Koncentrator tlenu to urządzenie, stanowiące potężne wsparcie dla osób, borykających się z różnego rodzaju problemami układu oddechowego. To właśnie dzięki niemu możliwe staje się dostarczenie do organizmu optymalnej dawki życiodajnego gazu, co podnosi jakość codziennego funkcjonowania na znacznie wyższy poziom. Wokół aparatu do tlenoterapii narosło jednak wiele mitów, które warto obalić, by móc w pełni otworzyć się na jego potencjał. Zastanawiasz się, czy koncentrator tlenu jest bezpieczny w użytkowaniu? Dalsza lektura z pewnością pozwoli rozwiać wszystkie twoje wątpliwości.
Czy koncentrator tlenu trzeba bezwzględnie zakupić?
Koncentratory tlenu stanowią realne wsparcie dla osób wymagających terapii tlenowej. Ta z kolei może trwać zarówno kilka tygodni, jak i wiele miesięcy, a nawet lat. Urządzenie warto zakupić więc, gdy nastawiamy się na długotrwałe użytkowanie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy tego rodzaju wsparcie potrzebne jest tylko tymczasowo. Z propozycją do takich osób wychodzi wypożyczalnia koncentratorów tlenu, z której ofertą zapoznasz się na stronie patronus-med.pl. Warto zdecydować się na nią również wówczas, gdy koszty zakupu urządzenia są zbyt wysokie. Jednorazowa opłata może być bowiem sporym obciążeniem dla portfela pacjenta. Wypożyczenie urządzenia generuje z kolei znacznie mniejsze koszty, zwłaszcza w przypadku krótkotrwałego użytkowania.
Czy koncentrator tlenu ogranicza codzienną aktywność?
Wprost przeciwnie! Korzystanie z koncentratora tlenu to bowiem skuteczny sposób na dotlenie organizmu, co z kolei poprawia samopoczucie i pozwala na sprawniejsze wykonywanie codziennych obowiązków. Co więcej, dla wielu osób koncentrator tlenu to również szansa na wyjście z domu i aktywność na świeżym powietrzu. W tej kategorii doskonale sprawdzają się przenośne koncentratory tlenu, które są lepszą opcją dla osób często wychodzących z domu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele istotnych zalet. Na ich liście znaleźć można jednak przede wszystkim:
- wysoki poziom mobilności, na którą pozwala stosunkowo niewielki rozmiar i waga aparatu,
- ciche działanie, które nie zakłóca spokoju otoczenia,
- długi czas pracy na baterii, co umożliwia nawet dalsze podróże.
Przenośne koncentratory tlenu to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie chcą rezygnować z życia towarzyskiego, uczestnictwa w ważnych wydarzeniach i różnych form aktywności poza domem.
Jak długo można stosować koncentrator tlenu?
Czas tlenoterapii to kolejne zagadnienie, budzące sporo wątpliwości. O tym, jak długo można stosować koncentrator tlenu, decyduje jednak nie sam pacjent, a lekarz w trakcie specjalistycznej konsultacji. Bierze on wówczas pod uwagę wiele istotnych czynników, jak chociażby:
- rodzaj schorzenia,
- stopień zaawansowania choroby,
- wiek pacjenta,
- poziom saturacji tlenu.
Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również tryb życia chorego i podejmowana przez niego aktywność fizyczna. W zależności od potrzeb tlen przy pomocy koncentratora może być dostarczany zarówno przez kilka godzin dziennie, jak i przez całą dobę, jeśli stan pacjenta wymaga takiego wsparcia.
Jak używać koncentratora tlenu?
Zasada pracy koncentratora tlenu jest bardzo prosta. Aparat pobiera bowiem powietrze z otoczenia, oczyszczając go następnie tak, by do dróg oddechowych pacjenta trafiał tlen o stężeniu, wynoszącym od 90 do nawet 96%. Kluczem do sukcesu domowej tlenoterapii będzie jednak prawidłowe wykorzystanie urządzenia. Sprowadza się ono przede wszystkim do ustawienia odpowiedniego przepływu tlenu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Niezwykle istotną kwestią będzie również zapewnienie odpowiedniego poziomu higieny. W tym celu warto regularnie czyścić i dezynfekować przewody, maskę tlenową i kaniule, co zapobiegnie gromadzeniu się na ich powierzchni szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.
Czy koncentrator tlenu jest bezpieczny?
Przejdźmy teraz do kwestii, która nurtuje wielu pacjentów. Mowa tutaj o bezpieczeństwie urządzenia, często podważanym przez nieświadome osoby. Warto podkreślić więc, że koncentrator tlenu to w pełni bezpieczne rozwiązanie, które wymaga jednak pełnego zastosowania się do ściśle określonych zasad. Mowa tutaj o:
- unikaniu bliskości otwartego ognia, gdyż tlen jest gazem łatwopalnym,
- umieszczeniu urządzenia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od źródeł ciepła i promieni słonecznych,
- ścisłym przestrzeganiu instrukcji, dołączonej do aparatu przez jego producenta.
Koncentratory tlenu wymagają również regularnej kontroli. Obejmuje ona m.in. sprawdzenie filtrów oraz innych elementów, warunkujących ich prawidłową pracę. Nie warto zaniedbywać takich działań, gdyż to właśnie one stanowią fundament bezpiecznego korzystania z potencjału urządzenia.
Jakie są przeciwwskazania do korzystania z koncentratora tlenu?
Mówiąc o bezpieczeństwie domowej tlenoterapii, nie należy zapominać również o ewentualnych przeciwwskazaniach, wykluczających możliwość wykorzystania koncentratora tlenu. Wśród tych zdecydowanie najważniejszych wymienia się:
- epilepsję,
- przebyte urazy płuc,
- nieleczoną odmę opłucnową,
- chorobę wieńcową.
Z takiej formy tlenoterapii muszą również zrezygnować kobiety w ciąży oraz osoby, przyjmujące niektóre leki. To właśnie dlatego decyzję o użyciu koncentratora tlenu należy zawsze skonsultować z lekarzem. Warto wiedzieć bowiem, że jego niewłaściwe użytkowanie może wpłynąć negatywnie na stan zdrowia pacjenta, nasilając istniejące już objawy i powodując kolejne dolegliwości.
Artykuł partnera
Komentarze (0)