Jaki tomograf stomatologiczny wybrać?

Udostępnij

Tomograf stomatologiczny to niezwykle przydatne urządzenie w diagnostyce dentystycznej oraz laryngologicznej. Tego typu sprzęty pozwalają na wykonywanie trójwymiarowych obrazów zębów i okolicznych struktur, co z kolei pomaga w stawianiu poprawnych diagnoz i wdrażaniu właściwych metod leczenia. Jak wybrać odpowiedni tomograf?

Tomografia stomatologiczna 3D – rodzaje urządzeń

Urządzenia tego typu dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj badań, które można wykonywać z ich użyciem. Co istotne, tomografia stomatologiczna 3D jest możliwa przy każdym z nich. Można jednak zauważyć wyraźne różnice w prędkości działania, a także ilości promieniowania emitowanego podczas pracy tomografu. Wyróżniamy przede wszystkim dwie grupy:

  • aparaty CBCT – do tomografii stożkowej (ang. „Cone Beam Computed Tomography”),

  • tradycyjne aparaty CT – do tomografii komputerowej (ang. „Computed Tomography”).

Aparaty do tomografii stożkowej (CBCT)

Tomograf stomatologiczny przeznaczony do tomografii stożkowej to urządzenie, które wykorzystuje wiązkę promieniowania przyjmującą kształt stożka. Pacjenci poddani badaniu siedzą w pozycji pionowej, a aparat stożkowej obraca się wokół czaszki, rejestrując trójwymiarowy obraz. W ten sposób można uzyskać przejrzysty, szczegółowy plan struktury jamy ustnej i szczękowo-twarzowej pod różnymi kątami.

Jedną z najważniejszych zalet urządzeń z tej kategorii jest możliwość bardzo szybkiego uzyskania wyników. Lekarz może je wykorzystać niezwłocznie po przetworzeniu obrazu, by lepiej planować dalsze zabiegi czy podejmować decyzje na temat kolejnych badań. Aparaty do tomografii stożkowej stosuje się nie tylko w stomatologii, lecz także w laryngologii.

Aparaty do tradycyjnej tomografii komputerowej (CT)

Tradycyjne tomografy komputerowe również sprawdzają się w stomatologii. Ich działanie polega na wykonywaniu szeregu zdjęć rentgenowskich wybranej części ciała. Wiązki promieni rentgenowskich obracają się wokół pacjenta, rejestrując przekroje anatomiczne. Uzyskane zdjęcia rentgenowskie można nałożyć na siebie, tworząc dwu- lub trójwymiarowe modele badanych obszarów, w zależności od potrzeb.

Który tomograf stomatologiczny wybrać?

Chcąc wybrać odpowiedni tomograf stomatologiczny do praktyki dentystycznej, warto sugerować się kilkoma istotnymi czynnikami. Jednym z najważniejszych jest docelowe zastosowanie urządzenia. Aparat do tomografii stożkowej jest wykorzystywany głównie w obszarach implantologii, ortodoncji oraz chirurgii szczękowej, z kolei aparat CT sprawdzi się m.in. do oceny urazów, zmian guzowatych czy chorób szczękowo-twarzowych.

Tomograf stomatologiczny CBCT jest bardziej precyzyjny; większa jest również objętość obrazowanego obiektu. Tradycyjna tomografia komputerowa wiąże się natomiast z większą ilością emitowanego promieniowania, a także z wyższą ceną urządzeń. Z tego względu zazwyczaj urządzenia CBCT okazują się lepszym wyborem – z ich użyciem można liczyć na dokładniejsze i szybsze obrazowanie. Ostateczna decyzja powinna jednak zależeć przede wszystkim od potrzeb danej placówki oraz zastosowania tomografu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz