Prywatne ubezpieczenia medyczne są produktami, które każdego roku cieszą się coraz większą popularnością. Osoby, które nie są zadowolone ze swoich świadczeń w ramach NFZ mogą samodzielnie wykupić polisę zdrowotną, która zapewni im szeroki dostęp do lekarzy specjalistów różnego rodzaju. Ile zatem kosztuje ubezpieczenie zdrowotne i na co warto w tym przypadku zwrócić uwagę?
Abonament medyczny - czyli jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenie zdrowotne działa podobnie jak klasyczny abonament telefoniczny czy telewizyjny. W tym przypadku wybiera się usługę, z której chce się korzystać i opłaca stałą, miesięczną składkę. Dopóki abonament jest opłacany, klient ma dostęp do informacji medycznej na swój temat, lekarzy specjalistów czy opieki ambulatoryjnej na wysokim poziomie. Co więcej, ze świadczeń tego rodzaju można korzystać niezależnie od podstawowej oferty świadczonej w ramach ubezpieczenia w NFZ - Narodowym Funduszu Zdrowia. Ponadto do specjalistów nie jest dodatkowo potrzebne żadne skierowanie od internisty. Trzeba jedynie wykonać jeden telefon i po prostu umówić się na wizytę.
Zalety prywatnej opieki medycznej
Podstawową zaletą prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest znacznie szybszy dostęp do specjalistów. Wiele razy osoby, które na co dzień korzystają z opieki państwowej muszą wiele miesięcy czekać na wizytę u danego lekarza. W przypadku leczenia prywatnego, to ubezpieczyciel organizuje odpowiednia wizytę w ciągu zaledwie kilku dni. Zakres prywatnego ubezpieczenia niekiedy obejmuje nawet bardzo skomplikowane zabiegi szpitalne. Jeśli konieczna jest hospitalizacja w szpitalu, firma ubezpieczeniowa niekiedy wypłaca odszkodowanie za każdy dzień pobytu w placówce leczniczej.
Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne?
W praktyce pakiet zdrowotny wykupić można w jednym z wielu istniejących na rynku towarzystw ubezpieczeniowych, a także w prywatnych klinikach medycznych. Najważniejsze znich to LUX MED, Medicover czy Polmed. Wybór ubezpieczenia nie jest jednak zadaniem prostym, gdyż polisy ubezpieczeniowe to produkty dość skomplikowane. Tak naprawdę trudno jest porównać ze sobą dwie oferty ubezpieczeniowe, gdyż często zawierają one różny zakres ochrony czy wysokość odszkodowań. Przed podpisaniem umowy warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i dopiero wówczas przystąpić do wyboru danej oferty.
Ceny i zakres prywatnych ubezpieczeń medycznych
Cytując portal auto-online.pl: "Popularność prywatnych polis rośnie w ostatnich latach systematycznie. Główne powody, dla jakich Polacy decydują się na prywatne ubezpieczenie to niemożność dostania się do lekarza w szpitalach i przychodniach publicznych, a także niska jakość świadczonych przez te placówki usług. Cena prywatnej polisy uzależniona jest od zakresu wybranego przez nas pakietu, firmy, ilości placówek czy limitu wykonanych świadczeń oraz badań."
Podsumowując:
W praktyce okazuje się, że cena ubezpieczeń zdrowotnych uzależniona jest od zakresu dostępnych usług. Najprostsze ubezpieczenie medyczne kosztuje zaledwie kilka złotych w skali miesiąca. Wykupić je można nawet w swoim banku, który co miesiąc oprócz opłaty za konto pobierać będzie także niewielką opłatę abonamentową. Zakres świadczeń w tym przypadku jest jednak bardziej symboliczny. Obejmuje np. infolinię medyczną czy 1-2 wizyty domowe lekarza internisty w okresie 12 miesięcy.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia medycznego?
Ponadto na cenę ubezpieczenia wpływa przede wszystkim zakres usług. Im jest on większy, tym abonament jest oczywiście droższy. Cena zależy również od wieku osoby ubezpieczonej. Niektóre firmy oferują trzy grupy pakietów - dla młodzieży, dorosłych i seniorów (powyżej 65. roku życia). Cena abonamentu może też zależeć od liczby ubezpieczonych osób. Obecnie wiele firm medycznych oferuje pakiety rodzinne, które obejmują rodziców oraz ich dzieci. Z takiego rozwiązania jak najbardziej warto korzystać, bo ich cena jest niższa niż cena klasycznego ubezpieczenia indywidualnego wykupowanego dla każdej osoby osobno.
Komentarze (0)