Opieka nad osobą po udarze – na własną rękę czy z opiekunką?

Udostępnij

W Polsce udar dotyka rocznie ok. 70 000 osób, zwłaszcza starszych. Opieka nad bliską osobą, która przeszła udar nie jest łatwa, a wręcz przeciwnie – jest to ciężka praca, wymagająca wiedzy na temat prawidłowego postępowania. Czy należy samemu opiekować się chorym, czy lepiej skorzystać z pomocy opiekunki?

Udar to druga najczęstsza przyczyna niepełnosprawności na świecie i piąta przyczyna śmierci. Szacuje się, że 1/3 osób umiera, a kolejna 1/3 jest trwale wyłączona z normalnego życia. W przypadku osób, które doznały udaru, kluczowa jest odpowiednia opieka oraz rehabilitacja.

Jak rozpoznać udar? 12 objawów zbliżającego się udaru

Objawy udaru mózgu są uzależnione od tego czy mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym czy krwotocznym. Do najczęstszych 12 objawów zbliżającego się udaru zalicza się: ból po jednej stronie twarzy, zaburzenie widzenia, trudności z przełykaniem i oddychaniem, drgawki, utratę równowagi, trudności z chodzeniem, paraliż twarzy, ból głowy, uczucie dezorientacji, zawroty głowy, problem z mówieniem, zmęczenie. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Szybka reakcja – kluczowe są pierwsze godziny od wystąpienia objawów – pozwala na uniknięcie lub zmniejszenie niepełnosprawności.

Co powoduje udar?

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia udaru zalicza się: otyłość, cukrzycę, palenie papierosów, nadmiernie spożywanie alkoholu, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, podeszły wiek oraz duży stres lub wysiłek.

Leczenie po udarze

Tak naprawdę nie ma skutecznej metody leczenia udaru krwotocznego, jednak szanse na wyjście z choroby zwiększają się, gdy pacjent trafi do szpitala w ciągu 2 godzin. Po upływie 5-6 godzin pojawiają się trwałe i nieodwracalne zmiany w mózgu.

W przypadku udaru niedokrwiennego podaje się lek rozpuszczający skrzeplinę. Najlepiej, gdy poda się go do 3 godzin od wystąpienia objawów – jest wtedy realna szansa na zmniejszenie niedowładu i zaburzeń mowy. Poza tym przeprowadza się trombektomię, czyli przepychanie cewnikami zatkanych naczyń mózgowych. Można go wykonać do 6 godzin od wystąpienia udaru.

Opieka nad osobą po udarze

Stan pacjenta po udarze jest uzależniony od tego jak był on rozległy oraz od tego ile czasu upłynęło od pierwszych objawów do udzielenia pomocy medycznej. Bardzo ważne jest to, by rehabilitację wprowadzić w pierwszych dniach po udarze.

Opieka nad osobą po udarze nie jest łatwa. Wymaga posiadania wiedzy i umiejętności dotyczącej pielęgnacji chorego. Wiąże się także w dużym wysiłkiem fizycznym ze strony opiekuna. Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa, polegająca m.in. na zapewnieniu specjalnego materaca, regularnej zmianie ułożenia ciała, właściwiej higienie itp. Szczególnie istotne jest również wprowadzanie od samego początku rehabilitacji, i to nie tylko ruchowej, ale także ćwiczeń oddechowych, poprawiających funkcje układu oddechowego, pionizacji, neuropsychoterapii (terapia mowy, usprawnienie uwagi, zdolności koncentracji, myślenia przestrzennego). Często chory musi od początku uczyć się mówić i chodzić.

Jest to tak naprawdę praca na pełen etat - i to w dodatku ciężki. Czy warto samemu zająć się opieką, czy lepiej skorzystać z fachowej pomocy opiekunki?

Jak opiekować się osobą po udarze – samemu czy z pomocą opiekunki?

Opieka nad osobą po udarze wymaga uwagi, ostrożności oraz posiadania wiedzy za zakresu opieki i praktycznych umiejętności. Warto wiedzieć, że niektóre czynności mogą bardzo szkodzić choremu, a jest wiele takich, które wpływają korzystnie na zdrowie. Istnieje duże ryzyko, że niedoświadczony opiekun będzie popełniał wiele błędów. Rzecz jasna, w dobie wszechobecnego internetu istnieje możliwość zdobycia wiedzy z zakresu opieki nad chorym po udarze, jednak nie da się w ten sposób nabyć praktycznych umiejętności. Warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalnej opiekunki. Opiekunka może sprawować całodzienną czy też całodobową opiekę nad chorym albo przychodzić na kilka godzin dziennie, by pomóc rodzinie. Wszystko zależy od możliwości i preferencji rodziny chorego.

Opiekunek do osoby po udarze można szukać na stronie: https://promedica24.com.pl/.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz