Komputerowe badanie wzroku, czyli medycyna idąca w parze z informatyką

Udostępnij

Procesy związane z naszym wzrokiem, dzięki którym możemy widzieć wyraźnie, są złożone i przebiegają bardzo szybko. Fakt ten sprawia, że określenie wady wzroku, a tym samym dobranie soczewek lub okularów, jest bardziej czasochłonne, niż może nam się zdawać. Oprócz pełnego wywiadu przeprowadzonego przez lekarza i badania subiektywnego, czyli takiego, w którym pacjent sam określa, jak widzi konkretne obrazy, metodą używaną w diagnostyce okulistycznej jest badanie wzroku komputerowe. Wykonuje się je na początku całej procedury i używa w tym celu autorefraktometra. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się urządzenie mierzące błąd optyczny oka i stanowiące punkt wyjścia do dalszych badań optometrycznych lub okulistycznych

Komputerowe badanie wzroku - na czym polega?

Autorefraktometr wpuszcza do oka wiązkę promieniowania podczerwonego i dokonuje analizy refleksów wiązki, które odbijają się od struktur gałki ocznej. Na podstawie tej metody komputer generuje dane, które pokazują określoną wadę refrakcji u badanego. Innymi słowy, autorefraktometr oblicza błąd optyczny oka. Pomiar jest komfortowy - całkowicie bezbolesny i nieszkodliwy. Trwa zaledwie kilka sekund przy każdym oku. Rola pacjenta ogranicza się do patrzenia w nieduży otwór w autorefraktometrze, w którym widzi oddalony przedmiot. Po tak krótkim czasie i analizie odbitych od oka refleksów urządzenie drukuje dane informujące o wyczytanej wadzie refrakcji.

Komputerowe badanie wzroku może być wykonywane u dzieci i dorosłych, ponieważ wiązki światła podczerwonego, które komputer wpuszcza do oka, są całkowicie nieszkodliwe. Problemy ze wzrokiem to wielki problem naszych czasów i nie ma powodu, by odkładać decyzję o wykonaniu badania. Prawidłowy dobór okularów to podstawa w leczeniu zdiagnozowanej wady, więc zarezerwujmy czas zarówno na wizytę u okulisty lub optometrysty, jak i u optyka.

Komputerowe badanie wzroku - cena

Na diagnozowaniu wady wzroku nie należy oszczędzać, jednak jak w każdym innym przypadku, warto by cena szła w parze z jakością badania. Badania okresowe powinniśmy przeprowadzać, nawet jeśli uważamy, że nasz wzrok jest całkowicie poprawny. Bezpłatne komputerowe badania wzroku są przeprowadzane na terenie całej Polski w ramach różnych akcji związanych z badaniem i leczeniem wad tego cennego zmysłu. Darmową usługę proponuje również wiele stacjonarnych salonów optycznych, często jednak warunkowaną późniejszym zakupem okularów. Jeśli zdecydujemy, że nie nie chcemy nabywać okularów w miejscu wykonania badania, jego cena najczęściej zamyka się w 100 złotych. Mimo że wady wzroku mogą kojarzyć się nam raczej z wiekiem dojrzały, nie powinniśmy lekceważyć okresowych wizyt u okulisty już u najmłodszych dzieci. Kontrola wzroku u naszych pociech powinna odbyć się co najmniej raz w roku, a u dorosłych ten czas może być wydłużony do dwóch lat. Należy pamiętać, że odpowiednio wcześnie wykryta wada to większa szansa na wyleczenie wzroku.

Wstęp do szerszej analizy

Pomimo wszystkich wad nowoczesnej technologii, jaką jest badanie wzroku za pomocą autorefraktometru, stanowi ono tylko początek specjalistycznej diagnostyki. Działania marketingowe, które polegają na bezpłatnym komputerowym badaniu wzroku w różnych pełnych ludzi miejscach, nie mogą nikogo wprowadzić w błąd. Na podstawie wydrukowanego wyniku nie jesteśmy w stanie poprawnie dobrać okularów. Jest to spowodowane tym, że wygenerowany pomiar określa tylko przybliżone moce szkieł lub soczewek. Komputery są obecnie niezastąpioną pomocą w pracy okulisty i optyka, jednak obecnie nie są w stanie zastąpić szczegółowego badania subiektywnego z udziałem specjalisty (na przykład Optyka Solskiego). Jeśli kupimy okulary tylko na podstawie informacji z analizy komputerowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza wada może się pogłębić, zamiast zredukować.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz