Skuteczne przedłużanie stosunku – kompleksowy poradnik

Udostępnij

​Seks niczym z podręcznika Kamasutry – długi i urozmaicony – to skryte marzenie nie tylko wielu mężczyzn, ale też pań. Szczególnie w ich przypadku dłuższa gra wstępna i sam stosunek mają duże znaczenie i przekładają się na bardziej intensywną przyjemność. Ale także mężczyźni mogą czerpać z dłuższego współżycia radość. Dowiedz się, jak skutecznie przedłużyć czas trwania erekcji!

Od czego zależy to, jak długo trwa erekcja?

Czas trwania erekcji to indywidualna kwestia. Zależy od wielu czynników, w tym stanu zdrowia, ogólnej kondycji organizmu mężczyzny, tego, czy stosuje on środki wspomagające utrzymanie wzwodu, oraz od takich spraw, jak stymulacja seksualna, intymna atmosfera i atrakcyjność partnerki. Najogólniej rzecz ujmując, pełna erekcja powinna trwać wystarczająco długo, by umożliwić odbycie satysfakcjonującego dla obu stron stosunku seksualnego z penetracją [1]. Może, ale nie musi kończyć się ejakulacją. Przedwczesny wytrysk, z którym boryka się wielu mężczyzn, zwłaszcza w młodszej grupie wiekowej, to odrębny problem, który zalicza się do szerokiej kategorii zaburzeń seksualnych. Należą do nich także zaburzenia erekcji, charakteryzujące się problemami z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Mają one wiele przyczyn, w tym stres, przemęczenie i choroby cywilizacyjne (cukrzyca, otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze), u których podłoża często leży niewłaściwy sposób odżywiania się i niezdrowy tryb życia. Szacuje się, że w 2005 roku na zaburzenia erekcji cierpiało 1,5 miliona Polaków, a liczba ta ma tendencję wzrostową [1]. Odsetek mężczyzn borykających się z problemami z erekcją zwiększa się radykalnie w grupie wiekowej powyżej 40. roku życia [2].

Naturalne metody na przedłużenie stosunku

To, jak długo trwa stosunek seksualny, zależy w głównej mierze od mężczyzny, dlatego to on powinien zadbać o to, by współżycie trwało dłużej. Najbardziej naturalnym sposobem na poprawienie jakości erekcji jest pakiet badań kontrolnych i zmiany w trybie życia oraz w diecie. Badania pozwolą ocenić stan zdrowia i wykryć ewentualne problemy mogące rzutować na jakość życia intymnego, tj. łatwość osiągania i utrzymania erekcji. Zmiany w diecie i trybie życia przyczyniają się do lepszej ogólnej kondycji i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych niekorzystnie przekładających się na zdolność osiągnięcia i utrzymania wzwodu. Istnieją też ćwiczenia na przedwczesny wytrysk, które mogą opóźnić ejakulację [3]. Mają one na celu wzmacnianie i rozluźnienie mięśni, które kurczą się tuż przed wytryskiem (mięśni Kegla), co pozwala przedłużyć czas trwania stosunku. Można też zastosować ćwiczenia oddechowe, dzięki którym mężczyzna może mieć kontrolę nad ejakulacją i odwlekać ją w czasie. Można też wypróbować pozycje seksualne, które przedłużają grę wstępną, oraz zastosować metodę kontrolowania wytrysku poprzez wstrzymywanie się od intensywnego stosunku tuż przed ejakulacją i podejmowanie go na nowo za jakiś czas.

Kiedy pomocna jest farmakologia?

Niektórzy panowie są zwolennikami przedłużania stosunku za pomocą żeli i prezerwatyw pokrytych środkiem znieczulającym, który pozwala na dłuższy czas penetracji bez wytrysku. Jest to jednak metoda o tyle zawodna, że przy okazji znieczula okolice intymne partnerki, która odczuwa mniejszą przyjemność. Żele, chusteczki i prezerwatywy nasączone żelem znieczulającym nie pomogą również przy zaburzeniach erekcji polegających na trudnościach z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się środki farmakologiczne, na przykład dostępne bez recepty tabletki Mensil lub Mensil Max*. Zawierają one sildenafil, który ułatwia osiągnięcie oraz utrzymanie wzwodu [4]. Lek Mensil działa już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się do 5 godzin [5].

Bibliografia:

1. Zygmunt Zdrojewicz, Piotr Biega, Jan Rychter, Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia, Seksuologia Polska, Tom 11, Nr 1 (2013).

2. K. Hatzimouratidis, Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, European Association of Urology 2015.

3. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, online: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 11.04.2022.

4. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz