Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy może być stosowana?

Udostępnij

Przyszłe mamy starają się dbać o swoje dzieci i troszczyć się o swój organizm. Obejmuje to nie tylko badania kontrolne, ale również zbilansowaną dietę. Dzięki temu matka i dziecko będą mieli zapewnione odpowiednie wartości odżywcze. Czy w tym szczególnym czasie możliwe jest znaczne zwiększenie tłuszczów? Omawiamy, czy dieta keto może być stosowana w czasie ciąży. Warto się temu przyjrzeć!

Czy są jakieś przeciwwskazania dla diety Keto w ciąży?

Ciąża to czas, w którym należy szczególnie dbać o swoje zdrowie. Kobiety, które spodziewają się dziecka często obawiają się o wytyczne dietetyczne. Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla kobiety w ciąży? Jakie produkty powinny być dodane, a jakich należy unikać?

Ciąża to czas, w którym organizm potrzebuje witamin i składników odżywczych takich jak A, B1 i B2, niacyny i choliny oraz składników mineralnych: wapnia i fosforu, żelaza i miedzi oraz cynku. Niewłaściwe odżywianie, np. poprzez zły dobór produktów, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niedostateczna ilość witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego może wynikać z wysokiego spożycia produktów bogatych w tłuszcze i jednoczesnego niedoboru węglowodanów (kasz, makaronów razowych, pieczywa na zakwasie, warzyw, owoców, jarzyn).

Dieta keto cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. I to nie tylko wśród osób aktywnych fizycznie, ale również wśród kobiet w ciąży i spodziewających się dziecka. Nasuwa się więc pytanie: Czy kobiety w ciąży powinny stosować dietę keto?

Większość rekomendacji nie zaleca stosowania diety ketogenicznej w czasie ciąży. Istnieją również opinie, które popierają stosowanie diety ketogenicznej w czasie ciąży. Nadal prowadzone są badania nad dietą ketogeniczną. Chociaż wykazano, że jest ona korzystna w przypadku chorób układu nerwowego, nie ma jednoznacznych wyników dotyczących tego, czy można ją stosować również w czasie ciąży.

Więcej o zdrowym odżywianiu i dietach przeczytasz na stronie uwolnijsieodcukru.pl

dieta keto

Dlaczego lepiej unikać keto w czasie ciąży?

Dieta ketogeniczna jest dietą eliminacyjną, która łączy wysokie spożycie tłuszczu z niskim spożyciem węglowodanów i umiarkowaną ilością białka. Jej celem jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu ciał ketonowych we krwi, tzw. ketozy odżywczej. Leczenie chorób neurologicznych, takich jak epilepsja, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera, odbywa się przede wszystkim w ketozie.

Dietetycy ostrzegają, że dieta ketogeniczna może nie dostarczać wystarczającej ilości witamin i minerałów i może prowadzić do wielu niedoborów. Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej ważna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Równie ważna jest samoobserwacja, jak i stały kontakt z lekarzem. Niemal całkowite wyeliminowanie węglowodanów (w tym zbóż) może doprowadzić do ich deficytu w organizmie. Mamy tu na myśli m.in. błonnik, witaminy z grupy B i magnez. Co możemy z tego wywnioskować? Dieta ketogeniczna w ciąży może powodować wiele niedoborów, które mogą zaburzać rozwój i wzrost płodu.

Dodatkowo, jeśli dieta keto składa się głównie z tłuszczów zwierzęcych, istnieje duża szansa na podwyższenie poziomu cholesterolu całkowitego. Przyszłej mamie należy odradzać stosowanie diety ketogenicznej w ciąży. Ważne jest, aby dbać o zróżnicowaną dietę, która opiera się na zasadach zdrowego odżywiania. Prawidłowe odżywianie może mieć wpływ na rozwój zdrowia dziecka na wszystkich etapach. Metabolizm człowieka zaczyna się już w życiu płodowym. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co jesz w czasie ciąży i jak żyje przyszła mama.

Ponieważ ciąża jest delikatną sytuacją, która wymaga szczególnej uwagi i opieki, ważne jest, aby wziąć pod uwagę odżywianie. Nie ma badań, które dowodzą, że dieta keto ma jakikolwiek wpływ na ciążę. Na podstawie jej założeń można jednak stwierdzić, że dieta keto może prowadzić do wielu niedoborów, które z kolei mogą prowadzić do niepożądanych objawów. Lekarz powinien być obecny, aby monitorować kobietę, która spodziewa się dziecka. Ważne jest, aby regularnie wykonywać badania, które pozwolą wykryć wszelkie niedobory i pomogą dobrać najlepszą dietę dla dziecka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz