Osobowość z pogranicza, czyli borderline

Udostępnij

Osobowość z pogranicza, czyli borderline

BPD, czyli Borderline Personality Disorder jest jednym z zaburzeń osobowości. Znajduje się gdzieś pomiędzy schizofrenią a nerwicą. Osoby cierpiące na to zaburzenie są przede wszystkim chwiejne emocjonalnie i nie radzą sobie ze swoimi emocjami. Te negatywne odczuwają znacznie mocniej niż osoby, które nie są tym obciążone. Stres jest dla nich niezwykle męczący oraz mają problemy z przewidzeniem konsekwencji swoich czynów. Głównym problemem jest tutaj chwiejność emocjonalna. Borderline jest zaburzeniem, którego nie da się do końca wyleczyć. Owszem, można pozbyć się wielu objawów, dzięki czemu później nie będzie dało się zdiagnozować osoby z pogranicza jako cierpiącej na BPD, jednak jakaś część zaburzenia zawsze w niej zostanie. Borderline powinien być leczony poprzez terapię, często też farmakoterapię, a czasem nawet i hospitalizację. Osoby zaburzone powinny regularnie korzystać z pomocy psychiatrii Warszawa.

Objawy BPD

Osoby cierpiące na BPD mogą odczuwać wiele symptomów. Zazwyczaj są one dosyć indywidualne, jednak część z nich się pokrywa. Są to m.in.:

  • przede wszystkim osoba zaburzona cechuje się ogromną zmiennością nastroju, najczęściej na emocje negatywne,
  • częste ,,wybuchy’’ w przypływie emocji
  • poczucie pustki
  • niskie poczucie własnej wartości
  • dysocjacja
  • obniżony nastrój
  • problemy z budowaniem trwałych, zdrowych relacji
  • lęk przed odrzuceniem, samotnością,
  • nieufność,
  • brak samokontroli,
  • silnie wyrażane negatywne uczucia,
  • ryzykowne zachowania,
  • samouszkodzenia.

Borderline jako ,,intensywność’’ i ,,skrajność’’

Borderline Personality Disorder sprawia, że osoba zaburzona ma problem z poznaniem swojego wewnętrznego ,,ja’’. Toteż objawia się zarówno w nastrojach, jak i zachowaniu. Epizody gniewu, depresji czy też lęku mogą trwać nawet do kilku dni. Osoby zaburzone odczuwają stałą niepewność, co doprowadza do tego, że w ich życiu osobistym brakuje jakiejkolwiek stabilności. Relacje tych ludzi są niezwykle intensywne, kończą się oczekiwaniem na porzucenie. Skrajność przejawia się tym, że osoba z BPD widzi świat na czarno lub biało, nie ma odcieni szarości, czegoś pomiędzy. Coś jest albo dobre albo złe. Mają urojone poczucie rzeczywistości, przez co tak trudno tworzyć im relacje z innymi. Dodatkowo skrajnie postrzegają siebie, swoją osobowość.

Czy osoby z BPD są narażone na większe ryzyko popełnienia samobójstwa?

Odpowiedź na to pytanie niestety jest twierdząca. Osoby cierpiące na Borderline Personality Disorder są bardziej narażone na popełnienie samobójstwa. U osoby zaburzonej występują statystycznie trzy próby samobójcze podczas trwania całego życia, głównie dochodzi do tego w wyniku przedawkowania. Osoby te mają tendencję do samookaleczania, jednak nie jest to wykonywane w celu śmierci, a po to by bólem fizycznym uciszyć psychiczny. Rany są zazwyczaj powierzchowne.

Jak pomóc osobie z pogranicza?

Życie z takim człowiekiem wymaga naprawdę wiele siły i cierpliwości. Najlepszym pomysłem jest, aby osoba bliska korzystała ze wsparcia psychologicznego. O chorobie trzeba się dowiedzieć wszystkiego, co tylko można, aby poznać techniki radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wszelkie zachowania prowadzące do autodestrukcji, groźby, myśli samobójcze nie powinny być ignorowane przez bliskich osoby cierpiącej na borderline’a. Należy pamiętać o tym, aby dbać też o swoje zdrowie psychiczne, a nie tylko osoby chorej, gdyż jeśli Ty nie będziesz miał siły, to z pewnością nie będziesz stanowił wsparcia dla osoby drugiej, przez co wykończycie się oboje.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz