Jak stosować antykoncepcję aby była skuteczna?

Udostępnij

​Istnieją różne metody zapobiegania ciąży, a ich efektywność w dużym stopniu zależy od prawidłowości stosowania. Dotyczy to chociażby popularnych tabletek antykoncepcyjnych, które przy właściwym i regularnym przyjmowaniu wykazują aż 99 proc. skuteczności. Z tego względu kluczowe znaczenie ma systematyczność. Pominięcie nawet jednej tabletki lub opóźnienie jej przyjęcia może znacząco obniżyć ich skuteczność.

Regularność przyjmowania

Przyjmowanie tabletek regularnie i o tej samej godzinie każdego dnia jest niezbędne, aby spełniały one swoje zadanie i skutecznie zabezpieczały przed ciążą. Systematyczne dawkowanie pozwoli na utrzymanie w organizmie stałego poziomu hormonów, które odpowiadają za zatrzymanie owulacji. O potrzebie zażycia tabletki mogą przypominać różne aplikacje na smartfony, bądź też ustawiony codzienny alarm w telefonie. W sprzedaży dostępne są też specjalne pudełka na leki z migoczącą diodą i sygnalizacją dźwiękową.

Jeżeli lekarz nie zaleca przerywania stosowania tabletek z przyczyn zdrowotnych, nie występują żadne medyczne podstawy do ich odstawienia. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pacjentka planuje zajść w ciążę. Na etapie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej warto nie tylko odbywać regularne wizyty kontrolne u ginekologa, ale też pamiętać o wykonywaniu podstawowych badań - cytologii, morfologii czy prób wątrobowych.

Stosowanie się do zaleceń

Poza regularnością stosowania, na efektywność antykoncepcji wpływają również inne aspekty. Tabletki należy przyjmować o stałej godzinie, dlatego najlepiej robić to zgodnie z prowadzonym stylem życia. Opakowanie powinno się trzymać w jednym miejscu, np. torebce czy kosmetyczce. W ten sposób wzięcie tabletki będzie możliwe nawet poza domem. Każdy blister należy zaczynać od właściwego dnia, biorąc pigułki zgodnie ze wskazaniami i oznaczeniami na opakowaniu. Warto też zaznaczyć w kalendarzu dzień wzięcia ostatniej tabletki, a także dnia rozpoczęcia kolejnego opakowania. Przed zakończeniem jednego pudełka tabletek najlepiej upewnić się, że kolejne znajduje się w zapasie.

Utrzymywanie ciągłości terapii

Na tabletki antykoncepcyjne potrzebna jest recepta, dlatego przed ich nabyciem konieczne będzie odbycie konsultacji z lekarzem. Obecnie bardzo wiele pacjentek korzysta w tym celu z e-wizyty, która odbywa się zdalnie i nie wymaga osobistego odwiedzania specjalisty. W ten sposób erecepta będzie przesłana szybciej i tabletki zostaną wykupione wcześniej, co zniweluje ryzyko przerwy w dawkowaniu. E-konsultacja może sprawdzić się również w sytuacji, gdy potrzebna okaże się antykoncepcja awaryjna. Jeżeli z jakiegoś powodu zastosowana metoda zapobiegania ciąży okazała się nieskuteczna, trzeba przyjąć specjalną pigułkę hormonalną. Recepta na tabletkę dzień po może być wystawiona zarówno na Escapelle, jak i EllaOne.

Prawidłowe przyjmowanie tabletek

Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną powinno się przyjąć w pierwszym dniu miesiączki, czyli pierwszym dniu cyklu. Musi to być jednak faktycznie pierwszy dzień okresu, a więc z występującym krwawieniem. Po przyjęciu tabletki dwuskładnikowej antykoncepcyjnej, ochrona przed ciążą osiągana jest już tego samego dnia. Hormony uwalniane do organizmu wpływają bowiem na cykl w taki sposób, aby nie doszło do owulacji. W przypadku antykoncepcji jednoskładnikowej, tabletka zawiera jedynie progesteron. Po jej przyjęciu należy więc odczekać 48 godzin przed współżyciem, bądź też używać w tym czasie dodatkowego środka zabezpieczającego - np. prezerwatywy. Przy kolejnych opakowaniach nie trzeba już kierować się krwawieniami, tylko liczbą tabletek w blistrze oraz ich kolejnością. Jeżeli z jakiegoś powodu wystąpi przerwa w przyjmowaniu pigułek, powinno się postępować tak samo, jak w przypadku rozpoczęcia nowego opakowania. W tym czasie zaleca się też stosowanie dodatkowego zabezpieczenia do 7 pierwszych dni, np. w formie prezerwatyw. Jeżeli przerwa w przyjmowaniu tabletek przekroczy 48 godzin, wystąpić mogą krwawienia. Z reguły ustępują one po ponownym zastosowaniu antykoncepcji.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz