Masz częste bóle głowy? Sprawdź badanie angio rezonansem magnetycznym!

Udostępnij

Do najczęstszych przyczyn bólu głowy można zaliczyć: długotrwały stres, odwodnienie, kłopoty z krążeniem, używki a nawet nieprawidłowa postawa ciała w trakcie długiego siedzenia. Jednak może zdarzyć się tak, że częste i powtarzalne bóle głowy mogą być symptomem poważnej choroby jaką jest tętniak głowy. Kiedy więc podjąć decyzję o wizycie u specjalisty i wykonać rezonans magnetyczny?

Kiedy ból głowy jest objawem poważnej choroby.

Większość ludzi dosyć często doświadcza bólów głowy, jednak nie są to na tyle poważne, aby podjąć interwencję medyczną. Bóle głowy z reguły nie są groźne, ani nie sygnalizują niczego poważnego. Jednak silne i powtarzające się bóle głowy mogą okazać się jednym z objawów groźnej choroby, czyli tętniaka mózgu. Bóle głowy, które mają swoją charakterystykę mogą świadczyć o problemie medycznym. Niezwykle niebezpieczne są bardzo silne bóle, których pacjent nigdy wcześniej nie doświadczył. Pojawiają się najczęściej w okolicy potylicy oraz karku, czasem mogą występować tylko z jednej strony. Może okazać się, że doszło do pęknięcia tętniaka. Tętniak z kolei może być skutkiem urazu głowy, którego pacjent doznał we wcześniejszym czasie.

Aby uniknąć przykrej sytuacji, warto wcześniej skorzystać z pomocy specjalistów. Jednym z najważniejszych badań, które mogą uratować zdrowie i życie jest rezonans magnetyczny głowy. Wskazaniem do jego wykonania może być:

- wcześniejszy uraz głowy,

- długotrwałe bóle głowy o nieznanym podłożu,

- choroby oczodołów,

- zapalenie mózgu.

Rezonans Toruń - jak przebiega badanie głowy rezonansem?

Badanie głowy rezonansem (rezonans magnetyczny angio, inaczej badanie naczyniowe) jest badaniem przy użyciu specjalnych technik, które umożliwiają uwidocznienie obrazu krwi przepływającej przez układ krwionośny. Niektóre z programów nie wymagają użycia środka kontrastowego ani w sposób dotętniczy ani dożylny. Właśnie takie programy wykorzystuje się w czasie przeprowadzania badania tętnic szyjnych wspólnych oraz wewnętrznych w odcinku szyjnym, jak również w ocenie obrazu naczyń tętniczo-żylnych znajdujących się wewnątrzczaszkowo.

Rezonans magnetyczny jest więc doskonałą metodą, która pomaga obrazować i uwidaczniać zmiany, które wymagają interwencji medycznej: tętniaki, malformacje tętniczo-żylne jak również naczyniaki żylne. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku niektórych osób, które mają elektrostymulatory serca, klipsy naczyniowe, neurostymulatory, pompy insulinowe, implanty ślimakowe oraz zastawki serca, nie należy wykonywać badania rezonansu.

W przypadku tętniaka głowy liczy się czas. Wielomiesięczne kolejki oczekujących na termin, z czasem mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji. Rezonans w Toruniu oferuje szybkie i w pełni profesjonalne badanie MRI głowy pod kątem tętniaka. Badanie rezonansem jest procedurą bezbolesną oraz nie wykazuje szkodliwego wpływu na zdrowie. Badanie nie koliduje z leczeniem farmakologicznym jak również nie powoduje reakcji biologicznych. Badanie trwa zwykle od 10 do 30 minut. Otrzymane wyniki należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz