Wkładka domaciczna jako środek antykoncepcyjny

Udostępnij

Gdy wymienia się najskuteczniejsze metody pozwalające na zapobieganie ciąży, wśród nich wskazuje się również na wkładki domaciczne. Ten niewielki przyrząd umieszcza się wewnątrz macicy, zwykle jednak, wiedząc o istnieniu takiego rozwiązania, nie możemy pochwalić się szczegółowymi informacjami na jego temat. Czas więc, abyśmy uzupełnili posiadaną przez siebie wiedzę.

Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna nazywana jest też często wewnątrzmaciczną, w powszechnym użyciu utrzymuje się przy tym również określenie spirala. To dość nietypowy środek antykoncepcyjny, jako że jest umieszczana wewnątrz macicy. Przeważnie nie ma więcej niż kilku centymetrów, a jej kształt można przyrównać do tego, jaki ma litera T. Obecnie najczęściej mamy do czynienia z rozwiązaniami wykonanymi z plastiku z dodatkiem miedzi, choć ta może być też zastępowana srebrem, złotem, a nawet platyną. Część wkładek posiada też w swoim składzie stopniowo uwalniane hormony. Co ciekawe, początkowo spirala miała nieco inne zastosowanie niż ma to miejsce obecnie, wykorzystywano ją bowiem w procesie leczenia tyłozgięcia macicy. Założenie wkładki sprawiało, że ułożenie macicy rzeczywiście stawało się bardzo korzystne, szybko okazało się jednak, że była to metoda, która wcale nie zwiększała szans na zapłodnienie. Nie minęło więc wiele czasu, a znaleziono dla niej inne zastosowanie – antykoncepcyjne.

Rodzaje wkładek domacicznych

Mówiąc o wkładkach domacicznych dziś zwraca się uwagę na dwa ich rodzaje dostępne w sprzedaży. Przedstawicielem pierwszej grupy są miedziane wkładki domaciczne zbudowane z tworzywa obojętnego dla organizmu oraz właśnie z miedzi. Taki skład wkładki sprawia, że w obrębie macicy ma miejsce swego rodzaju stan zapalny, a to wpływa nie tylko na plemniki, ale również na same komórki jajowe. Jednocześnie wkładki tego typu nie mają wpływu na czynność gonad, nie ma więc ryzyka, że dojdzie do zaburzenia naturalnego cyklu. Każdego miesiąca pacjentka decydująca się na skorzystanie z tego rozwiązania może więc oczekiwać krwawienia menstruacyjnego.

Hormonalna wkładka domaciczna działa na nieco innych zasadach, a jej znakiem rozpoznawczym jest to, że łączy w sobie działanie wkładki klasycznej oraz antykoncepcji hormonalnej. Jej znakiem rozpoznawczym jest specjalny zbiorniczek odpowiedzialny za stopniowe wydzielanie hormonów. Przyczynia się to przede wszystkim do zmiany gęstości śluzu, co sprawia, że plemniki mają ograniczoną zdolność do poruszania się. Hormony zmieniają też strukturę samej błony śluzowej macicy przyczyniając się do zahamowania owulacji. Stężenie hormonów jest na tyle niskie, że nie dochodzi do wstrzymania menstruacji, cykle nie charakteryzują się już jednak zbyt obfitym krwawieniem. Działanie antykoncepcyjne wkładek tego rodzaju może utrzymywać się od trzech do pięciu lat w zależności od tego, z jak dużą wkładką mamy do czynienia i jaka ilość hormonów jest uwalniana w ciągu doby.

Wkładka domaciczna – pytanie o skuteczność

Nie można jednoznacznie odpowiedź na pytanie o to, jaka jest skuteczność wkładek domacicznych. Pomiędzy ich różnymi rodzajami występują dość wyraźne różnice. Najbardziej miarodajny wydaje się w tym kontekście współczynnik Pearla informujący nas o tym, z jaką liczbą ciąż mamy do czynienia w przypadku 1000 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną. Im wskaźnik ten jest mniejszy, tym skuteczniejsza jest dana metoda antykoncepcji. Analizę przeprowadza się dla dwóch wartości określanych odpowiednio jako „typowe stosowanie” i „idealne stosowanie”. W przypadku wkładki domacicznej wspomniany wskaźnik wynosi 3 przy typowym stosowaniu i 1,2 przy idealnym stosowaniu. Jeszcze wyższa skuteczność charakteryzuje wkładkę hormonalną wynosząc od 0,3 do 0,1.

Dla kogo skierowana jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna cieszy się opinią skutecznej i wygodnej formy antykoncepcji, należy jednak pamiętać, że nie każda kobieta powinna decydować się na takie właśnie rozwiązane. Wkładka nie jest wskazana między innymi wtedy, gdy pacjentka zmaga się z ostrymi stanami zapalnymi dróg rodnych. Nie powinny myśleć o niej także kobiety, które mają mięśniaki na macicy lub wady wrodzone tego narządu, a także te, które zmagają się z obfitymi krwawieniami dużą bolesnością podczas menstruacji. Przeciwwskazań jest jednak więcej. Wymienia się wśród nich również niektóre choroby, w tym choroby serca, cukrzycę, krwawienia z dróg rodnych, których przyczyny nie da się ustawić, a także zapalenia przydatków o przewlekłym charakterze. Niebezpieczne może być też uczulenie na którykolwiek element wkładki.

Dowiedz się więcej o wkładce domacicznej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz