Co to jest dieta DASH?

Udostępnij

Dieta DASH to schemat żywieniowy promowany przez amerykański Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi w celu zapobiegania i kontroli nadciśnienia. Kładzie nacisk na spożywanie pokarmów o dużej zawartości owoców i warzyw, pełnych ziaren i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Ostatecznie, może to pomóc w zmniejszeniu nadciśnienia. Dieta DASH obejmuje wiele zmian w diecie i modyfikacji stylu życia, i może być dostosowana do potrzeb każdego człowieka. Przy wyborze planu diety DASH, upewnij się, aby szukać przepisów, które są zatwierdzone przez National Heart, Lung, i Blood Institutes. Możesz również kupić książkę kucharską, która zawiera dietę DASH jako jeden z jej planów posiłków. Po zbadaniu przepisów, które są DASH zatwierdzone, najlepiej zrobić listę spożywczą, która pasuje do tygodniowego planu posiłków. Ważąc około 2000 kalorii dziennie, dieta DASH jest dobrym wyborem dla większości ludzi.

dieta odchudzająca

Korzyści wynikające z diety DASH

Dieta DASH ma długą listę korzyści zdrowotnych. Osoby z nadciśnieniem znajdą łatwiejsze zarządzanie ciśnieniem krwi z tą dietą, a ci z normalnym ciśnieniem krwi mogą cieszyć się większą redukcją ciśnienia krwi na diecie DASH, gdy spożycie sodu jest zmniejszone. Ponadto, dieta DASH zmniejszy poziom kwasu moczowego u osób z wysokim ciśnieniem krwi, stawiającym na ryzyko bolesnego stanu zapalnego znanego jako podagra.

Wybierając produkty spożywcze, staraj się wybierać te, które zawierają niskie ilości sodu i cukru. Staraj się jeść więcej warzyw i pełnych ziaren, a biały ryż zamień na brązowy. Dostarczy to dużo wapnia i białka. Burgery z indyka przygotowane z jabłkiem, cebulą i papryką to kolejny zdrowy wybór. Dieta DASH jest świetna, jeśli jest połączona z większą aktywnością fizyczną. Dieta DASH da Ci wyniki, których szukasz!

dieta dobra na serce

Posiłki na diecie DASH

Planowanie posiłków jest ważne dla osób stosujących dietę DASH. Poradnik NHLBI dotyczący zdrowego odżywiania zawiera sugestie dotyczące włączenia pokarmów DASH do diety, obniżenia spożycia sodu i dodania do posiłków różnorodnych, aromatycznych warzyw. Na stronie internetowej NHLBI można również uzyskać przykładowe menu i przepisy. Ponadto, możesz przeglądać obszerną bazę "zdrowych dla serca" przepisów online. Jeśli nie chcesz planować posiłków, możesz skonsultować się z lekarzem.

Podczas gdy dieta DASH skupia się na warzywach i owocach, zawiera również niektóre ryby i drób oraz pełne ziarna. Pomimo swojej elastyczności, udowodniono, że obniża ciśnienie krwi w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Co więcej, może pomóc w utracie wagi. Dieta DASH może być doskonałym wyborem dla każdego, kto chce schudnąć lub kontrolować poziom cholesterolu. Ale pamiętaj, aby pracować z zarejestrowanym dietetykiem, żeby upewnić się, że otrzymujesz najwięcej korzyści.

Innym sposobem na ograniczenie sodu jest wyeliminowanie solniczki ze swojego stołu. Zamiast tego należy używać świeżych ziół i przypraw, aby dodać smaku, a uniknąć soli. Dodatkowo, powinieneś ograniczyć sód, tłuszcze nasycone i dodane cukry. Sód jest główną przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, a zbyt duża ilość może wciągnąć płyn do krwi. Spróbuj ograniczyć spożycie sodu do 2300 mg dziennie. Pomocne jest również wyeliminowanie gotowych produktów i przekąsek. Świeże zioła, takie jak rozmaryn, przyniosą smak do żywności bez dodawania nadmiernej ilości sodu.

Dowiedz się więcej na: https://dietanatacy.pl/a/mcbp,dieta-niskosolna-dlaczego-ograniczenie-soli-jest-tak-wazne 

dieta dash zasady

Dieta DASH skupia się na owocach i warzywach, niskotłuszczowych produktach mlecznych i chudych mięsach. Jest ona oparta na wynikach dwóch badań, które przyjrzały się wpływowi diety niskotłuszczowej na ciśnienie krwi. Dieta DASH ma również niższą całkowitą zawartość tłuszczu, tłuszczów nasyconych i cholesterolu, niż inne diety. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz