą się produkty dla alergików i dla osób o bardzo wrażliwych oczach. Można też rozważyć w płyny do soczewek o mniejszej pojemności, by dłużej zachowały świeżość (jeśli np. istnieje ryzyko, że będą przechowywane w gorącym miejscu, z narażeniem na światło słoneczne itd.).

Kolejnym, bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie oczu latem jest ochrona przeciwsłoneczna. Coraz więcej soczewek dostępnych na rynku posiada filtry UV, warto to sprawdzać! Noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych z antyrefleksem to podstawa. Ważne, by okulary pochodziły ze sprawdzonego źródła i posiadały atesty oraz certyfikat na filtr UV. Odradzamy zakup okularów przeciwsłonecznych w przypadkowym miejscu – w taki sposób można bardzo zaszkodzić swoim oczom.

Gdzie się zaopatrywać w soczewki i akcesoria?

Może się wydawać, że pielęgnacja oczu i soczewek w letnie miesiące jest dużo bardziej skomplikowana, niż w pozostałe pory roku. Nie jest to jednak prawda, a do lepszego samopoczucia i zdrowia oczu nie potrzeba wiele – chodzi raczej o zbudowanie nowych nawyków. Czasem jednak soczewkowa rutyna wymaga odświeżenia, wówczas najlepszym miejscem na wymianę soczewek lub dokupienie akcesoriów są specjalistyczne sklepy internetowe (http://www.swiatsoczewek.com/). Oprócz bogatej oferty, szybkiej wysyłki i niższych cen w porównaniu do sklepów stacjonarnych, w sklepach internetowych często proponowane są korzystne zestawy soczewkowe (soczewki + płyn, płyn + krople itd.). Jeśli nie znajdziecie zestawu optymalnego dla Waszych potrzeb, z łatwością skomponujecie go samodzielnie, i to z korzyścią dla portfela!

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz