Właściwości imbiru

Udostępnij

Imbir występuje w ponad 140 odmianach. W Europie najbardziej znany jest imbir lekarski. Wykorzystuje się do zarówno w formie przyprawy jak również jako lekarstwo oraz środek wspomagający proces odchudzania. 

Wiele domowych metod leczenia opiera się na wykorzystywaniu właściwości imbiru. Herbata lub woda z imbirem osiąga dobre rezultaty w leczeniu przeziębienia. Imbir można dodawać także do piwa, wina lub potraw. Posiada on wartości, które wpływają rozgrzewająco na organizm. 

Imbir: właściwości

Skład imbiru to przede wszystkim: olejek eteryczny, gingerol oraz zinferon, co stanowi definicję jego możliwości leczniczych. Można stosować go jako pomoc w leczeniu:

- przeziębień, tutaj kluczowe są jego właściwości bakteriobójcze i działanie przeciwzapalne;

- schorzeń związanych ze stawami, można wykorzystywać go w masażu, ma działanie przeciwbólowe;

- nudności, pomocny także dla cierpiących z powodu choroby lokomocyjnej; 

- zmniejszeniu bóli miesiączkowych;

- kłopotów ze skupieniem uwagi;

- problemów trawiennych;

- imbir pozytywnie wpływa na układ krążenia;

Regularne spożywanie imbiru ma dobry wpływ na zdrowie człowieka. Jednak nie może on stanowić jedynego środka leczniczego. Może za to występować w postaci uzupełniającej dietę i profilaktycznej. Każda choroba wymaga konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.

imbir w proszku

Imbir - zastosowanie

Jaki imbir: marynowany, korzeń czy w proszku?

Imbir marynowany to świetny dodatek do dań kuchni orientalnej. W przypadku sushi ma on za zadanie "resetować" kubki smakowe przez skosztowaniem kolejnego kawałka. Imbir mielony to z kolei przyprawa, która ma rozmaite zastosowanie w kuchni. Można używać go do sosów, zup, ale także do wypieków. Aromat imbirowy jest niezwykle intensywny.

Do walki z przeziębieniem oraz wspomagania kuracji odchudzającej, nada się korzeń imbiru. Świeża postać tej rośliny również nadaje się jako dodatek do gotowanych potraw, a także napojów. Dodanie świeżego imbiru do herbaty działa silnie bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Można go również obrać i ssać jego kawałki, ma działanie podobne jak tabletki do ssania. 

Imbir - przepisy

Imbir to roślina, która charakteryzuje się bardzo intensywnym aromatem. Może być dodawany do dań i napojów, ale można także użyć go jako dodatku do świeżo wyciskanych soków oraz zdrowych koktajli. To propozycja między innymi dla osób będących na diecie. Smak imbiru świetnie współgra z owocami i warzywami takimi jak:

imbir właściwości

- ananas;

- cytryna;

- szpinak;

- świeży ogórek;

- natka pietruszki oraz jej korzeń (w przypadku kremowych zup);

- jarmuż;

- banan;

- kiwi;

- cytryna i inne cytrusy;

-  maliny.

Zdrowy napój na bazie warzyw lub owoców oraz imbiru można przygotować niezwykle szybko. Przepisem, który szczególnie zasługuje na uwagę jest koktajl z imbiru i ananasa. Wystarczy jedynie obrać ananasa i wrzucić go do blendera, skropić cytryną, dodać miód, lód i szczyptę mielonego imbiru albo niewielką ilość (plasterek) jego świeżej formy aby uzyskać smakowity i zdrowy napój.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz