Jak wygląda rentgen stomatologiczny?

Udostępnij

Promieniowanie pochłaniane przez zęby i kości jest większe niż przez tkanki miękkie i jamę ustną. Z tego powodu na zdjęciu rentgenowskim (radiogramie) zęby są jaśniejsze. Ponieważ pochłaniają one mniej promieniowania, powierzchnie dotknięte próchnicą lub zainfekowane będą ciemniejsze.

Jak często należy wykonywać zdjęcia rentgenowskie moich zębów?

Wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia Twojej jamy ustnej. Twój dentysta może zalecić Ci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego raz w roku kalendarzowym, jeśli masz próchnicę zębów. Pozwoli to zidentyfikować problematyczne miejsca i leczyć je, zanim dojdzie do dalszej próchnicy. Dzieci i nastolatki będą prawdopodobnie potrzebować zdjęć rentgenowskich częściej, ponieważ ich szczęki i zęby wciąż się rozwijają. Twój dentysta wykona również zdjęcie rentgenowskie przed leczeniem kanałowym lub ekstrakcją zęba.

Istnieje wiele innych sytuacji, w których zdjęcie rentgenowskie może być konieczne. Stomatolog może wykonać zdjęcie rentgenowskie zębów w przypadku zmiany dentysty. Pozwoli mu to ocenić stan uzębienia i zidentyfikować ewentualne problemy na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Nowy stomatolog może poprosić o dostarczenie zdjęć rentgenowskich od poprzedniego stomatologa, aby mógł zapoznać się z historią leczenia.

Co można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim?

Zdjęcie rentgenowskie dostarcza lekarzowi stomatologowi cennych informacji na temat dziąseł i zębów. Informacje te pomogą lekarzowi zaplanować dalsze leczenie. Zdjęcie rentgenowskie pomoże również lekarzowi zidentyfikować ewentualne infekcje, ropnie i małe torbiele lub guzki. Zdjęcie rentgenowskie może być również wykorzystane do wykrycia wszelkich nieprawidłowości lub niepokojących objawów w jamie ustnej, takich jak zatrzymany ząb mądrości.

Materiał, z którego wykonane są korony i wypełnienia ma wpływ na ich widoczność na zdjęciu rentgenowskim. Niektóre z nich są ciemniejsze od innych. Bez względu na rodzaj implantu, zdjęcie rentgenowskie pomoże dentyście znaleźć miejsca, które wymagają uwagi.

Czytaj również: Jakie są korzyści z implantów stomatologicznych? Sprawdź na https://osemkadowyrwania.pl/

rentgen stomatologiczny

Czy radiogramy stomatologiczne są bezpieczne?

Absolutnie. Tak. Aparaty rentgenowskie mogą wytwarzać promieniowanie, ale poziom ekspozycji jest bardzo niski. Badania wykazały, że radiogramy stomatologiczne są prawie zawsze bezpieczne.

Promieniowanie mierzone podczas badania stomatologicznego jest porównywalne z promieniowaniem, na które jesteśmy narażeni na co dzień. Tak jest w przypadku częstych podróży samolotem lub niektórych urządzeń domowych, takich jak telewizory i czujniki dymu.

Prześwietlenia stomatologiczne w czasie ciąży

Chociaż dawka promieniowania podczas prześwietlenia jest niewielka, a sama czynność może być bezpiecznie wykonywana, kobiety w ciąży powinny w miarę możliwości unikać tego rodzaju prześwietleń. Z obawy przed narażeniem na promieniowanie należy pamiętać o zwiększonym ryzyku wystąpienia choroby dziąseł. Dentysta zapewni kobietom w ciąży osłonę ochronną poprzez założenie ołowianego fartucha i osłony na tarczycę (w postaci kołnierza), aby osłonić je przed promieniowaniem. Dzieci i kobiety w wieku rozrodczym powinny nosić osłonę ołowianą podczas prześwietleń stomatologicznych. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny być narażone na promieniowanie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz