Pytanie o czas trwania ciąży może wydawać się banalne, jednak nie każdy jest w stanie na nie odpowiedzieć.
Ile tygodni trwa ciąża?
9 miesięcy, czyli znana każdemu długość trwania ciąży to tylko umowna wartość, w przeliczeniu wynosi ona 40 tygodni. Takie przybliżenie ma swój margines "błędu". Zdarza się bowiem, ze dzieci rodzą się w 38. tygodniu ciąży, a także później niż spodziewają się tego rodzice, nawet w 42. tygodniu ciąży. Dlaczego dochodzi do takich wahań? Z czego wynika wczesny lub późny poród?
Ile tygodni trwa ciąża - kalkulator
To ile trwa ciąża jest określona jako 9 miesięcy, jednak są to miesiące księżycowe, a nie tak jak większość osób myśli - kalendarzowe. Miesiące księżycowe to 28 dni. Z medycznego punktu widzenia ciąża nie zaczyna się w momencie zapłodnienia, ale kilkanaście dni wcześniej - podczas owulacji. W ciągu owulacji nowe jajeczko powstaje w organizmie kobiety i z tego materiału w połączeniu z plemnikiem może powstać płód. Jeśli dojdzie do zapłodnienia początek ciąży jest równy z dniem rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Zdarza się jednak, że kobieta jest w stanie dokładnie wskazać dzień poczęcia. Z tego bierze się różnica, ponieważ to dziecko będzie "młodsze" o około dwa tygodnie, mimo, że jego rozwój będzie na tym samym poziomie co dziecka, o którym nie można jednoznacznie powiedzieć kiedy zostało poczęte.
40 tygodni - od czego zależy długość ciąży?
Najważniejsze w ciąży to fakt, aby poród nie odbył się w 37. tygodniu lub wcześniej. Dzieci urodzone w tym czasie to wcześniaki, które nie mają w pełni rozwiniętych organów do tego, żeby prawidłowo i samodzielnie funkcjonować poza łonem matki. To jak długo trwa ciąża nie zależy od wagi ani wieku kobiety. Należy także wziąć pod uwagę, że tylko 5 na 100 dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Kiedy poród nie nadchodzi 2 tygodnie po terminie, kobieta musi udać się do szpitala. W ten sposób uchronią swoje dziecko przed przebywaniem w nieodpowiednim już dla tak dużego dziecka środowisku. Na szczęście obecnie medycyna jest w stanie pomóc dzieciom, które nie urodziły się w wyznaczonym terminie ta, aby rozwijały się dobrze i wyrosły na zdrowe osoby.
40 tygodni - zagrożenia przedwczesnego i opóźnionego porodu
Poród w 37. tygodniu lub wcześniej oraz ciąża przenoszona to niebezpieczeństwo dla dziecka i jego matki. Mogą wystąpić następujące powikłania przy przedwczesnym porodzie:
zespół niewydolności oddechowej;
dysplazja oskrzelowo-płucna;
martwicze zapalenie jelit;
retinopatia wcześniacza.
Natomiast ciąża przenoszona może skutkować:
trudnościami w oddychaniu;
niedożywieniem;
obniżeniem odporności, co daje efekt podatności na zakażenia bakteryjne oraz inne komplikacje.
Zapobieganie przedwczesnemu porodowi oraz przenoszeniu ciąży jest bardzo trudne. Dlatego ważne jest, żeby kobieta była pod opieką lekarza ginekologa, a także dbała o swoje zdrowie oraz samopoczucie. W razie złych dolegliwości albo złego stanu trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Komentarze (0)