Z serii wyniki badań: Monocyty

Udostępnij

Monocyty (MONO) to typ białych krwinek. Dzięki nim w organizmie odbywają się procesy fagocytowania bakterii oraz produkcja różnych substancji pośredniczących jak np. interferon. Dzięki badaniom krwi można sprawdzić, czy monocytów jest w krwi wystarczająco dużo, czy też jest och spory deficyt. Do przyczyn ich zachwianej ilości zalicza się choroby nowotworowe oraz infekcje organizmu. 

Monocyty

Monocyty, które oznaczane są popularnie skrótem MONO produkowane, są dokładnie w szpiku kostnym. To w tamtym miejscu przedostają się do krwi oraz następnie do narządów i stają się makrofagami. Monocyty należą do gałęzi leukocytów, które odpowiadają ściśle za odporność człowieka. To duża grupa krwinek, które różnią się wielkością i zadaniami w organizmie. W podstawowym podziale krwinek można również dostrzec granulocyty oraz agranulocyty. Każde z białek ma w organizmie inne zadanie. Limfocyty produkują przeciwciała oraz niwelują przedostające się do organizmu człowieka pasożyty. Jaka jest rola monocytów?

Monocyty: charakterystyka

To największe z krwinek, jakie można dostrzec w ludzkiej krwi. Ich wymiary mogą sięgać do 20 mikrometrów, jednak zdarzają się również większe osobniki, które mierzą około 40 mikrometrów. W przypadku ich budowy zwraca się dużą uwagę do ilości lizosomów oraz mitochondriów, a dodatkowo również na skomplikowany wygląd i budowę aparatu Golgiego. Na dużą uwagę zasługuje też jądro komórkowe. Jego kształt jest okrągły lub nerkowaty. 

białe krwinki

Monocyty: gdzie powstają te białe krwinki?

Monocyty produkowane są w szpiku kostnym. Synteza tych białek ma bardzo skomplikowany przebieg o nazwie monocytopoeza. Jednym z najważniejszych prekursorów tych krwinek są komórki macierzyste. Każdy proces tworzenia przebiega w podobny sposób. Po ukończeniu etapu monoblastu i promonocytu tworzone są nowe monocyty, które wraz z krwią uwalniane są do organów człowieka. To, że monocyty przedostają się do krwiobiegu, nie oznacza, że pozostają w nim na długo. Po około 3 dniach przechodzi do poszczególnych narządów, a zwłaszcza do śledziony, gdzie zauważalna jest ich największa ilość. Te monocyty, które dotarły do miejsca ich przeznaczenia, nazywane są  makrofagami. 

Monocyty - funkcje

Do zadań monocytów należy przede wszystkim pożeranie patogenne drobnoustroje, które wykształciły się w ciele człowieka. Mają one gigantyczne zdolności do migracji. Mogą przemieszczać się do bardzo odległych miejsc w ciele. Mogą dodatkowo przekraczać również ściany naczyń krwionośnych dzięki zdolności  diapedezy.

Monocyty - norma

Do wykrycia ich ilości pobiera się krew obwodową. Prawidłowa ilość to 30-800 monocytów przeliczanych na mikrolitr krwi. 
Prawidłowy wynik to 4-8%. Dzieci mają ten przedział trochę inny. 

Monocyty - podwyższone

Stan, w którym stwierdzona jest zbyt duża ilość monocytów nazywa się monocytozą. Przyczynami mogą być: schorzenia hematologiczne, stosowanie różnych leków, choroby wątroby oraz wiele innych schorzeń.

Monocyty poniżej normy - przyczyny

Niedobór monocytów określany jest monocytopenią. Do tego zjawiska najczęściej dochodzi w wyniku chorób zakaźnych oraz niedokrwistości aplastycznej. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz