Dobry psychiatra — czyli jaki?

Udostępnij

Wiele osób myli zawód psychoterapeuty lub psychologa z psychiatrą, a to duży błąd. Ten ostatni to lekarz, który ma większe możliwości terapeutyczne - wykonanie badań, a także przepisywanie leków. Jak wybrać dobrego specjalistę? Podpowiadamy.

Psychiatra — czym się zajmuje?

Lekarz psychiatrii bada i leczy patologiczne zmiany i zaburzenia uczuć, myślenia, ale także nastrojów, popędu, pamięci czy przeżyć i zachowań. Z jednej strony chodzi o psychologiczne rozumienie ludzkiego doświadczenia i zachowania, z drugiej o somatyczne rozpatrzenie przyczynowych chorób fizycznych (np. mózgu), które mogą wpływać na doświadczenie psychologiczne. W przeciwieństwie do (niemedycznego) psychoterapeuty, psychiatra, jako lekarz, może również diagnozować możliwe fizyczne przyczyny pozornie psychicznych zaburzeń lub chorób, a także interakcje między czynnikami psychologicznymi i fizycznymi. Jeśli jest to konieczne i wskazane może również przepisać leki. Psychiatra może więc leczyć pacjenta lekami lub psychoterapią, albo łączyć obie te formy.

Dobry psychiatra — jak szukać?

Szukając dobrego specjalisty, warto zasięgnąć wcześniej opinii innych pacjentów. Jeżeli wśród naszych znajomych lub rodziny nikt nie korzystał z tego rodzaju terapii, zawsze możemy bazować na opiniach pacjentów w internecie, na przykład wpisując frazę w Google: psychiatra w Katowicach. Powinny pojawić nam się różne propozycje specjalistów wraz z opiniami pacjentów na ich temat.

Wiedza i doświadczenie

Szukając dobrego psychiatry, zwróćmy uwagę na jego wiedzę i doświadczenie. Ponieważ jest to lekarz, musi on posiadać prawo wykonywania zawodu, a także mieć ukończoną specjalizacje na kierunku psychiatrii. W zależności od tego, z jakim problemem chcemy się do niego udać, warto wybrać specjalistę, który odnajduje się w danej problematyce i jest ona jego specjalnością. W takiej sytuacji lekarz dużo lepiej będzie umiał dobrać nam odpowiednią terapię, leki i leczenie niż specjalista od innych zaburzeń. Ważne jest również to jak czujemy się w gabinecie tego lekarza. Mimo że jest to lekarz, a nie psycholog, to ze względu na swoją specjalność powinien wykazywać się empatią, zrozumieniem i cierpliwością. Jeżeli złapiemy z nim nić porozumienia, oznacza to, że najprawdopodobniej trafiliśmy na dobrą osobę. Jest to lekarz, który leczy różne choroby umysłowe, dlatego czasami musimy być świadomi tego, że do gabinetu będziemy zapraszani razem z bliską nam osobą. Szeroki wybór różnych specjalistów w dziedzinie psychoterapii i psychiatrii znajdziemy na: http://www.gabinetypsychoterapii.com.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz