Jak dbać o zdrowe nerki?

Udostępnij

​Nerki oczyszczają nasz organizm z toksyn, pomagają w usuwaniu produktów przemiany materii i regulują gospodarkę wodnoelektrolitową. Na co dzień nie pamiętamy o nich i przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zaczynają chorować. A to ogromny błąd. Warto zadbać o nerki i układ moczowy także wtedy, gdy są zdrowe.

Dieta

Zdrowie nerek jest uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest to, co na co dzień jemy. W diecie chroniącej nerki nie trzeba wprowadzać radykalnych zmian, wystarczy zwrócić uwagę, co znajduje się na talerzu. Jednym z największych wrogów nerek jest sód, który na co dzień dostarczamy organizmowi w postaci soli. Aby chronić nerki wystarczy ograniczyć ilość słonych przekąsek oraz gotowych potraw i przypraw takich jak np. kostki rosołowe. Dania przygotowywane w domu można solić, ale niezbyt dużo. Kolejnym krokiem ułatwiającym funkcjonowanie nerek jest zmniejszenie ilości dodawanych do potraw ostrych przypraw i zamiana ich na łagodniejsze. Zdrowym nerkom nie służy także nadmiar spożywanego białka, dlatego nie zaleca się stosowania diet odchudzających o dużej zawartości tego składnika pokarmowego.

Napoje

Do dobrej pracy nerek konieczne jest dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów. Najlepiej, jeśli jest to woda, ale równie dobrze sprawdzają się kompoty, soki oraz herbatki owocowe lub ziołowe. Nieco gorszym wyborem są słodkie napoje gazowane. Można je pić, ale nie warto przesadzać z ich ilością.

Zioła

Zdrowa dieta i odpowiednia ilość wypijanych napojów to pierwszy krok do zdrowych nerek. Kolejny to zioła na nerki. Warto wybrać gotowe mieszanki zawierające zioła moczopędne, antybakteryjne, przeciwzapalne oraz rozkurczające. Taki zestaw ziół dba nie tylko o same nerki i ich działanie, ale również o cały układ moczowy. Tego rodzaju mieszanki są szczególnie polecane kobietom, u których często pojawiają się stany zapalne układu moczowego.

Nerki to organ bardzo ważny dla naszego zdrowia. Bez nich nie da się normalnie żyć. Dlatego warto je chronić i dbać o nie tylko wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy chorobowe, ale również wtedy, kiedy są zdrowe.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz