Jak leczyć objawy niestrawności?

Udostępnij

Niestrawność to zespół dokuczliwych i nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Dyspepsja najczęściej objawia się nudnościami, zgagą, uporczywym odbijaniem po posiłku czy wzdęciami. Nie musi, lecz może, świadczyć o poważnym schorzeniu, takim jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jak skutecznie leczyć niestrawność?

Jakie są objawy i przyczyny niestrawności?

Niestrawność, inaczej dyspepsja, to zespół objawów związanych z zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ich występowanie oraz nasilenie są dość niecharakterystyczne, mogą mieć charakter nawracający lub przewlekły. Ich utrzymywanie się przez dłuższy czas (ponad 3–4 tygodnie) wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Istnieje kilka różnych przyczyn odpowiedzialnych za obecność nieprzyjemnych objawów niestrawności. Do jej wystąpienia przede wszystkim przyczyniają się: niewłaściwa dieta obfitująca w pokarmy tłuste i ciężkostrawne, przejadanie się, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks, choroby wątroby oraz przewlekłe schorzenia jelit i stany zapalne w obrębie dróg żółciowych. Objawy dyspeptyczne mogą mieć także związek z przyjmowaniem niektórych leków (np. antybiotyków) oraz nałogami (np. paleniem wyrobów tytoniowych oraz spożywaniem alkoholu).

Wachlarz objawów dyspepsji jest dość szeroki. Manifestuje się ona m.in. poprzez: poposiłkowe uczucie ciężkości w nadbrzuszu, zgagę, pieczenie w żołądku, uporczywe odbijanie się, obecność nieprzyjemnego posmaku w ustach, nudności i wymioty, zaburzenia w oddawaniu stolca (częste biegunki), ból w nadbrzuszu czy krępujące wzdęcia i gazy.

Leki na niestrawność – które tabletki wybrać?

W przypadku występowania nieprzyjemnych objawów niestrawności, ulgę przynosi zażycie leków na niestrawność. Część z nich dostępna jest bez recepty, zarówno w aptece, jak i wybranych sklepach np. na DOZ – leki na niestrawność. Ich właściwe zażycie pozwala na szybkie zmniejszenie kłopotliwych symptomów dyspeptycznych. Najczęściej wybierane są preparaty w postaci kapsułek czy tabletek dojelitowych, wpływające na zmniejszenie ilości wydzielanego kwasu żołądkowego. Są to zarówno antagoniści receptorów histaminowych (zawierające np. famotydynę), jak i inhibitory pompy protonowej (z np. omeprazolem czy pantoprazolem). Doraźnie ulgę przynosi też zastosowanie leków na niestrawność bez recepty zobojętniających nadmiar kwasu solnego i oddziaływujących osłonowo na błonę śluzową żołądka oraz pozostałych odcinków przewodu pokarmowego, zawierających związki glinu, wapnia i magnezu (zawiesiny doustne, tabletki do rozgryzania i żucia czy tabletki do ssania).

Warto być świadomym, że tego typu preparatów nie należy przyjmować bez konsultacji ze specjalistą długotrwale. Występowanie nieprzyjemnych objawów niestrawności należy skonsultować z lekarzem, by uzyskać właściwą diagnozę oaz wdrożyć najkorzystniejsze postępowanie lecznicze. Gdy pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego sugerujące niestrawność, odradza się przyjmowanie popularnych leków przeciwbólowych z paracetamolem czy ibuprofenem. Ulgę przynoszą natomiast leki działające rozkurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego.

Niestrawność – zioła, napary, krople

Naturalne sposoby na niestrawność bazują na korzyściach płynących z terapeutycznych właściwości kwiatów, korzeni czy liści niektórych roślin. Właściwie dobrane pomagają m.in.: w walce z uczuciem pełności i ciężkości na żołądku, nieprzyjemnymi skurczami jelit, wzdęciami, uporczywym odbijaniem się, nudnościami czy wymiotami. Skuteczną metodą na niestrawność jest stosowanie wybranych ziół, dostępne są one w różnych formach: naparów, herbatek czy kropli. Ważne, by stosować je zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania lub zasięgnąć konsultacji u farmaceuty.

Napary z mieszanek ziołowych to sprawdzony sposób na zgagę oraz pozostałe nieprzyjemne dolegliwości dyspeptyczne. Doskonale sprawdzają się tu: mięta pieprzowa, rumianek pospolity czy koper włoski. Podobny efekt łagodzący przynosi picie herbaty z kwiatów lipy. Po posiłku korzystnie działa kminek zwyczajny (pod postacią nasion, naparu czy ekstraktu z owocu). Prawidłowy proces trawienia wspiera też lukrecja oraz anyż czy wyciąg z ziela karczocha. W przypadku dokuczliwych wzdęć i nieprzyjemnego uczucia pełności w jamie brzusznej ulgę przyniesie m.in. napar z korzenia kozłka, dziurawca czy nalewka miętowa.

Jak uniknąć niestrawności i jej objawów

Najlepszym rozwiązaniem, by uniknąć występowania niestrawności oraz związanych z nią nieprzyjemnych dolegliwości jest świadoma kontrola dietetyczna oraz próba zmiany trybu życia. Problemy z trawieniem można ograniczyć, wprowadzając zmiany w zakresie spożywanych produktów: należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, potraw ciężkostrawnych, tłustych oraz zawierających cukry proste. Ważna jest także umiarkowana wielkość porcji, zamiast 2 lub 3 obfitych posiłków, zaleca się spożywanie kilku mniejszych (najlepiej 4–5) w ciągu całego dnia. Warto unikać objadania się tuż przed snem. Niekorzystnie działa też długie głodzenie się. 

Z diety powinny zostać wykluczone produkty wzdymające (tj. kapusta, fasola czy groch). Występowanie objawów niestrawności skutecznie ogranicza odpowiednia obróbka i przygotowanie posiłków – dobrze jest zaprzestać smażenia (zwłaszcza w głębokim tłuszczu) na rzecz gotowania czy duszenia. Zaleca się wzbogacenie codziennej diety o świeże owoce i warzywa, jaja, chude mięso, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz mleczne. Zbawienne jest też picie dużych ilości niegazowanej wody, unikanie mocnej herbaty i kawy oraz napojów gazowanych.

Natężenie dolegliwości przy niestrawności maleje przy ograniczeniu stresu jako czynnika istotnie zaburzającego prawidłowy proces trawienia. Jedzenie w pośpiechu sprzyja m.in. niedokładnemu gryzieniu i żuciu kęsów, przy jednoczesnym połykaniu powietrza. Warto pamiętać także o regularnej aktywności fizycznej opartej na ćwiczeniach o umiarkowanym natężeniu. Zapewnia to prawidłową perystaltykę jelit, co istotnie wspomaga funkcjonowanie całego układu pokarmowego.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz