Cztery najważniejsze objawy POChP. Co robić, gdy je u siebie zaobserwujesz?

Udostępnij

​Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Według klasyfikacji WHO stanowi już trzecią najczęstszą przyczynę umieralności na świecie. Wczesne zdiagnozowanie choroby pozwala łagodzić jej objawy i daje szansę na relatywnie komfortowe życie. Warunkiem jest zgłoszenie się do lekarza już w momencie zauważenia u siebie pierwszych objawów POChP. Cztery najważniejsze sygnały alarmowe omawiamy w naszym artykule.

Czynniki ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Na początek wyjaśnijmy, kto jest szczególnie narażony na zachorowanie na POChP i tym samym powinien zwracać baczną uwagę na potencjalne objawy choroby. Przede wszystkim są to osoby, które palą lub paliły wyroby tytoniowe, również biernie.

Coraz ważniejszym czynnikiem ryzyka POChP jest zanieczyszczenie powietrza. Smog i wchodzące w jego skład pyły zawieszone oraz toksyczne substancje mogą uszkadzać drogi oddechowe, wywołując stan zapalny, czyli bezpośrednią przyczynę Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

POChP wywołują również inne szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym m.in. pyły oraz gazy, które występują na takich stanowiskach pracy, jak górnik, hutnik, metalurg, rolnik, pracownik budowlany, operator maszyn, mechanik samochodowy, kosmetyczka, fryzjerka czy sprzątaczka.

Przewlekły kaszel – jeden z najbardziej specyficznych objawów POChP 

Długo utrzymujący się kaszel to jeden z tych objawów, nad którymi trudno jest przejść do porządku dziennego. Często jest natomiast tak, że zrzucamy kaszel na karb np. sezonowej alergii czy palenia wyrobów tytoniowych.

Jeśli kaszel utrzymuje się przez wiele tygodni, występuje zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia, nasila się pod wpływem czynników drażniących (dym tytoniowy, kurz, zanieczyszczone powietrze), to można go traktować jako potencjalny objaw POChP.

Duszność

Duszność to objaw, który może występować przy wielu problemach zdrowotnych, sugerując naprawdę poważne choroby – nie tylko układu oddechowego, ale też sercowo-naczyniowego. Stąd obserwując u siebie ten objaw należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W przebiegu POChP duszność początkowo może występować w trakcie i bezpośrednio po wysiłku fizycznym, natomiast w zaawansowanym stadium choroby utrzymywać się nawet w fazie spoczynkowej czy wręcz w czasie snu. Jest to alarmujący objaw, którego nie wolno lekceważyć.

Odkrztuszanie plwociny

Plwocina to gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Mnóstwo osób nie zwraca uwagi na jej nawykowe wręcz odkrztuszanie, nie łącząc tego z możliwym objawem choroby układu oddechowego.

Jeśli od dłuższego czasu odkrztuszasz plwocinę, a nie masz innych objawów mogących wskazywać na infekcję, to warto skonsultować się z lekarzem. Jest to natomiast konieczne, jeśli w plwocinie widoczne są ślady krwi – może to wskazywać na bardzo poważną chorobę dróg oddechowych, włącznie z chorobą nowotworową płuca.

Obniżona tolerancja wysiłku

Chodzi tutaj o męczliwość, wyraźne pogorszenie kondycji, trudności z wchodzeniem po schodach bez zadyszki, awersję do uprawiania sportu i bardzo wolną regenerację po nawet niewielkim wysiłku.

W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się już problemy z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, w tym z wychodzeniem z domu czy nawet umyciem się, ubraniem etc.

To jest ważne:

Nieleczona POChP jest częstą przyczyną inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.

Co robić, gdy występują u Ciebie objawy POChP?

Zaznaczmy, że opisane objawy nie muszą występować jednocześnie i są tylko tymi najbardziej charakterystycznymi dla POChP. Sama choroba może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy, dlatego osoby z grupy ryzyka, które mają powyżej 40 lat, nie powinny przechodzić obojętnie obok omówionych sygnałów.

W momencie zauważenia u siebie objawów POChP, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. To lekarz POZ podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjenta do poradni pulmonologicznej, w której ewentualnie będzie prowadzona pogłębiona diagnostyka w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/. Znajdziesz na niej również szereg zweryfikowanych informacji na temat samej choroby, jej przyczyn i metod leczenia.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz