Jak radzić sobie z podrażnionym gardłem ?

Udostępnij

Dyskomfort towarzyszący przełykaniu, jedzeniu, piciu, oddychaniu, nieprzyjemne drapanie czy swędzenie…

Podrażnienie gardła, jest przykrą dolegliwością, którą dobrze zna niemal każdy, niezależnie od wieku czy płci. Podpowiadamy jak skutecznie radzić sobie z mniej lub bardziej nasilonymi problemami z gardłem.

Najczęstsze przyczyny podrażnienia gardła

By skutecznie walczyć z jakąkolwiek dolegliwością, trzeba rozumieć jej pochodzenie. Często przyczyną podrażnienia gardła bywa infekcja o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Możliwych przyczyn bólu gardła jest jednak znacznie więcej. Problem może być konsekwencją oddychania złej jakości powietrzem czyli zbyt suchym bądź zanieczyszczonym. Smog, źle serwisowana klimatyzacja, dym (nie tylko z kominka czy pieca, ale także papierosowy) czy lotne związki chemiczne zawarte w powietrzu mogą również podrażniać śluzówkę gardła. Dolegliwość może powodować także nadwyrężanie aparatu mowy, spowodowane zbyt intensywnym czy zbyt głośnym mówieniem. Nie bez powodu mówi się z resztą, że chrypka czy chroniczne podrażnienie błony śluzowej gardła są chorobą zawodową nauczycieli, lektorów, wokalistów i innych grup zawodowych pracujących głosem.

Tabletki nawilżające gardło

Choć przyczyny mogą być różne, niezależnie od tego, skąd wzięła się dolegliwość, w większości sytuacji ulgę przyniesie nawilżanie gardła. Dobrym wyborem będzie sięgnięcie po tabletki nawilżające gardło na przykład Fiorda Vocal. Naturalne składniki zawarte w tych tabletkach do ssania na gardło, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i krtani oraz strun głosowych. Wyciąg z porostu islandzkiego, dzięki zawartości substancji śluzowych, tworzy ochronną, łagodzącą dolegliwości powłokę. Prawoślaz również osłania i łagodzi podrażnienia. Kwas hialuronowy, który jest naturalnym mukopolisacharydem, wiąże i zatrzymuje cząsteczki wody – nawilża więc drogi oddechowe, przynosząc ulgę w podrażnieniach i chrypce. Szczegółowe informacje na temat Fiordy Vocal dostępne są pod linkiem: http://fiorda.pl/fiorda-vocal/– warto się z nimi zapoznać.

Tradycyjne sposoby na ból gardła

Sposoby na ból gardła, stosowane jeszcze przez nasze mamy i babcie, wciąż nie straciły na aktualności. Dobrym rozwiązaniem są napary ziołowe na bazie lipy, szałwii, tymianku, czy rumianku oraz płukanki z kory dębu. Można również zastosować gotowe mieszanki wyciągów ziołowych do rozcieńczania z wodą. Polecane jest również płukanie gardła wodą z solą, sodą oczyszczoną lub roztworem wody utlenionej. Wszystkie te płyny, przyrządzone według określonych proporcji stanowią istotną pomoc w walce z podrażnionym gardłem.

Pośród produktów spożywczych, które znajdziemy w domowej kuchni, są także takie, które przydadzą się w walce z omawianą dolegliwością – mleko, herbata lub ciepła woda z miodem pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Bardzo istotną rolę ogrywa regularne nawilżanie gardła. Pomocne będą również pastylki nawilżające na gardło, takie jak Fiorda Vocal (więcej informacji o produkcie znajdziesz na stronie http://fiorda.pl/fiorda-vocal/).

Wsparciem w dbaniu o dobrą kondycję gardła będą także działania takie jak częste wietrzenie i nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa. Warto zadbać także o wyeliminowanie innych podrażniających i wysuszających śluzówkę czynników, chociażby dymu tytoniowego czy niewłaściwie konserwowanej i użytkowanej klimatyzacji.

Zdrowie na pierwszym planie

Wszystkie wymienione w artykule sposoby na kłopoty z gardłem  są naturalne, bezpieczne, a w wielu przypadkach wystarczające, by szybko uporać się z dolegliwością. Trzeba tylko pamiętać, że ich skuteczność zależy od konsekwencji stosowania. Nie wystarczy wzięcie jednej tabletki nawilżającej gardło czy jednorazowe użycie płukanki, dopiero zabiegi powtórzone kilka razy z pewnością przyniosą ulgę. Nie można jednak zbagatelizować sytuacji, kiedy pomimo zastosowania powyższych wskazówek dolegliwości nie mijają przez dwa tygodnie. Wówczas warto udać się na wizytę do specjalisty, który zleci odpowiednie badania, by znaleźć przyczynę przewlekłych lub nawracających problemów z  gardłem. Może to bowiem być objaw chorób przewlekłych, a nawet nowotworu gardła lub krtani. Kluczowe jest obserwowanie swojego organizmu, stosowanie wszelkich domowych sposobów z należytą rozwagą oraz szybkie reagowanie na wszelkie pojawiające się problemy ze zdrowiem.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz