Co warto wiedzieć przed wizytą u dentysty?

Udostępnij

Stomatologia w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Dzięki temu jesteśmy w stanie leczyć nawet najbardziej skomplikowane przypadki. Zęby mogą być leczone szybko i prawie bezboleśnie. Piękny uśmiech jest tym, co sprawia, że czujemy się pewni siebie. Regularne wizyty u stomatologa są konieczne, aby utrzymać zdrowe zęby. Niestety, większość ludzi unika tych wizyt i odwiedza dentystę tylko wtedy, gdy odczuwa ból. Fotel dentystyczny to wciąż coś, co kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym. Na szczęście nawet skomplikowane leczenie kanałowe nie jest bolesne dzięki nowoczesnemu sprzętowi i lepszym preparatom do wypełniania ubytków. Dziś powszechnie dostępne są metody, które kiedyś uważano za nowatorskie: implanty, zmiana koloru, zmiana kształtu lub barwy zębów.

Jak wybrać gabinet stomatologiczny?

Dla większości osób wizyta u dentysty jest stresująca. Może się jednak okazać, że zabieg lub wizyta kontrolna nie jest tak straszna, jak nam się wydawało. Warto wybrać taki gabinet, w którym czujemy się swobodnie i gdzie stres jest zminimalizowany. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z gabinetu stomatologicznego, możemy wybrać inny. Nie warto się zniechęcać podczas poszukiwań. W większości przypadków, gdy już znajdziemy gabinet, w którym jest szybciej i mniej boleśnie, zostaniemy w nim na długie lata.

Jak często należy odwiedzać stomatologa?

Nawet jeśli Twoje zęby są zdrowe, powinieneś odwiedzać stomatologa co pół roku. Czasami nawet nie zauważamy początku procesu chorobowego zachodzącego w naszych zębach. Tylko dentysta jest w stanie określić stan zdrowia Twoich zębów. W większości przypadków dentysta oczyści zęby z płytki nazębnej i osadów, które gromadziły się przez wiele miesięcy. Częścią pierwszej wizyty w danym gabinecie powinien być dokładny wywiad. Z dentystą należy omówić historię choroby, dolegliwości oraz wszelkie czynniki, które mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej (np. palenie papierosów). W naszym najlepiej pojętym interesie jest dzielenie się z nim wszystkimi informacjami na temat naszego zdrowia. Informacje te mogą być przydatne np. przy podawaniu znieczulenia miejscowego. Do Państwa obowiązków należy powiadomienie stomatologa o wszelkich zmianach w stanie zdrowia.

5 sposobów na zmniejszenie stresu przed wizytą u dentysty

Strach przed dentystą potrafi sparaliżować. Zdarza się, że unikamy dentysty, ponieważ jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia. Czy wizyta u dentysty jest przerażająca? Jak można się do niej przygotować?

Rekomendacje dentysty

Poproś rodzinę i znajomych o polecenie sprawdzonego stomatologa. Jesteśmy pewni, że ktoś z naszej rodziny miał szczęście spotkać specjalistę, który oprócz kwalifikacji zawodowych posiada również przyjazną aurę, która pomaga nam przejść przez nawet najtrudniejsze zabiegi okulistyczne.

Opinie w Internecie

Opinie o dentyście łatwo znaleźć w sieci. Ważne jest, aby podczas przeglądania wpisów kierować się zdrowym rozsądkiem. Należy pamiętać, że każdy może napisać wszystko. Jeśli specjalista posiada pozytywne opinie, które podkreślają jego podejście do pacjentów i powołanie, to nie powinniśmy się wahać i wybrać gabinet, który odwiedzimy w najbliższym czasie.

Zrozumienie i szczerość

Po przybyciu do gabinetu stomatologicznego bądźmy szczerzy. Lekarz może być w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości, które wywołują nasz niepokój. Łatwiej mu będzie również wykonać zabieg i dostosować swoje zachowanie i słowa do naszych potrzeb. Znając swoje potrzeby łatwiej na nie odpowiedzieć. Stomatolog może zaproponować znieczulenie, nawet jeśli zabieg nie jest bolesny, jeśli obawiamy się dyskomfortu.

Wyjaśnienia rozwiewają nasze obawy

Poczujemy się bardziej zrelaksowani, jeśli będziemy wiedzieć, czym zajmuje się dentysta. Poprośmy dentystę o informacje.

Relaks to najważniejsza rzecz

Ważne jest, aby czuć się komfortowo w towarzystwie swojego dentysty. Jeśli nie czujemy się komfortowo zadając pytania lub dzieląc się wątpliwościami z naszym dentystą, to znak, że komunikacja jest słaba. Należy powiadomić dentystę, jeśli mimo tych wszystkich rad trudno jest nam się zrelaksować.

Więcej porad dentystycznych możesz znaleźć na stronie http://iwodent-lublin.pl/

Pedodoncja

Kiedy dziecko po raz pierwszy odwiedza dentystę?

Pierwsza wizyta Twojego dziecka u dentysty będzie bardzo ważna. Dziecko powinno mieć przyjemne doświadczenia podczas pierwszej wizyty u dentysty. Trauma może spowodować, że w przyszłości dziecko będzie unikało stomatologa. Pierwsza wizyta powinna odbyć się, gdy nie ma widocznej próchnicy ani bólu zęba. Uczyni to wizytę przyjemniejszą i pozwoli dziecku przyzwyczaić się do "białej" powłoki. Gdy tylko pojawi się problem, kolejne wizyty nie będą już tak stresujące.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Zanim wybierzecie się do dentysty, powiedz dziecku, dokąd idziecie. Jeśli maluch boi się dentysty, możesz użyć zwrotu "pan" (pani"). Możesz opowiedzieć dziecku, jak będzie przebiegała wizyta. Na przykład możesz powiedzieć, że trzeba będzie usiąść na dużym fotelu i że będzie świeciło słońce (lampa), aby dobrze widzieć zęby. Jeśli dziecko jest małe, można wprowadzić postacie z bajek i używać terminów odpowiednich dla wieku. Trudno powiedzieć, kto jest bardziej niespokojny, jeśli chodzi o pierwszą wizytę u dentysty. Dziecko boi się tego, co nieznane, bólu i przerażającego fotela dentystycznego. Rodzicowi zależy na tym, aby dziecko nie zniechęciło się na tej pierwszej i najważniejszej wizycie.

O czym należy pamiętać podczas pierwszej wizyty u stomatologa?

Pamiętajmy, że nigdy nie należy zabierać dziecka do dentysty, z którym nie mieliśmy wcześniej kontaktu. Ważne jest, aby osoba, która będzie zajmowała się naszym dzieckiem podczas tej krótkiej wizyty, była przyjazna, ciepła i wzbudzała w nim zaufanie. Zabierając dziecko do stomatologa dziecięcego możemy spodziewać się przyjaznych warunków dla dziecka. Podczas pierwszej wizyty stomatolog sprawdzi stan zdrowia i wzrost dziecka. Jeśli dentysta odkryje, że młode zęby są już dotknięte próchnicą, będziemy musieli ustalić najlepszy sposób leczenia. Poproś dentystę o instrukcje dotyczące sposobu czyszczenia. Stomatolog może zademonstrować technikę na modelu, aby dziecko szybciej się jej nauczyło i mogło lepiej dbać o swoje zęby. Po wizycie dentysta prawdopodobnie da dziecku w prezencie naklejkę lub dyplom. Możemy również nagradzać dzieci za to, że są grzeczne i chętne do współpracy podczas wizyty u dentysty. Niech nagrodą nie będą cukierki, ale balonik lub powieść,

Komentarze (0)

Zostaw komentarz