Znaczenie diety w leczeniu cukrzycy

Udostępnij

Choć podstawą leczenia cukrzycy są leki obniżające poziom cukru we krwi, chcąc czuć się dobrze i wspomagać swój organizm należy korzystać również z odpowiedniej diety. Na szczęście, wbrew obawom wielu osób, cukrzyca wcale nie musi oznaczać rezygnacji z dobrej i smacznej kuchni. Dieta cukrzycowa również może być smaczna i urozmaicona, a lista zasad, jakie powinny być przestrzegane podczas jej komponowania, wcale nie jest długa. Warto je poznać, później zaś zdecydować, czy korzystać z ofert przygotowanych przez Cateromarket.pl dla cukrzyków, czy też szykować posiłki samodzielnie.

Dieta a różne typy cukrzycy

Dieta jest ważnym elementem walki z cukrzycą bez względu na to, z jakim typem tej choroby mamy do czynienia. Warto więc pamiętać o tym, że mamy do czynienia nie tylko z cukrzycą typu 1, która pojawia się i dzieci oraz z cukrzycą typu 2 charakteryzującą się tym, że tkanka jest niewrażliwa na insulinę, co sprawia, że w pewnym momencie coraz bardziej intensywna produkcja insuliny uniemożliwia prawidłową pracę trzustki. Lekarze zwracają uwagę także a obecność cukrzycy LADA, która zwykle pojawia się po 30 roku życia i jest łagodniejszą postacią cukrzycy typu 1 oraz o cukrzycy MODY, która jest też określana cukrzycą młodych dorosłych. Oczywiście, bez względu na to, z jakim typem cukrzycy mamy do czynienia, podstawowe cele i założenia diety nie zmieniają się. Dietetyk koncentruje się przede wszystkim na tym, aby kontrolować glikemię, choć osoby otyłe są prowadzone w taki sposób, aby dodatkowo ułatwić im pozbycie się nadmiaru kilogramów.

Czym charakteryzuje się dieta cukrzycowa?

Przez długi czas zalecenia odnoszące się do diety cukrzycowej koncentrowały się przede wszystkim na tym, aby ograniczyć w diecie tłuszcz. Ważną rolę w odżywianiu się cukrzyków zajmowały też węglowodany zwłaszcza, jeśli ich indeks glikemiczny był mniejszy niż 55. Również dziś Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, aby do sześćdziesięciu procent zapotrzebowania energetycznego cukrzyków było zaspakajane z wykorzystaniem węglowodanów, w diecie zaszły jednak spore zmiany. Dieta cukrzycowa w jej pierwotnej wersji wcale nie przynosiła oczekiwanych rezultatów, a choć parametry związane z cukrzycą były obniżane, efekty nie były tak spektakularne, jak można się było tego spodziewać. Obecnie więc coraz więcej uwagi poświęca się tak zwanej diecie niskoweglowodanowej. Zwolennicy tej teorii uważają też, że lęk przed każdym tłuszczem wcale nie jest uzasadniony. Gdy mamy do czynienia z tłuszczem wysokiej jakości, nie trzeba obawiać się tego, że będzie się on przyczyniał do tycia. Co więcej, taki dobry tłuszcz nie musi wcale doprowadzić do schorzeń związanych z układem krążenia.

Dieta w cukrzycy – podstawowe zasady

Diety dla cukrzyków, jakie możemy znaleźć w Cateromarket.pl różnią się między sobą w zależności od tego, do jakiej grupy chorych są skierowane. Pewne zasady, na jakich się opierają, są jednak niezmienne. Tak jest choćby w przypadku podstawowej zasady zakładającej ograniczenie zawartości węglowodanów w kolejnych posiłkach. Jak już wspomniano, współcześnie popularne jest założenie, zgodnie z którym im jest ich mniej, tym lepiej, a co za tym idzie, w dziennym jadłospisie zwykle ich dawka nie przekracza 150 gramów.

Oczywiście, nie ma żelaznych wytycznych, które znajdowałyby zastosowanie w odniesieniu do wszystkich chorych. Dobór ilości węglowodanów ma indywidualny charakter, tak, aby osoba chora mogła bez trudności kontrolować glikemię. Tu warto podkreślić. Że zawsze powinny być to węglowodany pochodzące z dobrych źródeł. Może być to więc komosa ryżowa, grube kasze czy chleb żytni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz