Jak długo trwa leczenie kanałowe

Udostępnij

Leczenie kanałowe - czas trwania

Leczenia kanałowego obawia się ogromna ilość pacjentów. Większość kojarzy go w przeszywającym bólem zęba, a w konsekwencji doprowadza to do narastania strachu przed dentystą. Często wpływa na to również fakt, że przeszłe wizyty u stomatologa są okupione bardzo nieprzyjemnymi przeżyciami. Równolegle, ten strach jest potęgowany przez to, że znajomi chętnie dzielą się swoimi koszmarnymi doświadczeniami z fotela stomatologicznego. Na szczęście, stanowi to relikt przeszłości. Współczesne metody leczenia połączone z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technicznych sprawiają, że nieprzyjemne uczucia minimalizowane są w znaczącym stopniu, a co więcej: kanałowe leczenie można zakończyć już na pierwszej wizycie. Dowiedz się więcej o czasie leczenia kanałowego na https://cdcstomatologia.pl/ile-trwa-leczenie-kanalowe.

Jak wygląda leczenie kanałowe w praktyce

Celem leczenia kanałowego jest uniknięcie konieczności usunięcia zęba. Konieczne jest właściwe oczyszczenie kanału, tudzież kanałów, a także zadbanie o odpowiednią regenerację tkanek znajdujących się w sąsiedztwie korzenia. Choć stomatolog do każdego podchodzi w sposób indywidualny, to najczęściej pacjenci zjawiają się w gabinecie z bólem zęba. Należy pamiętać, że także przyczyna jak i zaawansowanie stanu zapalnego należy ustalić indywidualnie. W tym przypadku niezawodne jest rtg zębów, które pozwala ustalić źródło problemu i przyjąć sposób leczenia. Wiele gabinetów posiada własne rtg, a w przeciwnej sytuacji powinno skierować do właściwej pracowni.

W następnej kolejności, stomatolog przechodził do dewitalizacji miazgi, czyli do zatruwania zęba. Obecnie, coraz więcej dentystów rezygnuje z tego z uwagi na bezzasadne stosowanie. Nawet twierdzą, że posiada negatywny wpływ na zdrowie i powinna zostać zakazana. Wskazują, że dewitalizacja wpływa na wydłużenie procesu leczenia, a także zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, a także pojawienia się bólu. Równolegle dochodzi także do podrażnienia okolicznych tkanek. Wiele osób już na samym wejściu z obawy przed bólem, woła o znieczulenie.

Endodoncja a leczenie stomatologiczne

Nowoczesne gabinety stomatologiczne w swoim wyposażeniu posiadają specjalistyczne mikroskopy. Umożliwiają one zakończenia leczenia zęba już podczas pierwszej wizyty. Powodzenie leczenia kanałowego zależne jest od oczyszczenia, odkażenia, a także wypełnienia kanałów. Obok właściwych sprzętów, dentysta musi dysponować odpowiednią wiedzą jak i również doświadczeniem. Trudności z dokładnym oczyszczeniem kanałów, a także zbyt duża liczba wizyt w gabinecie stomatologicznym, może również doprowadzić do wtórnego zakażenia.

Pacjenci muszą posiadać świadomość, że endodoncja to kierunek specjalizacyjny, dlatego wybierając dentystę należy poznać jego specyfikację, ponieważ w tym zakresie posiada największe doświadczenie. Wybór odpowiedniego specjalisty pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo udanego leczenia, a także ochronić przed usunięciem nawet najcięższe przypadki.

Ile trzeba odbyć wizyt w czasie leczenia kanałowego?

Korzystając z postępów endodoncji można zakończyć leczenie kanałowe już na pierwszej wizycie, choć największy wpływ na to posiada liczba kanałów w zębie, jak i również doświadczenie dentysty i sprzęty, na których bazuje. Zazwyczaj dokładne oczyszczenie kanału zajmuje ok. jednej godziny, a w przypadku gdy jest ich więcej ulega to wydłużeniu. Jednak wybierając najlepszego specjalistę, można być pewnym, że ilość wizyt nie wywiera wpływu na efekt leczenia. Konieczne jest przeprowadzenie zabezpieczenia kanałów, a także zastosowanie opatrunku tymczasowego.

Zdrowe i piękne zęby w zasięgu ręki

Samo zakończenie leczenia kanałowego, nie oznacza końca wizyt w gabinecie. Konieczne jest późniejsze przeprowadzenie odbudowy jak i rewitalizacji. Pomyślne zakończenie leczenia dla wielu osób jest motorem do zadbania o zęby. Warto skorzystać z chodzenia do stomatologa i poradzić się jak właściwie zadbać o estetykę zębów, a możliwości jest mnóstwo. Można zastosować nakładki wybielające jak i licówki. Ponad to można wybielić zęby jak i usunąć powstałe przebarwienia. Warto także zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Licówki to nakładki, które mocowane są od strony wargowej, inaczej licowej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzai (porcelanowe, kompozytowe, , dlatego warto zaufać stomatologowi w doborze odpowiednich. Pomiędzy sobą różnią się trwałością, sposobem nakładania jak i elastycznością. W zamian za to, licówki, pozwalają na uzupełnienie ubytków, skorygowanie kształtu zęba, a nawet na ujednolicenie długości. Jednak konieczne jest zadbanie o swoje zęby, a to najlepiej zacząć od wizyty u dentysty.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz