Czym są mosty i kiedy można je stosować?

Udostępnij

Nowoczesna stomatologia zapewnia wiele możliwości uzupełnień braków w uzębieniu. Nie muszą być one powodem do wstydu. Naszym pacjentom w gabinetach Kliniki Stomatologicznej SUPRADENT proponujemy rekonstrukcję uśmiechu między innymi poprzez mosty protetyczne. To trwała, sprawdzona metoda i w tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości pacjentów. Przekonajmy się, czym są mosty zębowe i jak przebiega proces ich wstawiania.

W jaki sposób mosty zębowe uzupełniają braki w uzębieniu?

Nie każdy pacjent może skorzystać z leczenia implantologicznego. Alternatywą mogą być mosty zębowe. W wielu przypadkach mogą zostać zaproponowane również w zamian ruchomej protezy zębowej. Ich przewagą jest większy komfort w użytkowaniu, gdyż mosty na zęby zostają zamocowane na stałe. W efekcie łatwo się do nich przyzwyczaić i szybko przestają być wyczuwalne dla pacjenta. Do wstawienia mostu niezbędne są minimum dwa zdrowe zęby po obu stronach luki. Zostają one poddane oszlifowaniu. Będą one pełniły funkcję zębów filarowych, dlatego muszą być odpowiednio mocne. Mogą być to również implanty. Konstrukcja mostu zębowego to filary i przęsła. Przęsłem są korony zębowe łączące się z filarami. Jest ono mocowane do filarów i w ten sposób uzupełnia lukę w uzębieniu. Całość wygląda estetycznie. 

Rodzaje mostów zębowych

Ze względu na rodzaj materiału użytego do wykonania tego rodzaju uzupełnienia protetycznego, wyróżnia się mosty:

  • ceramiczne - wykonywane na metalowej podbudowie,
  • pełnoceramiczne,
  • kompozytowe lub akrylowe.

I takie właśnie stosujemy w naszych gabinetach. Właściwości materiałów konstrukcyjnych mają wpływ na ostateczny efekt estetyczny oraz trwałość. Mostki porcelanowe są zarówno trwałe, jak i estetyczne. Kolor zostaje dopasowany do odcienia sąsiadujących zębów, tak aby nie było widocznej różnicy.

Jak z trwałością mostów zębowych?

Trwałość uzupełnienia zależy w dużej mierze od zastosowanego materiału. Najmniej trwałe są kompozytowe i akrylowe mosty stomatologiczne. Dlatego takie traktowane są jako tymczasowe rozwiązanie. Można je zastosować do momentu wstawienia właściwego, trwałego mostu. O wiele trwalsze są mosty adhezyjne. W naszych klinikach stosowany jest ten system, bo pozwala uniknąć szlifowania często zdrowych tkanek zębów filarowych, jednak w tym przypadku muszą zostać spełnione określone warunki. Ograniczenia wynikają z prawidłowości lub nieprawidłowości zgryzowych.

Za najbardziej trwałe uznaje się mosty na zęby metalowe, jednak trudno przypisać im cechy estetyczne. Wykonuje się je z metalu szlachetnego, najczęściej złota, lub ze stali nieszlachetnej. Bardzo dobry efekt wizualny i kosmetyczny w połączeniu z trwałością zapewnią mosty metalowo-porcelanowe. Ich zaletą jest również rozsądna cena.

Kiedy most zębowy, a kiedy implant?

Na ogół mosty zębowe wykonywane są w przypadku luk obejmujących co najmniej dwa zęby. Niewielkie braki, takie jak luka po jednym zębie, mogą być uzupełniane za pomocą implantu. Wówczas nie ma potrzeby oszlifowania sąsiednich zębów. Oczywiście implant jest stabilniejszy i wyjątkowo trwały, ale też droższy. O zastosowaniu konkretnej metody uzupełnienia braków w uzębieniu należy zdecydować w zależności od indywidualnego przypadku w porozumieniu z pacjentem. 

Czy warto zdecydować się na most porcelanowy?

Skuteczność tego rozwiązania jest bezsprzeczna. Most zębowy zapewnia przenoszenie siły żucia na kość szczęki, żuchwy w sposób fizjologiczny, co zapobiega jej zanikowi. Stosując mosty porcelanowe, zwłaszcza te z podbudową metalową czy cyrkonową, również na implantach, można uzyskać świetne i trwałe efekty. Podczas jedzenia pokarmów, nawet tych twardszych, nie powinny być wyczuwane różnice w gryzieniu zębami naturalnymi a tymi w moście protetycznym.

Wskazaniem do zastosowania mostu zębowego jest występowanie luki otoczonej zębami. Można również wstawić implanty, które posłużą za oparcie mostu. W przypadku posiadania naturalnych zębów konieczna jest ocena, czy zdołają one posłużyć jako zęby filarowe. Mosty prostetyczne najwyższej jakości na zęby stanowią trwałą metodę odbudowy braków w uzębieniu. Są istotną alternatywą dla klasycznych protez ruchomych. Komfort użytkowania jest nieporównywalnie większy. Poprzez zamocowanie na stałe są łatwe do zaakceptowania przez pacjenta. Prawidłowo wykonany most zębowy nie odróżnia się od naturalnych zębów. Zostaje dopasowany do indywidualnego, anatomicznego kształtu jamy ustnej. Nie może uciskać dziąsła, ale musi stykać się z nim, aby uniemożliwić przedostawanie się pokarmu pomiędzy dziąsło a protezę.  

Komentarze (0)

Zostaw komentarz