Jak leczyć alkoholizm? Lekarz, leki na alkoholizm, terapia

Udostępnij

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alkoholizm jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do śmierci chorego. Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, który niszczy zdrowie i kondycję fizyczną oraz psychiczną. Niekontrolowane sięganie po tę używkę wpływa również na całe życie – pracę, hobby, kontakty rodzinne i społeczne. Niestety praktycznie niemożliwe jest samodzielne pokonanie alkoholizmu. Jak go leczyć? Przeczytaj i poznaj metody leczenia, stosowane leki farmakologiczne oraz kroki, które powinna obejmować skuteczna terapia pozwalająca zmienić myślenie i zacząć żyć w trzeźwości.

Alkoholizm: jak leczyć?

Uzależnienie od alkoholu jest podstępną chorobą, która rozwija się stopniowo i najczęściej bywa bardzo późno zauważona. Zarówno sam zainteresowany, jak i jego najbliżsi, sięganie po alkohol mogą traktować jako coś normalnego. Bardzo trudno zidentyfikować moment, gdy picie przestaje wpisywać się w przyjęte normy społeczne i towarzyszy jedynie sytuacjom towarzyskim, a zaczyna przeradzać się w nałóg, który staje się silniejszy od chorego. W Polsce alkoholizm w wielu środowiskach nadal nie jest traktowany jak choroba, którą trzeba leczyć. Osoby uzależnione  często nie zwracają się o pomoc, ponieważ boją się stygmatyzacji i wpisania ich w stereotyp człowieka, który nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem.

W pewnym momencie alkoholik przestaje w ogóle kontrolować swój nałóg i ilości alkoholu, po który sięga.  Zwiększanie dawek wyniszcza organizm, a wpadanie w tzw. ciągi alkoholowe sprawia, że chory przestaje wywiązywać się ze swoich codziennych obowiązków Szybko mogą pojawić się objawy głodu alkoholowego (nerwowość, spadek koncentracji, nieuzasadniony lęk, problemy z zasypianiem, nadmierna potliwość i wciąż powracające myśli o piciu).W takim przypadku samodzielnie próby odstawienia używki stają się niemal niemożliwe, ponieważ towarzyszą im objawy zespołu abstynencyjnego. Należą do nich m.in.:

  • drażliwość,
  • wahania nastroju,
  • drżenie kończyn,
  • nudności i wymioty,
  • silne poty,
  • kołatanie serca,
  • skoki ciśnienia.

Niezbędne jest wtedy leczenie alkoholizmu z pomocą fachowca. Jak je zacząć? Należy zwrócić się o pomoc do poradni leczenia uzależnień (bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu) lub ośrodka leczenia alkoholizmu (oddział dzienny lub zamknięty). Poradnie prowadzą leczenie w trybie ambulatoryjnym.W przypadku zaawansowanego stadium alkoholizmu, niezbędny może być odwyk w ośrodku zamkniętym, gdzie psychoterapię (terapię indywidualną i grupową) łączy się ze wsparciem farmakologicznym. Pierwszym krokiem bardzo często jest detoks, czyli odtrucie organizmu z pozostałości toksyn, uzupełnienie poziomu elektrolitów, witamin (zwłaszcza z grupy B) oraz minerałów wypłukanych przez długotrwałe nadużywanie alkoholu. Lekarz zawsze wykonuje wcześniej szereg badań (m.in. badania krwi i moczu, EKG serca oraz prześwietlenia narządów wewnętrznych), które pozwalają ocenić stan zdrowia chorego i opracować dalszy plan leczenia.

Leki na alkoholizm, czyli farmakologiczne wsparcie

Na oddziałach dziennych i w ośrodkach prowadzących odwyk zamknięty leczenie alkoholizmu może zostać uzupełnione o farmakoterapię. Leki mają za zadanie złagodzić poważne skutki zespołu abstynencyjnego (niektóre z nich odbierają poczucie przyjemności po spożyciu alkoholu).

Obecnie stosuje się m.in.:

  • naltrekson – hamuje euroforyzujące działanie alkoholu na organizm,
  • akamprozat – jest to lek, który pozwala złagodzić silne objawy zespołu abstynencyjnego (w tym m.in. lęk i symptomy fizyczne),
  • disulfiran – tzw. lek straszak, który ma zniechęcać do spożywania alkoholu (po jego spożyciu wywołuje silne bóle głowy, nudności i wymioty, przyspieszenie akcji serca).

Warto pamiętać, że leki mogą zostać zastosowane jako wsparcie terapii – nie stanowią jej środka zastępczego. Mogą łagodzić skutki zespołu abstynencyjnego czy zniechęcać do picia alkoholu (ułatwiają utrzymanie trzeźwości na etapie po terapii), ale nie stanowią „cudownej pigułki” leczącej alkoholizm.

psychiatra wypisujący receptę na lek

Leczenie alkoholizmu: terapia

Terapia stanowi najważniejszy krok podczas leczenia alkoholizmu. Detoks czy leki stanowią jedynie wsparcie. Najważniejsze jest, aby to sam alkoholik zrozumiał, że jest chory, poznał podłoże swojego problemu oraz znalazł motywację do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i przezwyciężenie nałogu. Terapia prowadzona jest w oparciu o wiele różnych modeli. Ma na celu przede wszystkim ugruntowanie motywacji do leczenia, rozpoznanie własnego uzależnienia i jego podłoża oraz wypracowanie nawyków, które mają na stałe zastąpić sięganie po alkohol. Najczęściej obejmuje ona indywidualne spotkania z psychologiem oraz terapię grupową, która uczy nawiązywania kontaktów interpersonalnych i wzajemnego wspierania się w walce z nałogiem. Dowiedz się więcej o sposobach leczenia alkoholizmu na https://dezyderata.com/leczenie-alkoholizmu.

Trzeźwy alkoholik

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Proces terapii pozwala nauczyć się radzić sobie z napięciami i sytuacjami, gdy chory najczęściej sięga po alkohol. Alkoholik pozostanie nim jednak przez całe życie. Może jednak utrzymywać trzeźwość, ale cały czas musi pracować nad sobą. Pomocne będą okresowe wizyty w poradni czy zapisanie się do grupy wsparcia (np. ruchu AA).

Komentarze (0)

Zostaw komentarz