Dieta ketogeniczna - Jak długo trzeba ją stosować, aby zobaczyć efekty?

Udostępnij

Jednym z najważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać, rozpoczynając dietę, jest pytanie o jej efekty. Ważne jest, aby poznać efekty każdej diety, którą rozważasz. Nie chodzi o utratę wagi - wiele diet ma pożądane efekty, w tym dieta keto. Należą do nich zmiany w metabolizmie, poziomie niektórych substancji, a także poprawa samopoczucia psychicznego.

Musisz być konsekwentny i wytrwały, jeśli chcesz osiągnąć pożądane rezultaty. Co to oznacza w praktyce? Co się stanie, jeśli przez kilka dni nie będziesz w formie? Jak długo powinna trwać ta "wytrwałość"? Czy kontynuowanie diety przez więcej miesięcy jest bezpieczne? Odpowiadamy na wszystkie Twoje pytania dotyczące diety ketogenicznej. Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, czy bezpieczne jest kontynuowanie stosowania się do jej zaleceń dłużej niż kilka miesięcy.

Kiedy zacznę widzieć pierwsze efekty?

Pamiętaj, że efekty każdej diety, w tym również diety ketogenicznej, są bardzo indywidualne. Dużą rolę będzie odgrywał Twój organizm, otoczenie i styl życia w momencie wprowadzania zmian (waga, stan zdrowia). Ważne jest również, aby trzymać się diety i być aktywnym fizycznie. Niektórzy ludzie widzą rezultaty w ciągu kilku miesięcy, podczas gdy inni mogą potrzebować więcej pracy, aby dostosować się do nowej diety i osiągnąć pożądane rezultaty. W wielu przypadkach pierwsze duże sukcesy zobaczysz już po około czterech tygodniach. Inni będą musieli poczekać na 2-3 miesiące.

Dieta ketogeniczna - efekty. Jakie są ich główne czynniki?

Wymienione czynniki wpływają na efekty stosowania diety keto:

Waga początkowa

To normalne i zdrowe, że szybciej schudniesz, jeśli Twoja waga początkowa jest wyższa niż powinna. Jeśli Twoja waga początkowa jest wysoka, oznacza to, że masz większe szanse na utratę tłuszczu niż ktoś o normalnej wadze.

Kalorie spożywane codziennie

Dieta ketogeniczna nie określa, ile kalorii powinieneś spożywać każdego dnia. To od Ciebie i Twojego dietetyka zależy, czy dostosujesz ją do swoich potrzeb. Nasz kalkulator kalorii BMR będzie bardzo przydatny w ocenie Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Zbyt duża lub zbyt mała ilość energii może utrudnić utratę wagi.

Styl życia

Jeśli jesteś zadowolony ze swoich wyników po spożywaniu odpowiedniej ilości kalorii dziennie i stosowaniu diety ketogenicznej, powinieneś zastanowić się, czy Twój styl życia sprzyja utracie wagi i poprawie wyników badań. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  • Powinieneś zapewnić sobie 8 godzin snu każdej nocy.
  • Przynajmniej 2 - 3 razy w tygodniu powinieneś uprawiać jakąś formę aktywności fizycznej.
  • Nawodnienie - około 30 ml na kilogram ciała
  • Choroby współistniejące

Niektóre schorzenia mogą opóźniać efekty diety ketogenicznej. U osób z insulinoopornością może wystąpić wolniejsza poprawa metaboliczna i dłuższy okres ketoadaptacji. Podkreślamy indywidualność i czas trwania efektów. Widać, że odpowiedź na pytanie o dietę ketogeniczną i czas jej trwania może być zupełnie inna u osób, które nie są dotknięte chorobami czy problemami metabolicznymi.

Dieta keto

Przestrzegaj zasad obowiązujących w diecie ketogenicznej

Dania keto nie są dla każdego. Będzie miała mniejszy wpływ na Twój metabolizm i poziom cukru we krwi. Dieta keto to taka, którą należy stosować z konsekwencją i przestrzeganiem wszystkich zasad, nawet jeśli wydaje się to trudne.

Fazy diety ketogenicznej

Fazy diety keto mają znaczący wpływ na efekty. Zazwyczaj utrata wagi następuje w pierwszej fazie, która trwa zwykle około 1-2 tygodni. Dzieje się tak, ponieważ organizm wykorzystuje glikogen z wątroby lub mięśni jako główne źródło paliwa. W 2. fazie, która trwa 2-4 tygodnie, obserwuje się spadek wagi na średnim poziomie (ale nadal zdrowym i zauważalnym - jest to około 0,5-1 kg na tydzień). Efekty trzeciej fazy diety keto będą wolniejsze. Faza ta trwa od 1-3 miesięcy wzwyż (do momentu zaprzestania stosowania diety ketogenicznej). Spadek wagi wynosi 0,5-1kg co tydzień/dwa.

Jak długo należy stosować dietę ketogeniczną?

Najważniejsze są tutaj dwie rzeczy: samoobserwacja, oraz wyniki badań. Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, dieta ketogeniczna może zakłócić normalną rutynę żywieniową, więc nie należy jej stosować przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem. Dieta ketogeniczna może być w niektórych przypadkach pomocna w łagodzeniu objawów, a nawet leczeniu niektórych schorzeń metabolicznych. Najlepiej jednak postępować zgodnie z radami lekarza i dietetyka oraz monitorować swoje samopoczucie i wyniki badań.

Jeśli nie wiesz jak kontynuować dietę ketogeniczną, jeśli dopiero ją rozpocząłeś i nie wiesz jak to robić przez kolejne 2 lata.

Pamiętaj o okresie adaptacji do diety ketogenicznej!

Zapewne słyszałaś o ketoadaptacji, jeśli czytałaś o diecie keto. Jest to termin, który opisuje okres adaptacji do nowych zasad diety. W tym czasie Twój organizm może odczuwać pewien dyskomfort, a Ty możesz nie widzieć wyraźnych rezultatów. W tym czasie powinieneś wyjątkowo dbać o siebie i nie spieszyć się z ograniczaniem kalorii czy zmianą zasad diety. Ponieważ adaptacja do ketogenicznego stylu życia wymaga czasu.

Ważne: Jeśli jesteś otyły, masz nadwagę lub jesteś odporny na insulinę, ta adaptacja może być bardziej wymagająca. Będziesz musiał dłużej poczekać, aby zobaczyć pełny efekt diety ketogenicznej. W tych przypadkach może minąć kilka tygodni, zanim zauważysz widoczne korzyści z diety ketogenicznej dla Twojego metabolizmu. Nie spiesz się!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz