Dieta dla cukrzyków. 6 zasad niskowęglowodanowej diety dla diabetyka

Udostępnij

Poziom cukru we krwi u osób zmagających się z cukrzycą w 90% przypadków może zostać skutecznie ustabilizowany przez odpowiednią dietę. Stanowi ona więc niezwykle istotny element leczenia pacjentów z tym schorzeniem, pozwalając utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie.

Podstawą w tym przypadku jest ułożenie diety w taki sposób, by nie dostarczała ona zbyt dużej ilości węglowodanów oraz tłuszczów, których zalecana dzienna dawka jest indywidualnie ustalana dla każdego chorego. Pod uwagę brane są parametry stanu zdrowia pacjenta, stopień zaawansowania cukrzycy, wyniki badań laboratoryjnych oraz wszelkie informacje pozyskane podczas wywiadu lekarskiego. Na tej podstawie lekarz lub dietetyk może ilościowo określić wspomniane wskaźniki, by w rezultacie możliwe było stworzenie indywidualnie dobranej diety dla chorego.

Jedz 5-6 posiłków dziennie o stałych porach

Aby uniknąć zbyt dużych wahań stężenia glukozy, które mogą zagrażać życiu pacjenta, należy zapewnić organizmowi stałą podaż energii w ciągu dnia. Ważne jest zatem, aby wyrobić sobie nawyk spożywania poszczególnych posiłków o określonych porach. Dzięki temu poziom glukozy we krwi będzie w miarę stabilny i unikniemy wieczornych napadów głodu.

Stawiaj na produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i ryby

Produkty pełnoziarniste oraz rośliny strączkowe zawierają mnóstwo witamin, minerałów i przede wszystkim błonnika pokarmowego, który wiąże metale ciężkie i cholesterol, a następnie usuwa je z naszego ciała. Spożywając więc dania zawierające takie produkty pełnoziarniste jak pieczywo, kasza i makarony, a także fasolę, solę i soczewicę, wpływamy na obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie. Z kolei nierozpuszczalne frakcje błonnika sprawiają, że szybciej odczuwamy sytość, a przy tym przyspieszają pasaż oraz poprawiają motorykę i perystaltykę jelit. Dodatkowo, gdy chodzi o ryby, zawarte w nich białko wspomaga rozwój mięśni oraz struktur komórkowych, a wielonasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i omega 6) wpływają pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Ogranicz tłuszcze w swojej diecie

U pacjentów zmagających się z cukrzycą podaż tłuszczów nie powinna wynosić więcej niż 25% dziennej energetyczności diety. Oznacza to, że przy diecie niskotłuszczowej powinniśmy spożywać do 40g tłuszczu w ciągu dnia. W obliczaniu takich wartości pomóc nam może dietetyk. Konieczne jest kontrolowanie swojego bilansu tłuszczowego oraz spożywanie przede wszystkim tłuszczów roślinnych. Do smażenia i do sałatek najlepiej jest stosować oliwę z oliwek, zamiast tłuszczów zwierzęcych, takich jak chociażby masło. Dobrze jest też zadbać o przyjmowanie tłuszczy w równych porcjach w poszczególnych posiłkach, dzięki czemu witaminy tłuszczorozpuszczalne (A, D, E, K) będą się lepiej wchłaniać i przyswajać.

Dostarczaj organizmowi witaminy i składniki mineralne

W przypadku diabetyków ogromne znaczenie ma odpowiednia podaż witaminy C. Wpływa ona bowiem pozytywnie na odporność organizmu, która jest obniżona u osób cierpiących na cukrzycę. Cennym źródłem witaminy C są przede wszystkim warzywa (m.in. kapusta kiszona, papryka, szpinak, natka pietruszki) oraz owoce (m.in. owoce cytrusowe, czarna porzeczka, truskawki, owoce dzikiej róży).

Cukrzycy powinni też dostarczać sobie B-karoten, który wpływa pozytywnie na działanie naszego wzroku, obniża ryzyko rozwoju chorób układu krążenia oraz pomaga niwelować wolne rodniki. Ta roślinna postać witaminy A znajduje się w dużych ilościach na przykład w marchwi, pomarańczach, brokułach oraz w dyni.

U ok. 25% diabetyków występują niedobory magnezu, a to właśnie ten pierwiastek może ochrnoić chorych przed uszkodzeniem siatkówki, które jest groźnym powikłaniem cukrzycy. Najlepsze źródła magnezu to takie produkty jak kakao, ciemne pieczywo, siemię lniane, pestki dyni oraz kasza.

Z kolei odpowiednia podaż chromu wspomaga regulowanie stężenia insuliny we krwi oraz podnosi wrażliwość komórek na nią. Bogate w chrom są między innymi brokuły, rabarbar czy jęczmień.

Kolejny ważny składnik mineralny w diecie diabetyków to wapń, który może nas ochronić przed nadciśnieniem tętniczym. Wapń wpływa na stan naszych kości, zębów i paznokci, stanowi ważny element procesów krwiotwórczych oraz usprawnia przewodzenie bodźców nerwowych. Jego źródłem jest przede wszystkim nabiał (mleko, jogurty, sery).

Zrezygnuj z długiego gotowania i niezdrowych przekąsek

Rozgotowane produkty spożywcze (np. kasza, makaron) sprzyajają szybkiemu wzrostowi poziomu cukru we krwi, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy mają postać al dente. Z kolei słodycze i tłuste przekąski (chipsy, fast food) powodują nagły wzrost, a następnie szybki spadek poziomu glukozy, co mocno odbija się na organizmie cukrzyka.

Pij co najmniej 8-9 szklanek płynów każdego dnia

Woda wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie każdej komórki naszego ciała i oczyszcza organizm. Warto też pić zieloną i czerwoną herbatę, które mogą chronić cukrzyków przed zawałem serca, a do tego przyspieszają przemianę materii.

Szukając zdrowej diety dla osób z cukrzycą warto sprawdzić oferte cateringu dietetycznego na Cateromarket.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz