Kiretaż to zabieg periodontologiczny, który polega na dokładnym oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych. W zależności od głębokości kieszonek wykonuje się kiretaż zamknięty lub kiretaż otwarty. Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, więc nie jest bolesny dla pacjenta.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest kiretaż zębów,
- jakie rodzaje kiretażu wykonują stomatolodzy,
- czy kiretaż dziąseł boli,
- jakie są zalecenia po zabiegu kiretażu.
Kieszonka dziąsłowa, określana również mianem kieszonki zębowej, to niewielka szczelina zlokalizowana tuż przy szyjce zęba, między brzegiem błon śluzowych dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym. Głębokość kieszonek dziąsłowych mierzy się specjalną sondą periodontologiczną – nie powinna ona przekraczać 2-3 mm.
Ze względu na lokalizację podczas codziennej higieny właściwie nie sposób oczyścić kieszonki dziąsłowej z resztek pokarmowych, gromadzących się tam bakterii, osadów i kamienia nazębnego. Jeśli pacjent nie zachowuje zasad higieny domowej i nie zgłasza się na zabiegi profesjonalne, kieszonki dziąsłowe mogą powiększać swoją głębokość, co jest oznaką stanu zapalnego i czemu towarzyszą dolegliwości bólowe.
Kiretaż – co to jest?
Kiretaż to zabieg profilaktyczno-leczniczy z dziedziny periodontologii. Polega on na dokładnym oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych z nagromadzonych tam bakterii, ziarniny zapalnej oraz kamienia nazębnego. Stomatolodzy wykonują go w celu wyleczenia stanu zapalnego przyzębia, co zapobiega rozwojowi parodontozy.
Kiretaż – jakie są rodzaje zabiegu?
Wyróżnia się dwa rodzaje kiretażu: kiretaż otwarty oraz kiretaż zamknięty. Są różne wskazania do ich wykonywania oraz różny przebieg zabiegu:
- Kiretaż zamknięty – wykonuje się go u pacjentów, u których głębokość kieszonek dziąsłowych nie przekracza 5 mm. Podczas zabiegu wykorzystuje się specjalne narzędzia do kiretażu, zwane kiretami. Narzędzia te wkłada się do kieszonki dziąsłowej i przy ich użyciu usuwa wszelkie znajdujące się tam złogi oraz poleruje powierzchnię korzenia. Jest to zabieg mało inwazyjny dla pacjenta.
- Kiretaż otwarty – przeprowadza się go u osób, u których głębokość kieszonek dziąsłowych przekracza 5 mm. Tak głębokie kieszonki trudno jest oczyścić, więc lekarz chirurgicznie nacina i odsuwa fragment dziąsła, co pozwala na dokładne usunięcie wszelkich złogów poddziąsłowych. Na koniec dziąsła zaopatruje się szwami.
Czy kiretaż jest bolesny?
Zarówno kiretaż zamknięty, jak i kiretaż otwarty wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – zabieg nie jest więc bolesny dla pacjenta. Należy jednak pamiętać, że zwłaszcza kiretaż otwarty jest dość inwazyjny, związane są z nim naruszenie ciągłości tkanek i lekkie krwawienie, więc kilka dni po zabiegu u pacjenta mogą się objawy w postaci bólu, nadwrażliwości na ciepło i zimno, zabarwiona krwią może być również ślina. Wszystkie te dolegliwości z czasem jednak ustępują.
Kiretaż otwarty i kiretaż zamknięty – zalecenia po zabiegu
Zalecenia po zabiegach kiretażu otwartego i zamkniętego są takie same, jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Do momentu ustąpienia znieczulenia nie wolno spożywać żadnych posiłków, przez 24 godziny nie powinno się płukać jamy ustnej. Przez kilka dni (do tygodnia w przypadku kiretażu otwartego) należy jeść produkty miękkie, niezbyt gorące i pikantne, nieoblepiające zębów. Bardzo ważna jest dokładna, ale delikatna higiena stomatologiczna – aby nie podrażnić miejsca zabiegu, można sięgnąć po specjalną szczoteczkę do zębów z bardzo miękkim włosiem.
Kiretaż pozwala dokładnie oczyścić kieszonki dziąsłowe z zalegających tam złogów, a dzięki temu wyleczyć stan zapalny przyzębia i zmniejszyć ryzyko rozwoju paradontozy. Zabiegu nie ma się co obawiać – dzięki nowoczesnym metodom znieczulania, nie jest on bolesny dla pacjenta.
Komentarze (0)