Kiretaż – wskazania do zabiegu i jego przebieg

Udostępnij

​Kiretaż to zabieg periodontologiczny, który polega na dokładnym oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych. W zależności od głębokości kieszonek wykonuje się kiretaż zamknięty lub kiretaż otwarty. Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, więc nie jest bolesny dla pacjenta.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest kiretaż zębów,
  • jakie rodzaje kiretażu wykonują stomatolodzy,
  • czy kiretaż dziąseł boli,
  • jakie są zalecenia po zabiegu kiretażu.

Kieszonka dziąsłowa, określana również mianem kieszonki zębowej, to niewielka szczelina zlokalizowana tuż przy szyjce zęba, między brzegiem błon śluzowych dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym. Głębokość kieszonek dziąsłowych mierzy się specjalną sondą periodontologiczną – nie powinna ona przekraczać 2-3 mm.

Ze względu na lokalizację podczas codziennej higieny właściwie nie sposób oczyścić kieszonki dziąsłowej z resztek pokarmowych, gromadzących się tam bakterii, osadów i kamienia nazębnego. Jeśli pacjent nie zachowuje zasad higieny domowej i nie zgłasza się na zabiegi profesjonalne, kieszonki dziąsłowe mogą powiększać swoją głębokość, co jest oznaką stanu zapalnego i czemu towarzyszą dolegliwości bólowe.

Kiretaż – co to jest?

Kiretaż to zabieg profilaktyczno-leczniczy z dziedziny periodontologii. Polega on na dokładnym oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych z nagromadzonych tam bakterii, ziarniny zapalnej oraz kamienia nazębnego. Stomatolodzy wykonują go w celu wyleczenia stanu zapalnego przyzębia, co zapobiega rozwojowi parodontozy.

Kiretaż – jakie są rodzaje zabiegu?

Wyróżnia się dwa rodzaje kiretażu: kiretaż otwarty oraz kiretaż zamknięty. Są różne wskazania do ich wykonywania oraz różny przebieg zabiegu:

  • Kiretaż zamknięty – wykonuje się go u pacjentów, u których głębokość kieszonek dziąsłowych nie przekracza 5 mm. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalne narzędzia do kiretażu, zwane kiretami. Narzędzia te wkłada się do kieszonki dziąsłowej i przy ich użyciu usuwa wszelkie znajdujące się tam złogi oraz poleruje powierzchnię korzenia. Jest to zabieg mało inwazyjny dla pacjenta.
  • Kiretaż otwarty – przeprowadza się go u osób, u których głębokość kieszonek dziąsłowych przekracza 5 mm. Tak głębokie kieszonki trudno jest oczyścić, więc lekarz chirurgicznie nacina i odsuwa fragment dziąsła, co pozwala na dokładne usunięcie wszelkich złogów poddziąsłowych. Na koniec dziąsła zaopatruje się szwami.

Czy kiretaż jest bolesny?

Zarówno kiretaż zamknięty, jak i kiretaż otwarty wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – zabieg nie jest więc bolesny dla pacjenta. Należy jednak pamiętać, że zwłaszcza kiretaż otwarty jest dość inwazyjny, związane są z nim naruszenie ciągłości tkanek i lekkie krwawienie, więc kilka dni po zabiegu u pacjenta mogą się objawy w postaci bólu, nadwrażliwości na ciepło i zimno, zabarwiona krwią może być również ślina. Wszystkie te dolegliwości z czasem jednak ustępują.

Kiretaż otwarty i kiretaż zamknięty – zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegach kiretażu otwartego i zamkniętego są takie same, jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Do momentu ustąpienia znieczulenia nie wolno spożywać żadnych posiłków, przez 24 godziny nie powinno się płukać jamy ustnej. Przez kilka dni (do tygodnia w przypadku kiretażu otwartego) należy jeść produkty miękkie, niezbyt gorące i pikantne, nieoblepiające zębów. Bardzo ważna jest dokładna, ale delikatna higiena stomatologiczna – aby nie podrażnić miejsca zabiegu, można sięgnąć po specjalną szczoteczkę do zębów z bardzo miękkim włosiem.

Kiretaż pozwala dokładnie oczyścić kieszonki dziąsłowe z zalegających tam złogów, a dzięki temu wyleczyć stan zapalny przyzębia i zmniejszyć ryzyko rozwoju paradontozy. Zabiegu nie ma się co obawiać – dzięki nowoczesnym metodom znieczulania, nie jest on bolesny dla pacjenta.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz