Wątroba to największy gruczoł przewodu pokarmowego, który pełni szereg funkcji w organizmie – od uczestnictwa w procesie termoregulacji, przez syntezę białek osoczowych, po eliminację toksyn czy magazynowanie żelaza. Co może oznaczać powiększenie wątroby? Co należy zrobić w takim przypadku?
Przyczyny hepatomegalii u dziecka
Częstym powodem powiększenia wątroby, szczególnie u małych dzieci, są wrodzone wady metabolizmu i choroby metaboliczne. Zalicza się do nich m.in. hemochromatozę, chorobę Wilsona, choroby spichrzeniowe glikogenu, porfirię. Inną grupą przyczyn hepatomegalii są nowotwory, a w tej grupie szczególnie należy wskazać na białaczki. Powiększona wątroba towarzyszy także cytomegalii, która może mieć charakter wrodzony (gdy matka przechodzi zakażenie w ciąży). Jedną z najczęstszych przyczyn są natomiast rozmaite infekcje, które manifestują się nie tylko powiększeniem wątroby, ale także węzłów chłonnych. Przyczyną hepatomegalii mogą być również zakażenia pasożytniczne.
Jak rozpoznać powiększoną wątrobę u dziecka?
Najprostszym sposobem wykrycia powiększonej wątroby u dziecka jest palpacyjne badanie nadbrzusza. Hepatomegalia jest wyczuwalna pod prawym łukiem żebrowym. Zwiększenie objętości wątroby będzie także widoczne w badaniu USG, które jest najlepszym sposobem oceny sytuacji w tym przypadku.
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby mogą również sugerować nudności, wymioty, biegunki, spadek masy ciała, gorączka, zmiana zabarwienia stolca oraz ciemne zabarwienie moczu. Powiększona wątroba manifestuje się także uczuciem pełności w podbrzuszu. Nie zawsze jednak takie objawy muszą występować.
Leczenie powiększonej wątroby u dziecka
W przypadku powiększenia wątroby trudno mówić o leczeniu samego narządu, jakim jest wątroba. Hepatomegalia jest bowiem objawem chorobowym, a nie schorzeniem. Właśnie z tego powodu konieczne jest ustalenie, co taki stan rzeczy powoduje. W związku z tym terapia zależna jest od diagnozy i może obejmować farmakoterapię, chemioterapię czy nawet leczenie chirurgiczne. Wspomagająco często zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety z ograniczeniem tłuszczu.
Hepatomegalia a choroby rzadkiej
Powiększenie wątroby pojawia się w przebiegu wielu chorób rzadkich. Nie jest to jednak objaw specyficzny, dlatego nie od razu jest łączony z tego typu schorzeniem. Choroby rzadkie mogą jednak dotyczyć nawet 8% osób w społeczeństwie, a szacunkowo 50% z nich rozwija się w okresie dziecięcym. Fundacja Saventic nieodpłatnie wspomaga wszystkie osoby, które podejrzewają u siebie chorobę rzadką. By skorzystać z jej pomocy, wystarczy wypełnić formularz i przesłać swoją dokumentację medyczną.
Artykuł partnera
Komentarze (0)