Jakie leki stosować na ukąszenia owadów?

Udostępnij

Sezon urlopowy sprzyja nieprzyjemnym w skutkach ukąszeniom owadów. Spotkanie z insektem może powodować szereg dolegliwości, takich jak pieczenie, swędzenie, ból oraz obrzęk. Po stosowne leki sięgamy zarówno w przypadku użądlenia przez pszczoły, osy oraz trzmiele, jak i ukąszenia przez komary lub kleszcze. Jakie środki medyczne warto przygotować na sezon letni i wakacyjny wyjazd?

Leki przeciwhistaminowe na ukąszenie

Jednym z najczęstszych powikłań po ugryzieniu jest wystąpienie silnej reakcji alergicznej. Preparaty na ukąszenia owadów o działaniu przeciwhistaminowym pozwalają ograniczyć wystąpienie uczulenia. Wspomniane środki medyczne na ogół występują pod postacią maści i żeli do stosowania miejscowego. Do najczęściej wymienianych objawów należy dokuczliwe swędzenie i pieczenie oraz miejscowe zaczerwienienie i obrzęk. Symptomy łagodzą między innymi leki na bazie naturalnego propolisu.

Użądlenie pszczół lub os powoduje niekiedy wstrząs anafilaktyczny. W przypadku wystąpienia tej gwałtownej reakcji organizmu podaj choremu zastrzyk z adrenaliny lub powiadom pogotowie. Wśród alarmujących oznak można wymienić: osłabienie, duszności oraz zmiany skórne.

Ugryzienie kleszcza

Ukąszenie przez kleszcza może być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych. Te niepozorne pajęczaki bytują najczęściej w niewysokich krzewach i trawach. Aby zapobiegać ugryzieniu, należy skorzystać z dedykowanych preparatów o właściwościach odstraszających. Jeśli jednak do niego dojdzie, konieczne jest niezwłoczne pozbycie się kleszcza przy pomocy pęsety lub odpowiedniego przyrządu, który pozwali na jego bezpieczne usunięcie z ciała. Pajęczak może przenosić poważne choroby odkleszczowe takie jak borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu. Leczenie pierwszej z nich wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.

Ukąszenie komara

Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego w skutkach ukąszenia komara. W przypadku spotkania z insektem warto zastosować żele i sztyfty mentolowe o działaniu chłodzącym, które pomagają poradzić sobie z uciążliwym swędzeniem.

Ciekawym rozwiązaniem są także plastry o działaniu przeciwświądowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zawarte w nich naturalne substancje roślinne gwarantują szybkie działanie produktu. Jest to doskonała metoda dla dzieci, które mają tendencję do rozdrapywania miejsc po ugryzieniu. Zapobiegają tym samym powstaniu ran i blizn.

Ukąszenia meszek

Meszki są szczególnie aktywne w zamkniętych pomieszczeniach. Podczas ataku nacinają skórę ofiary, a następnie zlizują krew. Ugryzienia objawia się miejscowymi stanami zapalnymi. Gdy zauważymy ranę po ukąszeniu, należy ją niezwłocznie zdezynfekować, gdyż może rozwinąć się w niej zakażenie. Dolegliwości bólowe pozwalają zmniejszyć środki o działaniu chłodzącym. Warto sięgać po preparatu z dodatkiem mentolu, witaminy B5 oraz łagodzącego rumianku. Pomocne są także naturalne maści na bazie arniki oraz nagietku.

Leki przeciwzapalne

Niekiedy ukąszeniu towarzyszy szereg innych objawów, np.: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz osłabienie. Dlatego też każda apteczka urlopowa, oprócz maści i kremów do stosowania miejscowego, powinna zostać wyposażona w leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Uniwersalny paracetamol przyda się także w przypadku innych dolegliwości, które mogą zaskoczyć nas w podróży.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz